"Nasza ziemia" to ta,  w której spoczywają nasi przodkowie.
31-10-2017 rok
powrót
 

  Nasz chrzombecki cmentarz ma wielowiekową historię, jego początki,  według źródeł pisanych  sięgają początków XIII wieku. Niewiele jest takich miejsc na świecie. Rozwój miast i wsi - urbanizacja wielu terenów, spowodowała likwidację starych nekropolii. Od 8 wieków na chwilowy  odpoczynek w drodze do nowego życia chowano tu naszych przodków.

  Kiedy żyli, próbowali się określić co jest podstawowym dążeniem człowieka.

 Dla jednych to było bycie znanym - bogatym, dla innych kochanym. Każdy chciał pozostawić trwały ślad na świecie, aby jego życie miało znaczenie. Musieli odejść, nie pozwolono im zabrać żadnych rzeczy materialnych. Nam zostawili wspomnienia swoich uczynków - dobrych i złych.

   O dobrych powinniśmy pamiętać a o złych zapomnieć.

 Pamiętajmy o tych wszystkich  co już po drugiej stronie,  bo wielu z nich wciąż potrzebuje naszego wsparcia.  Modlitwa to jedyna rzecz, którą możemy im jeszcze ofiarować.  A chwila zadumy nad mogiłą może i dla nas  być  odpowiedzią na  pytanie, czy warto żyć i czynić dobro naszemu bliźniemu, aby nad naszą mogiłą  też ktoś chciał - miał ochotę, wspominać nasz życiorys, zapalić znicz i ofiarować nam zdrowaśkę.

 
  Kilka fotografii -  w Wigilię Wszystkich Świętych na naszych cmentarzach gdzie  spotkałem wielu moich znajomych, którzy tu już znaleźli  swoje miejsce na wieczny odpoczynek.
 
na cmentarzu w Górkach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Artur Liguda lat 18
foto dziś; jeszcze nad otwartym pustym grobem...................
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
R. I. P.

Artur Liguda lat 18
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003837 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1