Zniwniouk pod namiotem

Dożynki Gminne 2016
11 września 2016 w Zimnicach Wielkich
powrót
Zniwniouk na Śląsku Opolskim składa się z trzech części. Niedziela zniwnioukowa rozpoczyna się uroczystym wprowadzeniem do kościoła "korony żniwnej".  Sine qua non ( łac. warunek konieczny, niezbędny)  przed wejściem do kościoła i ustawieniem jej na ołtarzu, ksiądz proboszcz dokonuje "rozgrzeszenia i błogosławi" - bo pewne jest, że podczas jej wykonywania i dekorowania  nie jedno grzeszne słowo wypowiedziane przez pracujących nad jej pięknem usłyszała. Podobnie dary tej ziemi przyniesione  w koszu, które sobie spokojnie rosły na naszych polach i w ogrodach zostały skalane - były świadkiem nie jednego grzechu rolnika.
 - Uroczysta Liturgia z orkiestrą Dętą, okolicznościową homilią, podkreślającą pracę rolnika, jego trud aby chleba naszego powszedniego nam nie zabrakło. Pięknym  śpiewem solistki sprawiły, że nasze przeżycia duchowe były głęboko wzruszające.  Te Deum Laudamus - dzięki dla "Najważniejszego" były ostatnim akcentem religijnym Zniwniouka 2016 w pięknym zimnickim kościele.
- Korowód Dożynkowy był imponujący. W latach mojej młodości to się nazywało zniwnioukowy umzug -  landauery, bryczki, furmanki na drewnianych kołach okute żelaznymi obręczami, wozy drabiniaste, wszystko z napędem zasilanym na owies, a na końcu załadowane karytki i toucki . Dziś w Zimnicach Wielkich - setki koni mechanicznych (tylko dwa zwykłe) ruszyło na trasę. Huk maszyn zagłuszał muzykę, ale długi szpaler widzów na trasie bił gorące,  mało słyszalne ale dobrze widoczne brawa.
-  Msza zniwnioukowa była, umzug zniwnioukowy był - pora na zniwnioukową zabawę. Dzisiejsze zabawy też mają inny, bogatszy i urozmaicony program. Dawniej zabawy bardzo często kończyły się (dosłownie) rozlewem krwi, gdy dwóch kawalerów startowało do jednej panienki. Spór najczęściej rozstrzygano grupą,  pomiędzy wioskami, na pięści. Młodzieży, jeśli mi nie wierzysz co wyżej napisałem - zapytaj opy, albo ołmy - wcale nie byliśmy lepsi.
 
Zniwniouk 2016 - pod namiotem - moja relacja foto-filmowa - tylko fragmenty. Wspaniałych wykonawców było bardzo dużo, wybaczcie ale mam fatalnie krótką  pamięć słuchową - nie zapamiętałem imion ani nazwisk - zapamiętałem wszystkich, którzy się (mnie) podobali, na obrazkach.
 
Przed wejściem na plac z namiotem - Serdecznie WITA "Orkiestra Dęta" Zimnice Wielkie
 
 
 
 
Orkiestra Dęta Prószków - dyr. Andrzej Bojarski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pani burmistrz miasta Prószkowa Róża Malik - gospodarz zniwniouka
powitanie gości  pod namiotem w Zimnicach Wielkich
na Zniwniouku Gminnym 2016  ( film około 11 minut)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na scenie przedszkolaki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mażoretki na zniwniouki 2016
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wyniki konkursu: "Najpiękniejsza"  (czas filmu : 10:24)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kabaret "Ługi Bugi" Piotr Pach i Paweł Wencel  (film  czas - 9:40)
 
Duet: Dominika & Janusz Żyłka
 
 
 
 
 
PS.
   Zakończył się kalendarzowy rok 2015/2016  dla wszystkich rolników  pracujących nad uprawą ziemi, aby nie zabrakło  chleba powszedniego na kolejne nadchodzące dni. Pogoda w naszych okolicach na ogół sprzyjała, nie było specjalnych anomalii przyrodniczych, które  by zakłócały życie w przyrodzie. W zamian były i nadal trwają anomalie polityczne, które zakłócają w istotny sposób nasze dotychczasowe codzienne życie.
   Przeżyłem już wiele anomalii przyrodniczych i politycznych w historii mojego Heimatu, ale każda kiedyś się kończy.

Mieliśmy w zimie mało śniegu i nadal mamy mało deszczu. Te braki wilgoci dotkliwie odczuwa kukurydza, kartofle, wiszące jeszcze na drzewach owoce w sadach i stojące w lasach sosenki. Pewnie dla wielu  ten brak wilgoci to klęska, dla innych radość - bo słońce grzeje i  lato trwa.

  Na kartach historii naszej prószkowskiej gminy, "Zniwniouk 2016"- podziękowanie za rolniczy trud - możemy zapisać jako udany. Mieszkańcy Zimnic Wielkich spisali się na "Medal". Wieś udekorowana na całej linii - chałupa za chałupą - pomysłów i trefnych dowcipów nie brakło. Uroczyście i pięknie  dziękowano  "Najważniejszemu" w kościele - za sterowanie pogodą. Umzug zniwnioukowy długi, barwny i w wielu momentach ciekawy a dwie orkiestry dęte  (Prószkowska i Zimnicka) zapewniały ciągłość oprawy muzycznej na trasie. Plac przed namiotem - dla dzieci zapełniony "dmuchanymi zabawkami ".  Stoiska sprawnie obsługiwały gości. Pod namiotem, na estradzie przewinęło się wielu artystów, solistów i zespołów - każdy starał się pokazać z jak najlepszej strony. Publiczność wszystkich jednakowo gorącymi brawami nagradzała. Organizacja dobra, rada sołecka na wysoką notę zdała egzamin.     
-  Kilka godzin rejestrowałem tegoroczne święto plonów. W sumie przeszło 20 gigabajtów,  kilka tysięcy fotografii i parę godzin filmów. Cenzura trwała prawie cały tydzień.
  Trudno mi w tej masie kogoś wyróżnić. Każdy element zniwniouka, czy to ustrojony płot przed domem, czy piękny śpiew (trio dziewczyn) podczas liturgii, plączące się nogi przedszkolaków podczas tańca na estradzie, czy prawie mistrzowskie popisy zimnickich mażoretek, korony żniwne i wiele wiele innych szczegółów, które zarejestrowałem.
  Może jakiś uczony folklorysta, regionalista, etnograf, ludoznawca powiedziałby to czy tamto to kicz, bo nie pasuje do naukowego kanonu.
Nie da się zmierzyć żadną miarką, stosując metody naukowe  - ocenić dzieło artystów wykonawców przygotowujących "Zniwniouk". Wszystko było wykonane z pełnym zaangażowaniem - tu jakakolwiek naukowa skala ocen jest zwodnicza - bo coś robione bezinteresownie z serca,  zawsze stanowi najwyższą wartość.
pozdrowienia,  rudolf z folwarku
 
Wszystkie przedstawione materiały (foto - filmy) zupełnie przypadkowe. Ewentualne uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 004241 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1