Zniwniouk
w sołectwie Winów

3 września  AD 2016
powrót
Kilka informacji o dawnych rolnikach w Winowie.
Jak wspominają dawne kroniki, od 1527 roku król Czech i Śląska, a od roku 1558 roku uznany we Frankfurcie n/Menem za cesarza Rzymskiego i Narodu Niemieckiego,  Ferdynand I Habsburg  stał się wbrew ostatniej woli Jana zwanego Dobrym właścicielem  zamku na Ostrówku w Opolio. Jednocześnie właścicielem  nadodrzańskich ziem oraz  chłopów pańszczyźnianych  przypisanych do winowskich  łanów,  stał się właścicielem nie tylko Opola ale całego Śląska.   Swoje rządy na Śląsku Opolskim rozpoczął od wydania w roku 1562 edyktu,  rozporządzenia, w  którym zapisano obowiązki i powinności jakie mają mieszkańcy - nie tylko Winowa  wobec nowego władcy.
Fragment dotyczący Winowa - przetłumaczony z oryginału: Des Fürstenthumbs Oppeln Urbari und Grundtbuch Desselben Geschloss, Stadt, Dörfer und aller wirdtschaften und einkomen. Forwerch  Wyno  - folwark Winów. 
 

Ten folwark (Vyno) jest założony przez obecnego hrabiego (Oberhauptman) Starostę Hansa von Oppersdorf (1575) za zezwoleniem Jego Cesarskiej Mości Cesarza Rzymskiego – Narodu Niemieckiego. Poprzednio ziemie te dzierżawiło 5 chłopów (kmieci), którzy zostali wykupieni i osadzeni w innych wsiach. Ich ziemie zostały połączone i utworzono folwark. Ziemie obsiano w jesieni i na wiosnę. Ozimina i jare- za pomocą około 20 malder =240 korców. W kierunku Górek znajdują się ugory, które również obsiane zostaną za pomocą 18 korców. Ten folwark modernizuje hrabia starosta i obecnie prowadzi również hodowlę jak następuje,: na początek 18 krów mlecznych, 3 cielaki, 31 wołów małych i dużych, 34 świnie, 5 warchlaków, 15 gęsi, 90 kur.

Założono również owczarnię, w której zimuje przeszło 800 owiec, którymi opiekuje się owczarz – aktualnie za dziesięcinę. Owczarnia jest nowa dopiero wybudowana.

 Więcej przy tym folwarku - jest piękny duży sad z drzewami owocowymi, który można by było urządzić bardziej nowocześnie (po miastowemu) rozbudować. Trawę rosnącą między drzewami można zagospodarować. Więcej – jest tu też ogród warzywny, plony z ogrodu wykorzystuje się w kuchni, oraz ogród kwiatowy (róże ?), z którego można by było urządzić sad.

W folwarku (Vyno) hrabia Starosta "usadził" 4 Zagrodników, którym z prawem dziedziczenia sprzedał zagrody, licząc za każdą zagrodę - 20 talarów. Za posiadanie (zagrody) zobowiązani są do Robott – pańszczyzny, płacenia czynszu i daniny, jak następuje:
 każdy zagrodnik płaci-12 gr. czynszu, daniny: -1 gęś, 2 kury, 60 jajek.
Robotten: 2  dni koszenie owsa, 2 dni koszenie i grabienie (suszenie) trawy, 2 dni zwożenie siana, a wszystkie roboty w ogrodzie według potrzeb. Przy młóceniu (namłócić) 16 korców. Do ich obowiązków należy również wypas bydła i świn. Ich kobiety zobowiązane są do dojenia krów i plewienia chwastów w ogrodzie.

 Na marginesie dopisano Nota: tym 4-rem zagrodnikom Burgrabia (starosta zamku) przydzielił 1 kawałek ziemi na dobrach Wójtowej Wsi, za który Starosta (wspaniałomyślnie) darował czynsz. Czynsz zaczną dopiero płacić od św. Jerzego (1589 roku) każdego następnego św. Jerzego, każdy po, 24 gr. czyli razem 2 floreny.

