U Rumcajsa w Przysieczy
19 listopad 2016
powrót

  Objadała się resztkami ze stołu gospodarza, dogadzano jej różnymi smakołykami, jak śruta i parzone kartofle, dbano o to, by miała zawsze ciepło. Uśmiechano się do niej.  Słuchano, jak chrząka, patrzono, jak rośnie i obrasta w sadełko. Dla postronnego obserwatora taki widok mógł wydawać się dziwny -  ale świnka zawsze należała do uprzywilejowanych mieszkańców każdego gospodarstwa na Śląsku. Cały rok żyła sobie w chlewiku, czasem wypuszczano ją aby mogła się wykąpać w błocie - bo bardzo to lubi. Miała dobre życie, ale krótkie - tylko do jesieni.  Późna jesień to dla niej równocześnie koniec dobrego życia  - tragiczny koniec
 
Kolejna coroczna  (po tradycyjnym - ale według przepisów UE świniobiciu)- kolacja u Rumcajsa w Przysieczy, przygotowana przez "Zespół  Kucharek" pod dowództwem Stefanii Wystrach, jak zwykle "przednia" czyli najsmaczniejsza pod słońcem.
  Same śląskie przysmaki. Tradycję którą po latach zapomnienia zapoczątkował - wskrzesił wieloletni sołtys dziś w stanie spoczynku pan Piotr Gritner a dalej kontynuuje nowy sołtys pan Krystian Lelek.  
 
Wszystkie miejsca zajęte. Skorzystałem z zaproszenia (serdecznie dziękuję! r.z.) i delektowałem się ślaskimi przysmakami,  przygotowanymi według starych przepisów, które pamiętam z dawnych lat. Chociaż już mi nie wolno, udzieliłem sobie dyspensy i mam nadzieję, że nie będę żałował.
  
Biesiadnicy od pierwszych taktów muzyki serwowanej przez Huberta Pelkę weszli na parkiet aby wykorzystać ostatnie godziny przed nadchodzącym milowymi krokami adwentem.
 
Duet wokalny Aneta & Norbert piosenką uświetnił degustację tradycyjnych śląskich potraw - krupniouki, zymlouki, leberwusrt, presswurst i wellffeisch, a biesiadnicy  zagryzając przy tym kiszony ogórek, potem zaczęli palce  z tłuszczu oblizywać aby się czasem kieliszek gorzołki z ręki  nie wyślizgnął.
 
 A o naszej bohaterce, która poświęciła swoje życie - ani słowa - żadnego pomnika  - żadnej minuty ciszy  nie poświecili - co było widać słychać i czuć - wszystko zarejestrowała obecna na biesiadzie  kamera.
 
 
 
Kolację podano do stołu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I PO kOLACJI
 
 
 
 
 
 
Duet Aneta & Norbert
przy pulpicie sterującym
Hubert Pelka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na parkiecie w Przysieczy
 
 
 
 
Na parkiecie Przysieczy fragment II
 
 
 
 
 
 
 
Na tym moje tłuste balowanie zakończono. Dziękuję organizatorom za zproszenie!
pozdrowienia rudolf z folwarku
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 004485 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1