Bez tytułu 1


Spotkanie wcześniej urodzonych
w "Świętkowni"
Folwark 6 czerwca  2016

powrót
 
Spotkania wczeÅ›niej urodzonych to już 4-letnia tradycja w naszej parafii. Od 2012 roku w każdy pierwszy poniedziaÅ‚ek miesiÄ…ca w salce parafialnej w ChrzÄ…szczycach odbywa siÄ™ spotkanie emerytów, pomysÅ‚, którego autorem jest Krystyna KieÅ‚basa z Folwarku. Inicjatywa zostaÅ‚a zaaprobowana przez ks. Proboszcza a Andreas Heinrich  z Winowa przyjÄ…Å‚  na siebie obowiÄ…zki organizacyjne i prowadzenie.  Spotkania majÄ… nie tylko charakter duchowy, tu opowiada siÄ™ dowcipy, Å›piewa i sÅ‚ucha ciekawych opowieÅ›ci, wiÄ™c na stole nie może zabraknąć sÅ‚odyczy, dobrych Å›lÄ…skich wypieków i dopasowanych napojów. ObowiÄ…zki aprowizacyjne (kuchnia) to domena Marysi Chudala z Folwarku a wszelka pomoc i doradztwo  w sprawach kulinarnych należy do Weroniki Michalik z ChrzÄ…szczyc. O odpowiedni wystrój stołów i pomieszczeÅ„ stara siÄ™ zawsze  Krystyna Bul. WiÄ™ksze wypieki - zwyczajowo - dostarcza Piekarnia Margos ze ChrzÄ…szczyc.
Ostanie spotkanie 6/6/2016r.  organizatorzy postanowili zorganizować w Folwarku  - w naszej "ÅšwiÄ™tkowni". ÅšwiÄ™tkownia to tradycyjne miejsce gdzie spotykajÄ… siÄ™ Folwarczanie z różnych okazji i przy okazji. 
 
"ÅšwiÄ™tkownia" - o tym miejscu pisano już bardzo wiele. KiedyÅ› nawet w pracy doktorskiej  (tytuÅ‚: "Wierzenia, mity i legendy na ÅšlÄ…sku" )  znalazÅ‚em opis tego miejsca, że tu: grasowaÅ‚y duchy i prosty lud w to wierzyÅ‚.".   Nie bÄ™dÄ™ przytaczaÅ‚ nazwiska autora, dziÅ› już profesor.  Dom rzeczywiÅ›cie leciwy, ale jeszcze nikogo tam nie postraszyÅ‚o, a przynajmniej mieszkaÅ„cy Folwarku nic o tym nie wiedzÄ…. "ÅšwiÄ™tkownia" nazwa rzeczywiÅ›cie zagadkowa i przez Folwarczan używana na codzieÅ„, ma jednak zwykÅ‚Ä… nie  duchowÄ… genezÄ™. W mojej mÅ‚odoÅ›ci mówiÅ‚o siÄ™ jeszcze :  idÄ™ do ÅšwiÄ™tka - potomka, który już od kilku pokoleÅ„ nosiÅ‚ inne nazwisko.  
Jakie to były czasy - krótkie migawki z historii:
 
Kilka zdaÅ„ o czasach, w których rodziÅ‚a siÄ™ historia tego miejsca. ÅšlÄ…sk byÅ‚ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… króla Czech a wÅ‚aÅ›ciciele poszczególnych okrÄ™gów byli książęta i hrabiowie, w wiÄ™kszoÅ›ci schoÅ‚dowani do posÅ‚uszeÅ„stwa lennicy zależni od króla. Folwark i jego mieszkaÅ„cy przypisani do tej folwarskiej ziemi, jako chÅ‚opi paÅ„szczyźniani stanowili  wÅ‚asność wÅ‚aÅ›ciciela zamku na Ostrówku w Opolu. ChÅ‚opi praktycznie byli niewolni. Pan na zamku byÅ‚ wÅ‚adcÄ… życia i Å›mierci. ÅšwiÄ™tek - chÅ‚op paÅ„szczyźniany - jak wszyscy pozostali i jego potomkowie to nieopisany fragment historii - opisanej niżej,  w której uczestniczyli  mieszkaÅ„cy Folwarku.
 
