Bez tytułu 1


Niemodlin - Falkenberg
Pierwsze Święto Karpia i Zamek książęcy
oraz
Moszna - zwiedzanie zamku

cel naszej wycieczki 19 listopada 2016 roku.
powrót
 
Ryba lubi pÅ‚ywać - może dlatego podczas naszej obecnoÅ›ci w tym piÄ™knym Å›lÄ…skim miasteczku akurat gdy wszÄ™dzie rozmawiano o karpiach - niebiosa obficie krainÄ™ zwanÄ… drzewiej "ksiÄ™stwem niemodliÅ„skim" zraszaÅ‚o  wodÄ….  Czy to przypadek, że akurat ta sobota byÅ‚a taka deszczowa?    Jestem przekonany, że siÅ‚y "wyższe" o tym zadecydowaÅ‚y, aby  tym karpiom podczas "ostatniej drogi" wody nie brakowaÅ‚o. Decydentem pewnie byÅ‚ pierwszy zastÄ™pca zwany Piotrem, który przecież za życia na tej ziemi paraÅ‚ siÄ™ rybołówstwem i doskonale wiedziaÅ‚, czego te stworzenia boskie najbardziej pragnÄ…. 
 
 Karp ryba królewska, na ÅšlÄ…sku zadomowiÅ‚a siÄ™  już w wiekach dawnych, gdy pierwsi osadnicy niemieccy sprowadzeni przez Piastów osiedli na ÅšlÄ…sku.  Cystersi w XIII wieku  w ksiÄ™stwie NiemodliÅ„ski zaÅ‚ożyli prawie 300 stawów bo okolica bogata w wodÄ™. Hodowano nie tylko karpia ale i szczupaki, karasie, liny i piskorze leszcze i sumy. SÅ‚ynne  sÄ… również TuÅ‚owice - znana na Å›wiecie porcelana.

    Hodowla ryb - a w kolejnych wiekach tuÅ‚owicka porcelana wyznaczaÅ‚a kierunek gospodarczy caÅ‚ej okolicy (Szydłów, Korfantów Gracze, DÄ…browa) dawaÅ‚a zajÄ™cie mieszkaÅ„com okolicznych wiosek.  WÅ‚aÅ›ciciele KsiÄ™stwa NiemodliÅ„skiego mieli niezÅ‚e dochody, mogli wiÄ™c wybudować potężny zamek i bogato go wyposażyć.   
 
Druga Wojna Åšwiatowa oszczÄ™dziÅ‚a zamek.  Opuszczony przez wÅ‚aÅ›cicieli, pozostaÅ‚ po 1945 roku na Å‚asce losy i jak mogliÅ›my siÄ™ przekonać na miejscu,  doszczÄ™tnie splÄ…drowany przez szabrowników zwÅ‚aszcza polskich  za zgodÄ… wÅ‚adz w latach  powojennych. DzieÅ‚a wandalizmu dokoÅ„czyÅ‚a szkoÅ‚a, która znalazÅ‚a tu miejsce. Zamalowali wszystkie freski i malowidÅ‚a  zdobiÄ…ce Å›ciany,  aby w salonach urzÄ…dzić sale lekcyjne.  
 
Przewodnik, który nas oprowadzaÅ‚ po ocalaÅ‚ych tylko murach  o wszystkim opowiadaÅ‚ z ubolewaniem.
 
  Zamek PerÅ‚a ÅšlÄ…skiej ziemi, ksiÄ™stwo niemodliÅ„skie, bÄ™dÄ…ce w czasach BolesÅ‚awa Krzywoustego wÅ‚asnoÅ›ciÄ… rodu Piastów. Na mocy testamentu Krzywoustego  kolejnym namiestnikiem na ÅšlÄ…sku byÅ‚ jego syn książę WÅ‚adysÅ‚aw II.  
  Wojna domowa z braćmi, konflikt z Piotrem WÅ‚ostowicem zmusiÅ‚a  WÅ‚adysÅ‚aw II do ucieczki z kraju, schowaÅ‚ siÄ™ na ziemiach cesarza niemieckiego w stronach rodzinnych swojej żony Agnieszki von Bamberg - wnuczka cesarza. Schronienie znalazÅ‚ wraz z rodzinÄ…  na zamku Altenburg w Turyngii, pomimo staraÅ„ i protekcji nie udaÅ‚o mu sie powrócić na swoje ziemie. Tam  zmarÅ‚ w 1159 roku.

