20 lat zespołu
PRZYSIECZANKI
Historia zapisana na fotografii
15 sierpnia 2016
powrót
    Starałem się jak mogłem, ale zadanie mnie chyba przerosło.  Przedstawić na jednej stronie internetu 20 lat historii zespołu "Przysieczanki"  Przebogatą działalność muzyczną oraz  społeczną w rozsławianiu naszego Heimatu, prowadzoną przez  panie z "Koła Gospodyń Wiejskich" w Przysieczy. To karkołomne zadanie.

   Tyle rzeczy  w tym czasie się wydarzyło. Kilku prezydentów, kilka rządów  jak meteoryty - zaświeciło i zgasło, a
Przysieczanki,  jak prawdziwa gwiazda - święcą do dziś.  Kiedy zacząłem przeglądać moje i przebogate  archiwum Przysieczanek, z każdym dniem ogarniały mnie coraz większe wątpliwości. Od czego zacząć, jak streścić 20 lat ogromnej Pasji - Miłości do muzyki i olbrzymie zaangażowanie społeczne.

   Aby wejść na scenę - zaśpiewać piosenkę, opowiedzieć  dowcip, zatańczyć, poderwać słuchacza do wspólnej zabawy, na chwilę zapomnienia, chwilę wspólnej radości, zadumy nad słowami tekstu,  by mogli oderwać się od szarej codzienności, to dla zespołu  wiele, wiele godzin prób. Bliskie i dalekie wyjazdy na występy nierzadko kosztem rodziny - wszystko dla 
drugiego człowieka, a przy okazji promocja wsi Przysiecz - Gminy Prószków - czyli naszej małej ojczyzny.

Dziękuję!
 Dziękuję w imieniu wszystkich, którym przez te minione 20 lat
 każde spotkanie z Wami było miłe i radosne.
I bądźcie dalej razem z nami 
- na zawsze.

rudolf z folwarku
 
 
 
Dwadzieścia lat temu. To było w miesiącu maju Roku Pańskiego MCMXCVI .  
 
  Pod lipoma my na ławce siodały
I cicho my śpiywki śpiewały.
Az słysoł  to taki chop
i pedzioł stop

Te piosnki wy ludziom śpiywejcie
I radości jym chwila dejcie
łod tedy i w nocy i w ranki
śpiewają  "Przysieczanki"
Edeltrauta Gambka
 
 
 
Przysiecz - gmina Prószków k/Opola - Koło Gospodyń Wiejskich - przewodnicząca Maria Młodawska i Waldemar Kołaczyk, mieszkaniec Przysieczy (muzyk) - namawiają przysieczanki do śpiewania. W maju 1996 roku organizuje się zespół "Przysieczanki",  Waldemar Kołaczyk  podejmuje się kierowaniem zespołem, przygotowuje aranżację i  muzykę do piosenek  i zaczynają się próby,  na których naukę rozpoczęło  13 pań.  Od samego początku w swoim repertuarze mają piosenki w języku polskim, niemieckim, ale również w naszym języku  czyli po śląsku - tych jest najwięcej.
 
 
15  września 1996 roku na zniwniouku gminnym w Ligocie Prószkowskiej - pierwszy  publiczny występ. Na boisku  w Ligocie Prószkowskiej, uroczystości dożynkowe. Pogoda deszczowa. W czasie występu zaczęła się ulewa i z tego powodu musiały przerwać swój premierowy występ.  Nie załamała ich pogoda, Ten na Górze wie co robi: aby plony były obfite, małym,dopiero posadzonym roślinkom  - potrzebna jest woda.
13 października 1996 roku występują na zabawie przed "swoimi" w Przysieczy.
8 Grudnia  1996 roku,  wypływają na "szerokie wody". Udział w "Przeglądzie Piosenki Niemieckiej"  w Walcach  zespół został nagrodzony - przyznano V miejsce.
22 grudnia 1996 roku - śpiewają w Chrząszczycach na spotkaniu opłatkowym seniorów.
 
 
Rok 1997 - to siedemnaście występów w kraju i pierwszy występ na zagranicznej scenie.
1- 5 maja 1997 roku, Hűnfeld podczas  uroczystości z okazji podpisania porozumienia o " Współpracy pomiędzy Gminami Prószków - Hűnfeld.  
 
