Chrząszczyce
parafia pw.
MB Szkaplerznej i św. bp. Stanisława
Zniwniouk 2016
25 września 2016
powrót
Nasza parafia chyba jako ostatnia w naszej gminie świętuje Rolnicze Święto Dziękczynienia. Kumulacja terminów. Każda parafia: Boguszyce, Ligota Prószkowska, Prószków/Przysiecz, Zimnicy Wielkie, Chrząszczyce i po raz ostatni Winów   to pięć niedziel. Trudno się było zmieścić, a ktoś musi być ostatni.
 
To już jesień, ale pogoda nam dopisał, więc nie będziemy narzekać. Tegorocznym gospodarzem parafialnego zniwniouka było sołectwo Złotniki. Popisali się! Do kościoła przygotowali piękną okazałą koronę, którą w pochodzie, na czele z Prószkowską Orkiestrą Dęta pod batutą Andrzeja Bojarskiego na samochodzie przywieźli do kościoła.
 
Uroczystą liturgię celebrował ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja prof. UO - koncelebra ks. dr hab. Norbert Widok prof. UO. Muzyka: Katarzyna Długosz z Folwarku oraz Gminna Orkiestra Dęta Prószków pod batutą Andrzeja Bojarskiego. Przebieg uroczystości transmitowało Radio DOXA z Opola.
 
Honory starostów Parafialnych Dożynek 2016 pełnili:
państwo
Hiacynta i Józef
Kukula
Homilię okolicznościową wygłosił ks. proboszcz nawiązując do  księgi rodzaju (1,28 )
 
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich:
Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną, abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi

Bóg postawił nas w pozycji dominującej na tej ziemi.

Kilka refleksji.

Czy dominować należy rozumieć jako eksploatacyjne dominowanie. Wszystko należy do mnie więc mogę z tym zrobić co zechcę!!!! ????    ......
Jest inne rozumienie słowa dominować - Ja tu na Ziemi zrządzam - czyli  ponoszę odpowiedzialność za to co zostało mi dane, nad czym dominuję.
 
W dzisiejszych czasach, prawidłowe zrozumienie tych słów jest szczególnie ważne.
Obserwujemy powszechny brak szacunku dla innych ludzi, dla innych gatunków życia, dla życia w ogóle. Mam tu na mysli;  koty, psy, wieloryby, ptaki, owady, roślinność, zasoby tej ziemi, oraz  ekologię w szerokim pojęciu.
 
Mówimy - jestem chrześcijaninem - ale jakim?
 - Czy rozumiesz  poddaństwo na tej ziemi, jako prawo do bezmyslnej eksploatacji - był las i nie ma lasu.
-  Czy masz świadomość, że  jesteś tylko tymczasowym zarządcą na te ziemi? Co po tobie zostanie dla następnych  pokoleń !?
 
 
 
 
Zobaczmy na filmie i fotografiach dożynki w naszej parafii.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fragment homilii ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja prof. UO
 
 
 
 
 
TE DEUM LAUDAMUS   i podziękowania
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przemarsz na plebanię
 
 
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003511 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1