Małe Goreckie Muzeum
ma szanse na
"centrum edukacji zagranicznych studentów "Historia Śląska"
Górki 28-05-2016

powrót
Małe Goreckie Muzeum, ledwo z postaci embrionalnej zmieniło się w postać raczkującą a już stało się znane w Europie -  miejsce edukacji o Historii  Wsi na  Śląsku Opolskim.  Studenci Uniwersytetu Ruhry w Bochum badający dzieje Górnego Śląska w XIX i XX wieku - (widzieli w internecie) i  w celu skonfrontowania nabytych wiadomości teoretycznych w bieżącym semestrze,  zorganizowali objazd naukowy. Tak,  28 maja 2016 r.  pod kierownictwem dr Andrzeja Michalczyka (pracownik naukowy U. Ruhr w Bochum) trafili do Górek. Właśnie - tu w postaci skondensowanej mogli zapoznać się w temacie swoich studiów. W jakich warunkach żyli, jakimi narzędziami posługiwali się w kuchni, warsztacie oraz na polu - mieszkańcy wsi opolskiej  w tych latach.
 
Jeszcze nie świętowaliśmy pierwszych urodzin (przypadają na 18 września 2016) a już taka renoma. Tu trzeba się głęboko pokłonić przed Stanisławem Lachnikiem inicjatorem i organizatorem "MGM". Działa w zaparte - wygospodarzył nowe pomieszczenie, gdzie urządził "typową śląską kuchnię"  z bifejem, nejmaschiną, waschpekiem, plućką, brytfanką garceami, maśnicką entryfugą do mlyka, kafejmielą, brotmaschiną  i starym eleganckim  piecem. Nawet ściany pomalowou po douwnymu z piską i powalcowou wałkiem we wzory. Jeśli nadal będzie działał w tym tempie to trzeba będzie rozbudować budynek. Jestem pełen podziwu  dla Stanisława- eksponatów ciągle przybywa a na starodruki i fotografie aby je wyeksponować, brakuje już miejsca.
 
Gospodarze  DFK Górki - Państwo Konrad Witek  -  przygotowali "kafej und kuchen", gości powitał przedstawiciel władz gminnych Prószków Bernard Lelek (emerytowany wójt) krótką prelekcję o naszej historii, dr inż. Daria Wotzka (pracownik naukowy Politechniki Opolskiej) w kilku słowach przedstawiła jak studiować w Berlinie a jak w Opolu. Następnie już tylko rozmowy indywidualne, wymiana doświadczeń i szczegółowe zwiedzanie muzeum. Na zakończenie studenci postanowili zwiedzić Górki ( tylko fragment bo zaczęło padać).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bernard Lelek
( powitanie i słowo  o naszej gminie)
 
 
Urszula Lissy - tłumaczy ......naszą historię
 
 
 
 
 
studenci historii - Uniwersytet Ruhr - Bochum
 
 
dr Andrzej Michalczyk
pracownik naukowy Uniwersytet Bochum (historyk)
 
Kustosz Kurator - Goreckiego Muzeum
Stanisław Lachnik
"degustacja wina z plućki"
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003076 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1