"Przysieczanki" 4 maja 1997 roku - po mszy - przy kościele w Hűnfeld - koncert
 
22 czerwca 1997 roku - X Jubileuszowy Opolski Koncert Galowy - Święto Pieśni Ludowej Gogolin '97. Przysieczanki nagrodzone: I miejsce - Puchar Wojewody, Puchar NTO, Puchar PZU, Nagroda Wójta Gminy Prószków. Wielki aplauz i bisowanie. Gratulacje i liczne zaproszenia  na różne uroczystości w kraju (program zapełniony na cały rok).
 

Zaproszenia!!!
22 kwietnia 1998 roku - Studio Radio Opole - pierwsze nagrania z Francikiem
9 maja 1999 roku - Katowice Studio Nagrań
4 lipiec 1999 Bytom " Biesiada Śląska"
4 marca 2000 roku Zabrze  " Festiwal Szlagierów"
10 czerwca 2000 roku Chorzów "Festyn Śląski"
11 czerwca 2000 roku Dobrodzień " Przegląd Śląskiej Twórczości Artystycznej"
16-18 czerwca 2000 roku H
űnfeld (Niemcy)
........... W międzyczasie dziesiątki  występów w różnych  miejscowościach w naszym i sąsiednich województwach.
 
25 października 2003 roku .
Przysiecz, najpiękniejsza wieś 2003 w województwie opolskim. Statystyka; około 560-570 mieszkańców, powierzchnia 2211 ha,  przez teren sołectwa biegnie droga wojewódzka 414 Opole- Prudnik, oraz autostrada A4 bez planowanego zjazdu, mały kościół RK- konsekrowany 1925, filia Prószków. Pierwsze wzmianki,  na kartach historii pojawiły się w 1304 roku w annałach kurii  (wieś Prissecz jako uposażenie biskupa wrocławskiego).  Uroczystości nadania tytułu "najpiękniejsza" rozpoczęły się w liturgią w kosciele.  Po mszy na boisku obok małego Kościółka na Górce, z tej okazji "Wielka Gala". Dziś nikt nie wątpi, że na zwycięstwo w konkursie "Najpiękniejsza Wieś" niemały wpływ miały dotychczasowe sukcesy "Przysieczanek".
 
Od stycznia 2005 roku kierownikiem zespołu jest Przemysław Ślusarczyk - kompozytor, dyrygent. Aktualny  skład zespołu: Edeltrauda Gambka, Renata Gallus, Gertruda Gritner, Adela Jurek, Krystyna Lelek, Stanisława Sosulska, Maria Wilczek,  Erika Wotzka.
 8 lipca 2006 roku
" Przysieczanki" obchodziły swoje dziesięciolecie. Dziesięć lat na scenie, w telewizji, radiu i na miejskich oraz wiejskich imprezach. W starych czasopismach znalazłem informację, że do tej pory koncertowały na imprezach ogólno polskich, wojewódzkich i lokalnych 226 razy.  Śpiewały piosenki po nasymu czyli po śląsku, po polsku, niemiecku i ukraińsku. Tak, po ukraińsku, dwa RAZY gościły w Dolynie na Ukrainie.  Gościły też  na różnych festiwalach szlagierów (Zabrze, Olesno, Dobrodzień, Bytom, Gogolin, Tarnowskie Góry, Zawadzkie, Góra Św.. Anny, Szprotawa i w amfiteatrze w Opolu). Kilkakrotnie w Huenfeld, na Przeglądach w Walcach w Pruszkowie k/Warszawy. Nigdy nie wracały do domu bez dyplomu, nagrody czy pucharu oraz wysoką lokatą na podium, podczas konkursu - przeglądu,. Nagrywały  swoje piosenki  w radio: wydały 3 kasety, 3 płyty CD. Dwa teledyski. 5 razy brały udział w programie TVP Katowice (Wigilia, Dzień  Matki, Dzień Barbórkowy, Wieczór Śląski, Lista Przebojów)
 
Kolejna dekada - kolejne dziesięciolecie podobnie, tylko zespół z różnych ludzkich powodów się kurczy. Czas jest nieubłagany.
Ale po dziesięciu latach zespół "Przysieczanek" staje się  bardziej dostojny, jest  znany i uznany w kraju i za granicą, ma swoją markę. Festyny z "Radiem Plus", koncerty charytatywne "Pomóżmy Żyć", coroczne "Święto Ziół", Otmuchów "Lato Kwiatów", Gala Śląskiej Biesiady w Opolu - amfiteatr, Prószków w "Ogrodach Meluzyny", Kiermasze Adwentowe,........... i wiele wiele innych.
 