 Gdy królem Czech byÅ‚  Ferdynand I -  przedstawiciel dynastii Habsburgów, ÅšlÄ…sk w owym czasie byÅ‚ pod berÅ‚em Czech, Ferdynand byÅ‚ też naszym królem, byÅ‚ jednoczeÅ›nie od 1558 roku ÅšwiÄ™tym Cesarzem Rzymu, wiÄ™c byÅ‚ i naszym cesarzem. 
 
W Opolu na zamku jako lennik cesarza Ferdynanda I rzÄ…dziÅ‚ ostatni przedstawiciel Piastów Jan II zwany "Dobry". Folwark przynależaÅ‚ do zamku na Ostrówku, czyli bezpoÅ›rednim panem i wÅ‚adcÄ… nad folwarskÄ… ziemiÄ… i jej mieszkaÅ„cami byÅ‚ książę  Jan Dobry (żyÅ‚ w latach 1460-1532).
 

W kronikach czytamy: Podczas jego panowania udaÅ‚o mu siÄ™ skupić w swoich rÄ™kach niemal caÅ‚y Górny ÅšlÄ…sk. Książę Jan wydaÅ‚ wiele dokumentów (prawa miejskie i przywileje) Å›wiadczÄ…ce o jego gospodarnoÅ›ci. W 1531r. wydaÅ‚ wielki przywilej ziemski dla ksiÄ™stwa opolsko-raciborskiego (tzw.  konstytucja dla ziem Górnego ÅšlÄ…ska).

 Po jego Å›mierci zaczęły siÄ™ kÅ‚opoty spadkowe, a  Jan  nigdy siÄ™ nie ożeniÅ‚ i nie miaÅ‚ nastÄ™pców, powodem wedÅ‚ug wiarygodnych źródeÅ‚ byÅ‚a impotencja. W zwiÄ…zku z tym dwór książęcy w Opolu (w tym i Folwark) na wiele lat przed Å›mierciÄ… Jana staÅ‚ siÄ™ miejscem rywalizacji różnych wÅ‚adców majÄ…cych nadziejÄ™ na intratny spadek. ZmarÅ‚ 27 marca 1532 roku w Raciborzu, pochowany w koÅ›ciele Å›w. Krzyża w Opolu .

Ale  w 1512 roku Jan "Dobry" zawarÅ‚ pakt o wzajemnym dziedziczeniu z ksiÄ™ciem "Karnowskim" Jerzym (margrabiÄ… brandenburskim) z dynastii  Hohenzollernów wÅ‚aÅ›cicielem ksiÄ™stwa "Karnowskiego" (ksiÄ™stwo obejmuje obszary: Karniowa, Bruntalu i Vrbna) - dzisiaj Czechy graniczÄ…ce z ksiÄ™stwem raciborskim).

UkÅ‚ad miÄ™dzy ostatnim Piastem Janem Dobrym i ksiÄ™ciem Jerzym Hohenzollernem zostaÅ‚ przez króla Czech Ferdynanda w 1528 roku unieważniony. Ale książę Jerzy nie ustawaÅ‚ w staraniach o uzyskanie ksiÄ™stwa opolskiego. Po dÅ‚ugich, jeszcze za życia Jana Dobrego -  pertraktacjach z Ferdynandem, ukÅ‚ad zmodyfikowano, zezwolono Jerzemu jedynie na prawo do zastawu za 183 333 guldenów wÄ™gierskich, nie wczeÅ›niej jednak jak rok po Å›mierci Jana Dobrego, a gdy król (Czech) Ferdynand zapÅ‚aci  tÄ™ sumÄ™, ksiÄ™stwo opolskie ma zostać nierozÅ‚Ä…cznie przy Czechach.

 Król Ferdynand po tych zmianach w ukÅ‚adzie (Jan Dobry i Jerzy Hohenzollern), aby siÄ™ zabezpieczyć przed ewentualnym zbrojnym zawÅ‚adniÄ™ciem ksiÄ™stwa opolskiego i raciborskiego przez margrabiego Jerzego, jeszcze za życia Jana Dobrego obsadziÅ‚ Opole swoim wojskiem. 1000 zbrojnych pod wodzÄ… Achaza von Haunolda. Pewnie i w Folwarku w tym czasie pomieszkiwali.

