Bez tytułu 1


 Muzeum SACRUM na strychu
Folwark 1 maja 2016


powrót
 
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył" (księga wyjścia 20. 4-5)
 
Pierwsze w historii ChrzeÅ›cijaÅ„stwa znane nam obrazy - freski szkicowane - pojawiÅ‚y siÄ™ w katakumbach,  200 lat po Å›mierci Chrystusa.  Rysunki majÄ…ce pocieszyć gminÄ™ chrzeÅ›cijaÅ„skÄ…, nawiÄ…zujÄ…ce do Starego i Nowego Testamentu. W naszej religii  peÅ‚no jest obrazów i figurek Å›wiÄ™tych, których otaczamy kultem. Mamy znak Krzyża przed którym każdy katolik przyklÄ™ka, takÄ… samÄ… czciÄ… otaczamy hostiÄ™.  Nie tylko obrazy, czy figury sÄ… czczone. Od dawna (431)  otaczamy kultem MaryjÄ™  z Efez, MariÄ™ BogurodzicÄ™ - MatkÄ™  BoskÄ….
 
"Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia. Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu." (kanon2132 oficjalny dokument kościoła)
 
Gdy w domach naszych starzików, rodziców nie byÅ‚o jeszcze radia ani telewizora, rzadko trafiaÅ‚a siÄ™ jakaÅ› gazeta, do czytania byÅ‚a tylko książka do nabożeÅ„stwa. Wtedy  w kuchni, sypialni i jeÅ›li ktoÅ› byÅ‚ bogaty to  również w pokoju goÅ›cinnym wszystkie Å›ciany obwieszone byÅ‚y obrazami, obrazkami, medalikami i figurkami z pielgrzymek i odpustów. PamiÄ…tki - sacrum, to Å›wiadectwo,  że tu mieszka rodzina katolicka.
PoczÄ…tek XX wieku - analfabetów już nie ma, ludzie  zaczynajÄ… czytać. W latach dwudziestych wszystkie miejscowoÅ›ci na Opolszczyźnie zostajÄ… zelektryfikowane. Teraz można byÅ‚o czytać przy Å›wietle elektrycznym,  pojawia siÄ™ coraz częściej gazeta "Katolik". Druga poÅ‚owa XX wieku, dynamiczny rozwój elektroniki - radio, telewizor, magnetowidy. PrzeÅ‚om XX / XXI w to komputery, internet , telefony komórkowe, tablety, smartfony oraz telewizory na caÅ‚Ä… Å›cianÄ™
 
I dziÅ› okazaÅ‚o siÄ™, że te wszystkie pamiÄ…tki pamiÄ™tajÄ…ce dawne wieki: poÅ›wiÄ™cone obrazy, figurki  Å›wiÄ™tych , wiszÄ…ce stojÄ…ce do tej pory w naszych mieszkaniach przeszkadzajÄ…, znalazÅ‚y siÄ™  w kartonach schowane w piwnicach, na strychach i czekaÅ‚y na kolejne sprzÄ…tanie a ostatnia  droga kartonów to "Remondis'.  
 
Pani Krystyna KieÅ‚basa wpadÅ‚a na genialny pomysÅ‚, który chociaż w części zachowa dla przyszÅ‚ych pokoleÅ„ wspomnienia  z tamtych lat. 
 
Nasza Kaplica również ma strych, który Krystyna z pomocÄ… naszych rodzimych fachowców zaadaptowaÅ‚a na muzeum. AranżacjÄ… zajęła siÄ™ Katarzyna DÅ‚ugosz. WÅ‚aÅ›nie w ostatniej chwili zdążyÅ‚a zebrać  wszystkie sacrum, które czekaÅ‚y na Remondis. OdkurzyÅ‚a, oczyÅ›ciÅ‚a i opisaÅ‚a i piÄ™knie porozwieszaÅ‚a w nowym oryginalnym folwarskim "Muzeum SACRUM na Strychu".  W dniu 1 maja 2016 roku ks. proboszcz Krystian Ziaja pomieszczenie poÅ›wiÄ™ciÅ‚, a Krystyna zaprosiÅ‚a  goÅ›ci na pierwsze zwiedzanie.  Po zwiedzaniu  w "kÄ…ciku "Sankt Joseph" byÅ‚ kafej i kuchen.
 
Krysiu - Dziękujemy za uratowanie ważnej części historii naszych antenatów !
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003037 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1