Tak wielkie sukcesy niejednemu pomieszałoby komórki w głowie, ale nie naszym "Przysieczankom". One śpiewały i śpiewają:   dla chorych starych emerytów,  dla VIPów i oficjeli podczas różnych gali, na wiejskim festynie, czy  przed kamerą telewizyjną, w każdych warunkach, zawsze z pełnym zaangażowaniem - sercem - i to je wyróżnia!
 
 
8 kwietnia w Przysieczy
 
Przysieczanki na Placu Wolności w Opolu  7/09/2012
 
Biesiada w katowickim "Spodku"   foto: Przysieczanki  i Stefani Hertel (Niemcy)
Biesiada w katowickim "Spodku"
Przysieczanki & Proskauer Echo & Stefan Mross (Niemcy) - foto pamiątkowe
 
TV Katowice " Rączka gotuje" i Przysieczanki
 
Przysieczanki w Głuchołazach - 29/08/2012 - sanatorium "Skowronek"
od lewej: Gertruda  Gritner - Renata Gallus - Edeltrauda Gambka - Urszula Lazar - Stanisława Sosulska
 
Bal seniorów w Chrząszczycach 11/12/205.
Przysieczanki mają wrodzony dar pobudzania publiczności do wspólnego śpiewu i zabawy. 
 
Przysiecz 15/08/2007 "Święto Ziół"
 

Z inicjatywy Starostwa Powiatu Opolskiego (Henryk Lakwa). coroczne goszczenia dzieci  i zespoły z Ukrainy -
Głównym celem jest
"Aby mogli poznać nas, nasze zwyczaje - i być może, że ta wizyta naszych wschodnich sąsiadów zburzy po raz kolejny mury, bariery i stereotypy o najbliższych sąsiadach gdzie jak wiadomo z historii, to sąsiedztwo nie zawsze układało się modelowo". Tu Przysieczanki goszczą zespół i dzieci z Ukrainy 13/06/2010
Dzieci z Ukrainy na "Festynie" w Przysieczy
 
W gościnie u seniorów
 Chrząszczyce 16/12/2007
 
24/08/2008 w Prószkowie
 
14/06/2009 - Przysieczanki podczas zabawy z dziećmi Festyn z Radiem Plus"
 
" Winobranie" 30/08/2009 w Winowie
 
Zniwniouk 2009 w Folwarku
Folwark w wrześniu 2009 roku. - zniwniouk
 
Dwudziestego drugiego kwietnia 2014 r. "Przysieczanka" Krystyna Lelek (1936-2014) po bolesnych przygotowaniach, udała się w daleką podróż aby dołączyć do "Chóru Anielskiego" i na jakiś czas musieliśmy rozstać  się z jej anielskim głosem.
 
Każde spotkanie z udziałem zespołu Przysieczanki cieszy się dużym powodzeniem. Owacje na stojąco nie należą do rzadkości. Panie - które śpiewają (systematycznie wzbogacając repertuar), potrafią też tańczyć, program przeplatają trefnymi dowcipami (wicami) wywołując salwy śmiechu, mają wrodzony dar pobudzania publiczności do wspólnego śpiewu i zabawy.
 
Ich trud i poświęcenie został doceniony. Prószków 22 października 2015 roku "Magnolia Powiatu Opolskiego"
W naszym powiecie nominacja do Magnoli - znaczy uhonorowanie - wyróżnienie za pracę, za działanie skierowane na drugiego człowieka, za promocję Powiatu Opolskiego. W uzasadnieniu czytamy: Rok założenia zespołu 1996. Repertuar: piosenki w j. polskim, niemieckim, ukraińskim i po śląsku. Za dorobek artystyczny zespół  jest laureatem licznych nagród festiwali muzycznych. Aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych i lokalnych inicjatyw społecznych. Członkowie zespołu promują tożsamość regionalną w programie radiowym "Nasz Śląsk". Przysieczanki uruchomiły i sprawują opiekę nad izbą Regionalną w Przysieczy.
 

 
 
 
 
 
W sierpniu 2016 w Przysieczy
W tych albumach zapisano 20 lat naszej przygody z piosenką.
W niedziele 7 sierpnia 2016 - w domu Edeltraudy Gambka nasłuchałem się  niesamowitych opowieści z różnych licznych wyjazdów. To temat na grubą książkę.
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
 
 
 
Odwiedzin ogółem: 004841 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1