Ta klauzula pozwoliÅ‚a Habsburgom na wywiezienie do Wiednia po zgonie (1532) KsiÄ™cia Jana Dobrego ogromnego majÄ…tku przechowywanego na zamku opolskim. Do Opola przybyÅ‚ biskup wrocÅ‚awski Jakub von Salza by odebrać spuÅ›ciznÄ™ po ksiÄ™ciu. MajÄ…tek miaÅ‚ być ogromny: duże iloÅ›ci srebrnych i zÅ‚otych monet, biżuteria, porcelana, broÅ„ i duże zapasy żywnoÅ›ci. Gdy zamek opolski ogoÅ‚ocono, pozwolono ksiÄ™ciu Jerzemu  Hohenzollernowi na objecie ksiÄ™stwa opolskiego i raciborskiego.

 
To wtedy pod bokiem mieszkańców Folwarku rozgrywała się wielka polityka, którzy pewni nic o tym nie wiedzieli.
W Folwarku mieszkało wtedy tylko kilka rodzin (chłopów pańszczyźnianych - niewolnych), którzy pracowali (w pocie czoła) na dobrach księcia Jana Dobrego. W zapisach zamkowych znajdziemy opis obowiązków wobec zamku jakie daniny i jakie prace musieli wykonywać.
 
OkoÅ‚o 130 lat po Å›mierci Jana Dobrego i okoÅ‚o 16 lat po 30-letniej wojnie religijnej (1618-1648), zamek opolski i Folwark ( dawna nazwa -Forwerckh) dalej byÅ‚ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… kolejnego króla Czech. To byÅ‚ okres kontrreformacji - walka z protestantami, miasto Opole w wiÄ™kszoÅ›ci byÅ‚o opanowane przez protestantów. Na ÅšlÄ…sku budowano (moim zdaniem dla bezpieczeÅ„stwa) wiele kaplic i kapliczek katolickich w obawie przed represjami katolickich Habsburgów. 
 
Tu warto też wspomnieć (w wielkim skrócie 200 lat później), że zawarta umowa o wzajemnym dziedziczeniu,  pomiÄ™dzy Janem II Dobrym (lennikiem Habsburgów) a margrabiÄ™ Jerzym (Hohenzollernem), unieważniona przez króla Ferdynanda (Habsburga) - dla króla Prus Fryderyka Wielkiego (Hohenzollerna) staÅ‚a siÄ™ głównym pretekstem do wojny. Trzy kolejne wojny (1740-1741- 1742) o ziemie  ÅšlÄ…skie.
Król Prus Fryderyk Wielki  zażądaÅ‚ od cesarzowej Teresy zwrotu nieprawnie w 1532 roku przyÅ‚Ä…czonego do Austrii ÅšlÄ…ska - po Å›mierci Jana Dobrego. Cesarzowa Teresa oÅ›wiadczyÅ‚a, że nigdy nie odda ÅšlÄ…ska - perÅ‚y w swojej koronie temu frycowi.  Ale w 1742 roku 11-go czerwca - klÄ™ska wojsk cesarzowej Marii Teresy i Folwark staÅ‚ siÄ™ pruski.

Bitwa pod Mollwitz (Die Schlacht bei Mollwitz) - Dzisiaj Małujowice, w powiecie brzeskim w gminie Skarbimierz - przy drodze krajowej 39 - zjazd z autostrady A4 do Brzegu. Bitwa, która przeszła do historii jako bitwa o Śląsk, rozpoczęła się 10 kwietnia 1741 roku - głównie na terenie byłego lotniska w Skarbimierzu a jej wynik zadecydował o tym, że Folwark przez następne 200 lat znalazł się w orbicie państwa pruskiego.

