„Śpiewamy i gramy dla Pani z Góry Karmel”
Chrząszczyce  17/01/2016 r.

powrót

Kolęda dla Rzymian była pieśnią powitalną – pochwalną z okazji odwiedzin w pierwszy dzień stycznia (mensis Januarius)  na cześć gospodarzy. Pieśń, która  przekazywała życzenia zdrowia i pomyślności w dniu, który w cesarstwie rzymskim stanowił początek roku administracyjnego.

Po 313 roku wraz z rozwojem i umacnianiem się, zwyczaj kolędowania przyjęło chrześcijaństwo - edykt mediolański Konstantego Wielkiego: "wolność wyznania wiary w Cesarstwie Rzymskim".

Pierwsi twórcy nowych pieśni sięgali do ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza tworząc religijny charakter kolęd. Pierwotnie radosna pochwalna pieśń noworoczna, przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej, nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu kolędy coraz częściej sięgały też do źródeł pobożności ludowej.

Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. A najsłynniejszą kolędą jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w  1818 roku w małym austriackim miasteczku Oberndorf bei Salzburg w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła Józef Mohr oraz jego organista Franz Xaver Gruber.

Często przed i po Bożym Narodzeniu słyszymy w różnych miejscach piosenki uważane powszechnie jako kolędy:  polskie:Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…” (Czerwone Gitary), niemieckie:O Tannenbaum, o Tannenbau” (Ernst Anschϋtz), angielskie: „Jingle Bells” i „White Christmas”, który wg. (ASCAP) jest trzecim najczęściej wykonywanym utworem świątecznym wszechczasów,  Tych utworów w liturgii Kościoła Katolickiego nie wykorzystuje się podczas nabożeństwa.  Należy je odróżnić od kolęd - jako nie związane z narodzeniem Jezusa - lecz  związane z okresem  świąt Bożego Narodzenia.

W kościele  parafialnym pw. MB Szkaplerznej i św. Stanisława Biskupa w Chrząszczycach w licznym gronie słuchaczy wystąpił

  Chór Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu

pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Grzegorza Poźniaka

i zaśpiewał dla naszej Pani z Góry Karmel

Chór  powstał już w pierwszym roku istnienia seminarium, czyli w roku 1949. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem jak przystało na śląskie seminarium, każdy alumn był rozśpiewany. Od samego początku chór rozwijał się dynamicznie, gdyż nie brakowało przede wszystkim zdolnych śpiewaków.

Zespołem kierowali kolejno: ks. Tomasz Szymała, ks. Jerzy Kowolik, ks. Piotr Kosmol, ks. Wenancjusz Kądziołka, ks. Bogdan Kicinger, ks. Wacław Leśnikowski, ks. Joachim Waloszek, ks. Piotr Tarlinski. Od roku 2002 dyrygentem chóru jest ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego i Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

 
moja relacja fotograficzno filmowa w załączeniu:
 
 
 
 
 
Powitanie - ks. dr hab. Krystian Ziaja - proboszcz parafii Chrząszczyce
 
 
 
 
 
Fragment koncertu dyr. ks. prof. Grzegorz Poźniak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 003842 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1