20
10.07


Parafia  pw. MB Szkaplerznej i  św. bp. Stanisława
Chrząszczyce niedziela 10 lipca 2016 - Odpust
powrót
 
Rok  1997, 10-tego lipca, Folwark  pod wodą.  Minęło  dziewiętnaście lat od słynnej powodzi 1000 lecia. Rzeka Odra z powodu obfitych opadów w Sudetach nie mieściła się w swoim korycie przerwała wał w Boguszycach i rozlała się na swoich pierwotnych polderach na całej swojej długości od Raciborza do Morza Bałtyckiego. 
 Tragedia dla wielu, w ciągu kilku godzin stracili wszystko. Tragedia, która jednocześnie wyzwoliła w parafianach niespotykaną solidarność i natychmiastową pomoc dla poszkodowanych. Ks. Krystian, który  dopiero od dwóch lat był naszym proboszczem, zorganizował pomoc finansową, cała ofiara odpustowa została przekazana dla powodzian. Pani (ze Złotnik wtedy jeszcze dla mnie nieznajoma) - dziś burmistrz Róża Malik, zorganizowała całą gminę abyśmy mogli świętować odpust w Barze Maja przy kołaczu. Kto jeszcze pamięta te dni? 

Folwark 10 lipca 1997 rok (foto archiwum R.Z.)
Od tego czasu wiele na świecie się zmieniło, nie zmienił się tylko termin odpustu w naszej parafii, druga niedziela lipca.
Pogoda dopisała - frekwencja parafian i gości również, punktualnie o godzinie 11- ej celebranci, ministranci,  oraz sztandary przy muzyce weszli głównym wejściem do kościoła.
 
Głównym celebrantem uroczystości odpustowych był ks. ppłk  Jerzy Niedzielski kapelan wojskowy, naoczny świadek wojny w Afganistanie. Ale był również w Libanie na Bałkanach, też w Iraku. "Tam  pustynia, tu pustynia,  tam islam, tu islam, tam strzelają tu strzelają" tak wspomina tamte miejsca. Koncelebra ks. dr hab. Marcin Worbs oraz ks. senior Edward Gogolok oraz ks. senior Alfons Szubert. Muzyka organowa Katarzyna Długosz, a Chórem Parafialnym dyrygował Joachim Konsek. Nie mogło też brakować muzyki na instrumentach blaszanych (dwie trąbki, trąba i dwa puzony) ale z nazwiska znam tylko Piotra Pacha z Nowej Kuźni (Może moi internauci prześlą mi nazwiska pozostałych muzyków -za info dziękuję). Budów nie brakowało a na parkingu gustownie zainstalowało się wesołe miasteczko.
 
Relacja fotograficzna ( jeszcze w opracowaniu)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chór Parafialny - dyr. Joachim Konsek,  organy Katarzyna Długosz
 
 
 
 
 
 
 
Procesja odpustowa dookoła kościoła - Parafia Chrząszczyce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kwintet Piotra Pacha - po uroczystej Liturgii odpustowej
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 004685 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1