Pierwsza Komunia Święta
Chrząszczyce 08-05-2016

powrót
 
A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym
Ewangelia Marka 14,22-26
 
W starożytności nawet niemowlętom pozwalano zaraz po chrzcie św. udzielać pierwszej komunii. W średniowieczu bywało różnie -  dopiero gdy dziecko było w  pełni dojrzałe, około 16 lat.   Św. Pius X w dekrecie Ouam singulari (1910) dopuścił do Komunii Świętej dzieci mniej więcej w siódmym roku życia.  To znaczy z chwilą, gdy w dzieciach budzi się rozum  także mogą przyjąć ten sakrament Eucharystii.   I tak jest do dziś.
 
Po katechezie i odpowiednim przygotowaniu, każdego roku jest taki dzień, w którym dzieci gromadzą się na naszej plebani. Tu rodzice, opiekunowie udzielają dzieciom rodzicielskiego błogosławieństwa a ks., proboszcz wodą uświęca  zebranych, którzy następnie za krzyżem podążają do kościoła, przystając na chwilę modlitwy i złożenie kwiatów na grobach zmarłych proboszczy z naszej parafii.  Ten rytuał utrwalił się od czasów niepamiętnych.  Po przejściu procesji do kościoła kapłan rozpoczyna Mszę św.  Po homilii i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, modlitwie wiernych, dzieci do ołtarza przynoszą dary ofiarne, a do komunii przystępują jako pierwsze.
 
Pieśni dziękczynne, życzenia, kwiaty, Te Deum, oraz błogosławieństwo kończą uroczystą liturgię. Ostatni punkt, to procesja wyjścia do wspólnej pamiątkowej fotografii.
Celebrę prowadził ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja. Śpiewem uroczystość uświetniła Schola Parafialna pod kierownictwem Katarzyny Długosz. Pogodę mieliśmy "majową", a co moim zdaniem należy podkreślić  to takie  tłumy gości na placu kościelnym po uroczystości w dniu dzisiejszym - pamiętam tylko z czasów ks. prałata Jana Skorupy w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
 
 
Dzieci pierwszo komunijne  parafia Chrząszczyce - A.D. MMXVI.
 

Golec Dominik - Balzasch Agata - Hryniów Karolina - Steinhof Wiktoria - Lazik Justyna - Leśniak Grzegorz - Lebek Patrycja - Lipińska Weronika - Piechaczek Robert - Sadło Wiktoria - Smoleń Mateusz - Suchacz Wiktoria - Ulasz Michał - Chudala Józef - Wieszala Aneta - Hanajczyk Krzysztof - Rogóż Julia Pawleta Oliver - Szindzielorz Alicja - Kasperek Paweł

 relacja fotograficzna w załączeniu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powitanie na plebanii
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pierwsza komunia - wejście do kościoła.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 005002 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1