Benefis
Ingeborga Odelga & Bernard Lelek
Prószków 20 września 2016 e.
powrót
Benefis to szczególne, niecodzienne święto - praktykowane zwyczajowo z okazji jubileuszu
Benefisantem jest osoba zasługująca na specjalne wyróżnienie. W naszej prószkowskiej gminie nastąpiła kumulacja mamy dwoje benefisantów, którzy już świętowali swoje jubileusze urodzinowe.
 
Ingeborga Odelga w miesiącu lipcu tego roku rozpoczęła  nowy 91 rok życia i dalej zapisuje swoją bogatą osobistą księgę życia. Utalentowana ikona,  nadal dzieli się na różnych publicznych spotkaniach, swoją miłością do największego śląskiego romantyka Josepha von Eichendorffa  stawiając  go nam: als Vorbild. W dodatku z powodzeniem naśladuje jego twórczość, pisze wierszem własne przemyślenia o naszym Heimacie.
 
Bernard Lelek w miesiącu sierpniu rozpoczął nowy 81 rok życia. Sprawny na duchu i ciele  nie rezygnuje z wieloletniej nieprzerwanej pracy społecznej na rzecz naszego sportowego środowiska i mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim - pro publico bono.
 
Oboje Jubilaci Urodzinowi z małą tylko różnicą w latach, tworzyli i nadal tworzą swoje dzieła, są znani i uznani nie tylko w naszym  środowisku. Dlatego w pełni zasłużyli na wyróżnienie.
 
DFK Proskau postanowił zorganizować specjalną uroczystość "Benefis" dla uczczenia dorobku ich wieloletniej  działalności. Na tym uroczystym spotkaniu, które miało miejsce w kościółku poewangelickim w Prószkowie pojawili się ich  przyjaciele, oficjele i fani.
 
Przyjaciół i fanów było wielu, można ich zobaczyć na załączonych fotografiach. Młodzież pod opieką Heleny Kowol przygotowała z tej okazji specjalną laurkę słowno - muzyczną.
Oficjeli  należy wymienić po imieniu (tak nakazuje protokół dyplomatyczny), a byli to:
 
- Pani Róża Malik - Burmistrz Miasta Prószkowa.
- ks. dr Piotr Tarliński - Duszpasterstwo Mniejszości Narodowych w Diecezji Opolskiej.
- Pan Rafał Bartek - szef Niemców na Śląsku Opolskim, oraz współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Polsce.
- Pani Maria Chudala - dyrektor szkoły w Złotnikach
- Pani Monika Wittek - reprezentowała VDG Opole
- Pani Teresa Smolin - dyrektor szkoły w Prószkowie
- Panowie Gerd Aussem und Stefan Hahn - menedżerowie Orkiestry Reprezentacyjnej Federalnych Sił Zbrojnych Niemiec - Das Musikkorps der Bundeswehr.

Przyjechali do naszej gminy omówić szczegóły występu orkiestry na X Prószkowskiej Paradzie Orkiestr w 2018 roku oraz w innych miejscach naszego regionu. Orkiestra jeszcze nigdy nie występowała w Polsce, mimo iż koncertuje na całym świecie. Dlatego cieszymy się niezmiernie, iż panowie wstępnie zadeklarowali chęć zagrania w województwie opolskim w roku 2018!

Benefis  w imieniu DFK Proskau prowadził - Norbert Rasch, organizacją zajmowała się Maria Zdera
 
Laudację wygłosił ks. Piotr Tarliński, jako leitmotiv posłużyły mu słowa św. Teresy (1515-1582)
 "Czyń dobrze swojemu ciału
 aby dusza miała ochotę w nim mieszkać
"
w tym duchu nawiązał też do historii naszego Heimatu do jego wiekowej wielokulturowości, która nas Ślązaków od zawsze - do dziś wyróżnia. 
 
Benefisanci  przez prowadzącego zostali poproszeni o krótką charakterystykę motto, którym się kierują poświęcając swój wolny czas dla szeroko pojętej społeczności.
 
Młodzież z grupy Jugendbox oraz Samstagkurs pod opieką Heleny Kowol jak wspomniałem wyżej, przygotowały specjalny słowno-muzyczny program "laurka", zakończony odśpiewaniem w różnych językach "STO LAT". Solo śpiewały  dwie młode wokalistki Maria Szylar oraz Paulina Klosa.
W
ramach części artystycznej Norbert Rasch i Anneta Lissy Kluczny  również śpiewem  benefisantom  przekazali swoje życzenia.
 
Serdeczne życzenia, kwiaty i upominki benefisantom przekazali również przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim - pan Rafał Bartek oraz pani Monika Wittek.
Na zakończenie był szampan i długa kolejka przyjaciół, znajomych do benefisantów z serdecznymi życzeniami
 
Uroczystość miała bardzo podniosły nastrój, powitania, gratulacje, życzenia, kwiaty, upominki - wszystko spotęgowane zabytkowym wnętrzem kościoła - dla zgromadzonych benefis Ingeborgi Odelgi i Bernarda Lelka był niepowtarzalnym, głęboko  duchowym przeżyciem.
Oboje benefisanci również głęboko przeżywali swój benefis, wszyscy  zgromadzeni obdarzyli ich gorącymi brawami - sporą dawką adrenaliny, która pozwoli  na dalsze pro publico bono.
Serdeczne Gratulacje !
i zdrowia
 życzy:  rudolf z folwarku
 
mocno skrócona relacja fotograficzno filmowa w załączeniu
 
 
Przyjaciele i Goście benefisatów (kolejność zupełnie przxypadkowa)
kolejka przed wejściem
pierwsi goście
 
ks. Piotr Tarliński - Norbert Rasch i Róża Malik.
 
Maria Zdera - organizatorka i Rafał Bartek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
na pierwszym planie -Gerd Aussem und Stefan Hahn - w czerwonym krawacie, jego opa (dziadek) urodził się i mieszkał na śląsku.
 -
menedżerowie Orkiestry Reprezentacyjnej Federalnych Sił Zbrojnych Niemiec - Das Musikkorps der Bundeswehr.
 
Norbert Rasch
 
Powitanie Benefisantów oraz  Gości     film    
 
 
 
 
 
 
 
laudamus ks. dr Piotr Tarliński   - film
 
 
 
 
 
 
 
Jugendbox & Samstagkurs - Helena Kowol    film
 
 
 
 
 
 
 
 
 
śpiewa: Maria Szylar
 
Maria Szylar
 
 
Paulina Klossa
 
 
śpiewa: Paulina Klossa
 
 
Aneta
 
Laurka muzyczna Aneta Lissy Kluczny i Norbert Rasch
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003371 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1