Niemodlin - Falkenberg
Pierwsze Święto Karpia i Zamek książęcy
oraz
Moszna - zwiedzanie zamku

cel naszej wycieczki 19 listopada 2016 roku.
powrót
 
Ryba lubi pływać - może dlatego podczas naszej obecności w tym pięknym śląskim miasteczku akurat gdy wszędzie rozmawiano o karpiach - niebiosa obficie krainę zwaną drzewiej "księstwem niemodlińskim" zraszało  wodą.  Czy to przypadek, że akurat ta sobota była taka deszczowa?    Jestem przekonany, że siły "wyższe" o tym zadecydowały, aby  tym karpiom podczas "ostatniej drogi" wody nie brakowało. Decydentem pewnie był pierwszy zastępca zwany Piotrem, który przecież za życia na tej ziemi parał się rybołówstwem i doskonale wiedział, czego te stworzenia boskie najbardziej pragną. 
 
 Karp ryba królewska, na Śląsku zadomowiła się  już w wiekach dawnych, gdy pierwsi osadnicy niemieccy sprowadzeni przez Piastów osiedli na Śląsku.  Cystersi w XIII wieku  w księstwie Niemodliński założyli prawie 300 stawów bo okolica bogata w wodę. Hodowano nie tylko karpia ale i szczupaki, karasie, liny i piskorze leszcze i sumy. Słynne  są również Tułowice - znana na świecie porcelana.

    Hodowla ryb - a w kolejnych wiekach tułowicka porcelana wyznaczała kierunek gospodarczy całej okolicy (Szydłów, Korfantów Gracze, Dąbrowa) dawała zajęcie mieszkańcom okolicznych wiosek.  Właściciele Księstwa Niemodlińskiego mieli niezłe dochody, mogli więc wybudować potężny zamek i bogato go wyposażyć.   
 
Druga Wojna Światowa oszczędziła zamek.  Opuszczony przez właścicieli, pozostał po 1945 roku na łasce losy i jak mogliśmy się przekonać na miejscu,  doszczętnie splądrowany przez szabrowników zwłaszcza polskich  za zgodą władz w latach  powojennych. Dzieła wandalizmu dokończyła szkoła, która znalazła tu miejsce. Zamalowali wszystkie freski i malowidła  zdobiące ściany,  aby w salonach urządzić sale lekcyjne.  
 
Przewodnik, który nas oprowadzał po ocalałych tylko murach  o wszystkim opowiadał z ubolewaniem.
 
  Zamek Perła Śląskiej ziemi, księstwo niemodlińskie, będące w czasach Bolesława Krzywoustego własnością rodu Piastów. Na mocy testamentu Krzywoustego  kolejnym namiestnikiem na Śląsku był jego syn książę Władysław II.  
  Wojna domowa z braćmi, konflikt z Piotrem Włostowicem zmusiła  Władysław II do ucieczki z kraju, schował się na ziemiach cesarza niemieckiego w stronach rodzinnych swojej żony Agnieszki von Bamberg - wnuczka cesarza. Schronienie znalazł wraz z rodziną  na zamku Altenburg w Turyngii, pomimo starań i protekcji nie udało mu sie powrócić na swoje ziemie. Tam  zmarł w 1159 roku.

  Najstarszy syn Bolesław Wysoki znalazł się na dworze króla Konrada III u boku którego brał udział w II Wyprawie Krzyżowej do Palestyny. Po śmierci Konrada III (1152) , znalazł się na służbie cesarza Fryderyka I Barbarossa - brał udział w wyprawie do Rzymu po koronę cesarską. We Włoszech Bolesław Wysoki zdobył sławę pod murami Mediolanu.
Wierna służba u boku cesarza zaowocowała. W 1163 roku Cesarz Barbarossa zmusił Bolesława Kędzierzawego  do oddania   Śląska potomkom Władysława II .

Bolesław Wysoki - obejmuje Dolny Śląsk do "Przesieki Śląskiej"  do której od zachodniej strony sięgało Księstwo Niemodlińskie. Od "Przesieki Śląskiej" -zaczyna się Opolszczyzna i całe górne dorzecze  Odry "Górny Śląsk"., który przejmuje drugi syn Mieszko Plątonogi. Trzeci syn Konrad przejmuje dzielnicę Głogowską.
Mieszko Plątonogi (książę Opola Raciborza) miał prawo do sukcesji korony polskiej - ostatni triumf - w latach (1210-1211) był Książem zwierzchni Polski.
 
Księstwo Niemodlińskie stanowiło granicę oddzielającą Górny od Dolnego Śląska. I na tej "granicy" Bolesław Wysoki wybudował pierwszy gród obronny - (wzmiankowany w dokumencie 1295 roku,  jako Falkenberg)  w grodzie  stacjonowali niemieccy rycerzy przydzieleni mu przez cesarza Barbarossa do obrony.  W następnych latach, kolejni właściciele rozbudowali  gród do dzisiejszych rozmiarów.
 
Ziemie niemodlińskie od czasów Bolesława Wysokiego 1263 roku były lenne: kolejno do cesarstwa niemieckiego, króla Czech od 1532  do  austriackich Habsburgów, od 1742 przyłączone  do Prus, od 1860 do Niemiec, od 1945 przyłączone do Polski.
Dalsza historia zamku jest bardzo interesująca - odsyłam do literatury.

Naszemu Przewodnikowi serdeczne dzięki  !!!!!
Za OBIEKTYWNĄ - nie zabarwioną politycznymi zawirowaniami historię Niemodlina - Falkenbergu.
 
Dopiero od zeszłego roku władze miasta przystąpiły do odbudowy zdewastowane perły. Chociaż prawie 70 lat po przejęciu,  to wcześniej uwarunkowania własnościowe i polityczne nie pozwalały na żadne roboty, dziś można zauważyć, że prace renowacyjne idą we właściwym kierunku. Ale rekonstrukcja potrwa kilkanaście  lat.

Aktualnym władzom DZIEKUJEMY!
Kilka fotografii z trasy:
 
skrócona relacja filmowa - na zamku w Niemodlinie
 
 
w oczekiwaniu na przewodnika zwiedzamy obejścia
 
 
 
 
 
Nasza grupa
 DFK Gmina Prószków
 
 
 
 
 
 
 
całe otoczenie to jedna wielka budowa
 
 
 
 
 
 
 
Dyby
 
sala tortur - już przygotowana (prawie)
 
topór kata
 
fotel inkwizycji
 
Jarzmo łapacza
pal do nabijania przestepcy
imponujące podziemia
 
 
kaplica
zachowało się jedno malowidło ścienny
 
 
 
 
gołe ściany, gołe sale - wszystko wyszabrowane
 
 
 
Na zamku w Mosznej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002855 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1