Niedzielne popołudnie
w  Małej Pysce
1 październik 2017r.  Folwark

powrót
 

   Pierwsza niedziela października pogoda:  słonecznie, wietrznie, ale po tych kilku wrześniowych  zimnych deszczowych dniach - ciepło. Przeszło 100 osób zebrało się w Małej Pysce na modlitwie różańcowej przy obrazku upamiętniającym przepowiednię śmierci, którą tu usłyszał  mieszkaniec naszego Folwarku śp. Józef Buhl.
(w pierwszym dniu gdy znajdziesz się na wojnie trafi cię kula).
 
  W lipcu 1914 roku w Sarajewie od kuli zamachowca ginie następca tronu arcyksiążę Ferdynand. 8 lipca Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii.  Rozpoczęła się I Wojna Światowa. 3 sierpnia 1914 r. Niemcy ogłosiły stan wojny z Francją. Na drugi dzień ta wiadomość dotarła do naszego Folwarku. Od razu powołano do wojska pierwszych 10 mieszkańców w tym również dwóch braci Josepha i Aloisa Buhl z Przewrócia (Sowików). Joseph  22 sierpnia 1914 r. dojechał transportem wojskowym do Francji pod Rossignal. Tam znalazł się na linii frontu i w pierwszym dniu trafiła go kula. Brat Alois żywy, po wojnie wrócił do Folwarku i dożył głębokiej starości. 

  P.S. W I Wojnie Światowej brało bezpośredni udział 49 mieszkańców Folwarku z tego 12-tu poległo. Pozostali żywi częściowo okaleczenie wrócili do swoich domów.

  Mała Pyska - zarośnięte dziko rosnącymi krzewami na lewym brzegu strumyka o tej samej nazwie, którym wody deszczowe spływają do rzeki Odra -  to miejsce, które śmierć Josepha jakby uświęciła. Tu ptactwo i drobna zwierzyna ma swoją oazę, której nikt nie rusza. Raz czy dwa razy w roku parafianie Chrząszczyc spotykają  się na modlitwie, zjedzą kołacz wypiją kawę poplotkują, czasem dla dzieci organizuje się ognisko. 

  Mała Pyska, zważywszy na jej historię  - gdy wojna bezkrwawa  w kraju trwa, a końca krwawej  za wschodnią granicą nie widać - jest miejscem wyjątkowym, najbardziej odpowiednim, aby tradycyjny miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej i rozważaniom zainaugurować właśnie tu.

Celebrę różańcową prowadził ks. proboszcz Krystian Ziaja, słodki poczęstunek i kawę przygotowały panie z Folwarku. Organizacja i logistyka: Teresa, Agnieszka, Danuta oraz Paweł Nikodem wespół z Norbertem Steinhof
Kilka fotografii z tego modlitewnego spotkania:
 
 
Filmowy fragment (1)
 
przy Kafeju & Kuchen (film około 4 minuty)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003137 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1