 Opole i jego dobra zostaÅ‚y wÅ‚asnoÅ›ciÄ… króla Prus - Fryderyka.  Opole i przynależne ziemie w tym Folwark byÅ‚y teraz królewskie.  (Opole 8 kiedyÅ› Nowa WieÅ› Królewska, Pomologia Królewska w Prószkowie ). W 1871 roku (po 130 latach) doszÅ‚o do zjednoczenia wszystkich ziem - landów niemieckojÄ™zycznych. Wilhelm I koronowaÅ‚ siÄ™ na cesarza II Rzeszy niemieckiej  - od tego roku Folwark, do 1945 roku  staÅ‚ siÄ™ niemiecki. Po II Wojnie Åšwiatowej,  decyzjÄ… aliantów w Poczdamie Folwark staÅ‚ siÄ™ polski.
 
Gdy Folwark był własnością Habsburgów językiem urzędowym był język czeski i częściowo niemiecki. W czasach pruskich językiem urzędowym był język niemiecki częściowo polski, W czasach niemieckich językiem urzędowym był język niemiecki, częściowo polski. Od 1939 roku język polski surowo zakazany. Po 1945 roku językiem urzędowym jest język polski. Język niemiecki na Śląsku do roku 1987 surowo zakazany. Obecnie nauczanie języka niemieckiego jest prawnie dozwolone. Tyle o historii do naszych czasów.
 
W roku 1664 na dziaÅ‚ce użytkowanej przez chÅ‚opa folwarskiego wybudowano naszÄ… kaplicÄ™ wiejskÄ…. Nazwisko  chÅ‚opa paÅ„szczyźnianego sugeruje nam, że to wÅ‚aÅ›nie on jako bardzo religijny  ÅšwiÄ™toszek - ÅšwiÄ™tek - Swientek -byÅ‚ inicjatorem budowy.
Wiemy, że nazwiska to późnej historyczne zjawisko, powstawaÅ‚y dopiero u schyÅ‚ku Å›redniowiecza. PoczÄ…tkowa objęły szlachtÄ™ i stopniowo rozprzestrzeniaÅ‚y siÄ™ na chÅ‚opstwo. WczeÅ›niej używano tylko imienia później wyróżniano również przydomki. (kowal - Kowalski,  stolarz - Stolarski,   cegÅ‚a - Cegielski, mÅ‚ynarz - MÅ‚ynarski . Te zmiany zobaczymy też w naszych ksiÄ™gach parafialnych, tam też znalazÅ‚em naszego Swientka .  
Rok 1715 Thomasz Swientek poÅ›lubiony z EwÄ…  (dzieci: Anna, Josepha, Helena, Maryanna, Agnieszka, Zuzanna, Sebastian, Bartholomeo)
Rok 1746 Simonis (nazwisko ?)  poÅ›lubiony z HelenÄ… SwientkulÄ… (dzieci: Marianna)
Rok 1750 Valentii (nazwisko ?) poślubiony z Marianna Swientkula (dzieci: Hedigis)
Z powyższych danych wynika że nazwisko w jednym pokoleniu znikÅ‚o, ponieważ rodziÅ‚y siÄ™ same dziewczyny. Miejsce Jednak zostaÅ‚o. Starsi mieszkaÅ„cy jeszcze pamiÄ™tajÄ…, że nie chodziÅ‚o siÄ™ do Smolenia a do ÅšwiÄ™tka. Antka i Petra  Å›wiÄ™tkowego wielu jeszcze pamiÄ™ta a Cila i Marii od Å›wiÄ™tka jeszcze żyjÄ…, chociaż urodziÅ‚y siÄ™ pod innym nazwiskiem.  Posesje sÄ…siadujÄ…ce ze ÅšwiÄ™tkowniÄ… w poÅ‚owie XVIII wieku stanowiÅ‚y jednÄ… caÅ‚ość. Ten pierwszy ÅšwiÄ™tek musiaÅ‚ rzeczywiÅ›ci być bardzo pobożny, że w  pamiÄ™ci mieszkaÅ„ców pozostaÅ‚ do dziÅ› ale na kartach historii zapisanej - znalazÅ‚em tylko jego potomków.
filmowa relacja z ostatniego spotkania:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
film, foto: Danuta z folwarku
pozdrowienia z folwark rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002468 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1