Spisano na rozkaz Jego Cesarskiej Mości przez panów: Wilhälm Kurtzpach freiherrn zu Trachenberg (Żmigród pow. Milicz),Królewskiej Mości, radcy Kamery Śląskiej   - Hansa Bernhardt Maltzan freiherrn zu Wartenberg  (Syców), Hrabiego Jana  Schlowski von Schlowitz (miejscowość w Czechach) Królewskiej Mości, radcy królestwa Bohemii - Czech  - Seifriden Ribisch im monat  Mayo  1566 jahrs.
 
Czy wtedy w połowie  XVI wieku w  Winowie świętowano zniwniouk - nic o tym nie napisano. Ale po przeszło 550 latach w sołectwie Winów (Winau) sołtys Jan Damboń i wielu pomocników,  takie rolnicze święto przygotowało. Byłem gościem i starałem się zarejestrować dla potomnych to kolejne rolnicze Święto Dziękczynienia.
A na placu szkolnym w Winowie działo się wiele. 
 - Około 15:20 mocnym uderzeniem przedstawiła się tegoroczna laureatka I miejsca w konkursie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej  w Lichyni 2016 "Orkiestra Dęta parafii Szczepanowice".  Odmłodzona i powiększona dała piękny koncert i stała się skuteczną (w tym roku) konkurencją dla sztandarowej gminnej orkiestry z Prószkowa. Nadchodzące dni  staną się pewnie zaciętą walką, z korzyścią dla nas - bo kolejne koncerty podniosą poziom wykonawców na wyższe półki. I o to chodzi - nie tylko w muzyce. Kierownikiem orkiestry po śp. Joachimie Wilczek (+w lutym 2016) został      Artur Szymaniec
 - Kolejny punkt programu to "Tańce" - Para taneczna  Małgorzata Idzik z Opola i Tobiasz Czyrnia z Winowa wykonali   bardzo pięknie w trudnych warunkach  tańce. Ale dla takich mistrzów parkiet nie ma znaczenia, oni unoszą się nad nim.
-  Ostatnim wykonawcą był Kamil Janoszek z Domecka, któremu od początku towarzyszy jako menadżerka rodzona babcia pani Sadlo. Na swoim koncie ma wiele dyplomów nagród i wyróżnień. Stale doskonali wokal w prószkowskim "Studio Piosenki" przy OKiS. Kamilu tak trzymać!
- Organizatorzy nie zapomnieli o licznie zgromadzonych dzieciach, przygotowali dla nich wiele atrakcji. Dzieci startowały w konkursach  (śpiewanie i recytowanie wierszy). Czyniły to bez tremy czego nie można powiedzieć o rodzicach i opiekunach, którzy im towarzyszyli. Smaczne ciasteczka i kołacze przygotowały panie i rzesza wolontariuszy a  wsparcia udzielili sponsorzy. Na stołach były również tegoroczne winogrona z winowskiej winnicy.
Udane niedzielne popołudnie - dziękuję organizatorom za zaproszenie - R.Z.
 
 
w wielkim skupieniu dzieci słuchały muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej Szczepanowice
 
Orkiestra Dęta Szczepanowice  (film : czas 3:59)
 
 
 
 
 
 
 
Jan Damboń - sołtys Winowa
 czuwa nad porządkiem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
sponsor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
gość honorowy - pani burmistrz miasta Prószkowa
Róża Malik
gorące brawa dla Orkiestry Dętej Szczepanowice
 
 
po gorących oklaskach - Orkiestra Dęta Szczepanowice - bisuje
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzieci na zniwniouku u sołtysa w Winowie (film - czas 5:54)
 
 
 
 
 
 
Film Para taneczna Małgorzata & Tobiasz   (czas
 
   
Para taneczna  Małgorzata Idzik z Opola i Tobiasz Czyrnia z Winowa
na betonowym parkiecie
   
 
 
 
 
 
Kamil Janoszek z Domecka
 
 
śpiewa: Kamil Janoszek z Domecka  (czas filmu 3:17)
 
 
 
 
Brawa dla Kamila Janoszka
I to był ostatni punkt programu (dla mnie) - bo zabawa trwała.
 Serdeczne podziękowania dla organizatorów.
 
wszystkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003780 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1