Muzeum SACRUM na strychu
Folwark 1 maja 2016


powrót
 
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył" (księga wyjścia 20. 4-5)
 
Pierwsze w historii Chrześcijaństwa znane nam obrazy - freski szkicowane - pojawiły się w katakumbach,  200 lat po śmierci Chrystusa.  Rysunki mające pocieszyć gminę chrześcijańską, nawiązujące do Starego i Nowego Testamentu. W naszej religii  pełno jest obrazów i figurek świętych, których otaczamy kultem. Mamy znak Krzyża przed którym każdy katolik przyklęka, taką samą czcią otaczamy hostię.  Nie tylko obrazy, czy figury są czczone. Od dawna (431)  otaczamy kultem Maryję  z Efez, Marię Bogurodzicę - Matkę  Boską.
 
"Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia. Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu." (kanon2132 oficjalny dokument kościoła)
 
Gdy w domach naszych starzików, rodziców nie było jeszcze radia ani telewizora, rzadko trafiała się jakaś gazeta, do czytania była tylko książka do nabożeństwa. Wtedy  w kuchni, sypialni i jeśli ktoś był bogaty to  również w pokoju gościnnym wszystkie ściany obwieszone były obrazami, obrazkami, medalikami i figurkami z pielgrzymek i odpustów. Pamiątki - sacrum, to świadectwo,  że tu mieszka rodzina katolicka.
Początek XX wieku - analfabetów już nie ma, ludzie  zaczynają czytać. W latach dwudziestych wszystkie miejscowości na Opolszczyźnie zostają zelektryfikowane. Teraz można było czytać przy świetle elektrycznym,  pojawia się coraz częściej gazeta "Katolik". Druga połowa XX wieku, dynamiczny rozwój elektroniki - radio, telewizor, magnetowidy. Przełom XX / XXI w to komputery, internet , telefony komórkowe, tablety, smartfony oraz telewizory na całą ścianę
 
I dziś okazało się, że te wszystkie pamiątki pamiętające dawne wieki: poświęcone obrazy, figurki  świętych , wiszące stojące do tej pory w naszych mieszkaniach przeszkadzają, znalazły się  w kartonach schowane w piwnicach, na strychach i czekały na kolejne sprzątanie a ostatnia  droga kartonów to "Remondis'.  
 
Pani Krystyna Kiełbasa wpadła na genialny pomysł, który chociaż w części zachowa dla przyszłych pokoleń wspomnienia  z tamtych lat. 
 
Nasza Kaplica również ma strych, który Krystyna z pomocą naszych rodzimych fachowców zaadaptowała na muzeum. Aranżacją zajęła się Katarzyna Długosz. Właśnie w ostatniej chwili zdążyła zebrać  wszystkie sacrum, które czekały na Remondis. Odkurzyła, oczyściła i opisała i pięknie porozwieszała w nowym oryginalnym folwarskim "Muzeum SACRUM na Strychu".  W dniu 1 maja 2016 roku ks. proboszcz Krystian Ziaja pomieszczenie poświęcił, a Krystyna zaprosiła  gości na pierwsze zwiedzanie.  Po zwiedzaniu  w "kąciku "Sankt Joseph" był kafej i kuchen.
 
Krysiu - Dziękujemy za uratowanie ważnej części historii naszych antenatów !
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002939 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1