  Najstarszy syn BolesÅ‚aw Wysoki znalazÅ‚ siÄ™ na dworze króla Konrada III u boku którego braÅ‚ udziaÅ‚ w II Wyprawie Krzyżowej do Palestyny. Po Å›mierci Konrada III (1152) , znalazÅ‚ siÄ™ na sÅ‚użbie cesarza Fryderyka I Barbarossa - braÅ‚ udziaÅ‚ w wyprawie do Rzymu po koronÄ™ cesarskÄ…. We WÅ‚oszech BolesÅ‚aw Wysoki zdobyÅ‚ sÅ‚awÄ™ pod murami Mediolanu.
Wierna sÅ‚użba u boku cesarza zaowocowaÅ‚a. W 1163 roku Cesarz Barbarossa zmusiÅ‚ BolesÅ‚awa KÄ™dzierzawego  do oddania   ÅšlÄ…ska potomkom WÅ‚adysÅ‚awa II .

BolesÅ‚aw Wysoki - obejmuje Dolny ÅšlÄ…sk do "Przesieki ÅšlÄ…skiej"  do której od zachodniej strony siÄ™gaÅ‚o KsiÄ™stwo NiemodliÅ„skie. Od "Przesieki ÅšlÄ…skiej" -zaczyna siÄ™ Opolszczyzna i caÅ‚e górne dorzecze  Odry "Górny ÅšlÄ…sk"., który przejmuje drugi syn Mieszko PlÄ…tonogi. Trzeci syn Konrad przejmuje dzielnicÄ™ GÅ‚ogowskÄ….
Mieszko Plątonogi (książę Opola Raciborza) miał prawo do sukcesji korony polskiej - ostatni triumf - w latach (1210-1211) był Książem zwierzchni Polski.
 
KsiÄ™stwo NiemodliÅ„skie stanowiÅ‚o granicÄ™ oddzielajÄ…cÄ… Górny od Dolnego ÅšlÄ…ska. I na tej "granicy" BolesÅ‚aw Wysoki wybudowaÅ‚ pierwszy gród obronny - (wzmiankowany w dokumencie 1295 roku,  jako Falkenberg)  w grodzie  stacjonowali niemieccy rycerzy przydzieleni mu przez cesarza Barbarossa do obrony.  W nastÄ™pnych latach, kolejni wÅ‚aÅ›ciciele rozbudowali  gród do dzisiejszych rozmiarów.
 
Ziemie niemodliÅ„skie od czasów BolesÅ‚awa Wysokiego 1263 roku byÅ‚y lenne: kolejno do cesarstwa niemieckiego, króla Czech od 1532  do  austriackich Habsburgów, od 1742 przyÅ‚Ä…czone  do Prus, od 1860 do Niemiec, od 1945 przyÅ‚Ä…czone do Polski.
Dalsza historia zamku jest bardzo interesująca - odsyłam do literatury.

Naszemu Przewodnikowi serdeczne dziÄ™ki  !!!!!
Za OBIEKTYWNÄ„ - nie zabarwionÄ… politycznymi zawirowaniami historiÄ™ Niemodlina - Falkenbergu.
 
Dopiero od zeszÅ‚ego roku wÅ‚adze miasta przystÄ…piÅ‚y do odbudowy zdewastowane perÅ‚y. Chociaż prawie 70 lat po przejÄ™ciu,  to wczeÅ›niej uwarunkowania wÅ‚asnoÅ›ciowe i polityczne nie pozwalaÅ‚y na żadne roboty, dziÅ› można zauważyć, że prace renowacyjne idÄ… we wÅ‚aÅ›ciwym kierunku. Ale rekonstrukcja potrwa kilkanaÅ›cie  lat.

Aktualnym władzom DZIEKUJEMY!
Kilka fotografii z trasy:
 
skrócona relacja filmowa - na zamku w Niemodlinie
 
 
w oczekiwaniu na przewodnika zwiedzamy obejścia
 
 
 
 
 
Nasza grupa
 DFK Gmina Prószków
 
 
 
 
 
 
 
całe otoczenie to jedna wielka budowa
 
 
 
 
 
 
 
Dyby
 
sala tortur - już przygotowana (prawie)
 
topór kata
 
fotel inkwizycji
 
Jarzmo Å‚apacza
pal do nabijania przestepcy
imponujÄ…ce podziemia
 
 
kaplica
zachowało się jedno malowidło ścienny
 
 
 
 
gołe ściany, gołe sale - wszystko wyszabrowane
 
 
 
Na zamku w Mosznej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002982 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1