Spotkania Wigilijne ludzi doświadczonych życiem

Folwark 16 grudnia 2017r.

Chrząszczyce 17 grudnia 2017r. 


powrót
 

  Ludziom doświadczonym życiem kartki w kalendarzu zmieniają się jakby szybciej, częściej zastanawiamy się nad sensem swojego życia i sensem swoich codziennych działań. Adwent to tradycyjny w chrześcijaństwie - od IV wieku - czas radosnego oczekiwania  każdego roku na świętą  noc 24/25 grudnia.  

   O tej godzinie prawie cały  świat w 300 różnych językach śpiewa kolędę

Josepha Mora, do muzyki Franza Xaverego Grubera.

 W Niemczech -  Stille Nacht, w PolsceCicha Noc, na  Ukrainie  - Тиха ніч, w Rosji  - Тихая ночь , w Czechach - Tichá noc, na Litwie - Tyli naktis.

Wigilia – Boże Narodzenie to czas magiczny, w którym dobro zwycięża zło.  

  Czas miłości, przebaczania, pojednania i pokoju. Jeśli przebaczamy tak naprawdę z serca, to zyskujemy wewnętrzny spokój, pozwalający w pełni radować się życiem. 

 To bardzo trudne, ale przebaczanie musi zacząć pokrzywdzony. Tak sugeruje nam biblia, a doświadczenia wielu osób i narodów uczą nas tego od wieków.

  Kto nie jest w stanie  przebaczyć z różnych przyczyn, u tego rany przez lata narastają i stają się największym ciężarem. Osoby – narody, stają się zgorzkniałe i z powodu bólu borykają się z największym ciężarem, który nie pozwala rozwinąć skrzydeł i pozbawia radości życia.

 Zanim z nowymi marzeniami i nadzieją na lepszą przyszłość rozpoczniemy - Boże Narodzenie i Nowy Rok, najpierw musimy pozbyć się bólu i zrzucić ciężar doznanych starych krzywd.

 Musimy przebaczyć, byśmy mogli „skonsumować” pojednanie, by przy kolejnej wigilii z nadzieją rozpocząć nowy rok, mieć nadzieję na spełnienie nowych marzeń, na lepsze nasze życie, na pokój w naszych sercach,

 na lepszy świat i pokój na świecie.

Nie ma innej drogi! 

  Spotkania przed-wigilijne w czasie adwentowym ludzi doświadczonych życiem,  dzielenie się opłatkiem, wzajemne serdeczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku,  już od dłuższego czasu stały sie naszą trwałą tradycją.
 Za każdym razem te same punkty w programie, różniące się tylko wzrastającą z roku na rok jakością. Byłem chyba  od samego początku na wszystkich. I gdy tak przeglądam moje archiwum ogarnia mnie refleksja, że za każdym razem to nasze spotkanie jest diametralnie inne. 
 Nie widzę starych znajomych, pojawiają się nowe twarze. Na miejscu gdzie zeszłego roku siedział "ten czy tamten" dziś zajmuje je ktoś inny.

  Uświadamiam sobie, że jednak czas się nie zatrzymuje a w myślach pojawiają się słowa ks. Twardowskiego: "śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".  Choć nie ma go już z nami to jego słowa zapisane przez niego  38 lat temu wciąż pozostają tak samo prawdziwe i aktualne. 
 

  Folwark 16 grudnia 2017 rok w Świętkowni. W małej sali, która nie jedno historyczne spotkanie pamięta, zebrało się sporo mieszkańców "uprawnionych wiekiem" na wspólne świętowanie wigilijne. Obecna była też grupa dzieci upoważniona na spotkanie mikołajowe. Po zakończeniu  uczestnicy w dwóch wyrazach podsumowali  spotkanie - "fajnie było". 

Bowiem miłą niespodziankę dla wszystkich sprawili organizatorzy: Koło DFK Folwark wspomagane przez Radę Sołecką zapraszając na wspólne wigilijne świętowanie  sztandarowy zespół nie tylko w naszej gminie, ale i okolicy - to ostatnie  w szerokim pojęciu - również  poza granicą nad Odrą i Nysą Łużycką.

 
Duet Aneta & Norbert
 wspomagany muzycznie i wokalnie przez Huberta Pelkę.

Trójka wykonawców, których znam od lat, ale za każdym razem zawsze potrafią mnie czymś zadziwić.  Aneta Lissy-Kluczny i Norbert Rasch, doskonale dopasowani muzycznie, obyci scenicznie, a w monologach  wplatanych jako przerywniki od samego początku potrafią nawiązać kontakt nawet z najbardziej wymagającą, krytyczną czasem do bólu publicznością, którą zawsze jest rodzina, sąsiedzi, uogólniając - mieszkańcy prószkowskiej gminy. Wszyscy z którymi po zakończeniu rozmawiałem to potwierdzili; "fajnie było". Dziękujemy!

Kilka zarejestrowanych migawek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duet Aneta & Norbert w Folwarku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duet Anet & Norbert  przeplatane z mikołajką
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chrząszczyce 17 grudnia 2017 roku na salonach Gościńca Pod Różą. Inne warunki, inne salony, inny wystrój niż w naszym Folwarku. Ale też i więcej "uprawnionych wiekiem" uczestników - cała parafia, w tym też wielu wczorajszych z Folwarku.

 
 Organizatorem spotkania jest "Parafialny Zespół Caritas". Goście honorowi: pani Burmistrz Róża Malik, ks. prof. Norbert Widok, ks. prof. Marcin Worbs nasi nie-oficjalni wikariusze - ale oficjalni pracownicy naukowi Uniwersytetu Opolskiego.
 Nad całością czuwał ks. prof. Krystian Ziaja nasz mianowany proboszcz i oficjalny, też pracownik naukowy UO.

O wikt i opierunek zadbała grupa wolontariuszy Zespołu Caritas - wspomagana przez niezawodny personel Gościńca pod Różą pod dyrekcją Ewy Schindzielorz. Muzycznie i artystycznie spotkanie uświetnili:

- Dwie wschodzące gwiazdeczki Schindzielorki pochodzące z bardzo uzdolnionej nie tylko muzycznie rodziny Andrzeja Schindzielorza ze Złotnik

-  Znany Zespól Taneczny Biedronki z Czarnowąs (teraz trzeba już zapisać z miasta Opola)

- A spotkanie zakończyła mocnym uderzeniem obwieszona dyplomami i medalami pozyskanymi na różnych konkursach i festiwalach, też za więcej niż 50 lat działalności w naszej Gminie,  Orkiestra Dęta Prószków pod batutą tamburmajora Andrzeja Bojarskiego. Konferansjerkę i przerywniki serwował - naczelny kabaretu "Ługi Bugi" Piotr Pach z Nowej Kuźni, który przy okazji - też b. dobrze gra na trąbce, ale o tym wszyscy tutejsi dawno już wiedzą, bo teraz i grająca mama, małemu Pawełkowi (jak się nie mylę co do imienia)- wszczepia takie umiejętności muzyczne. Tu warto jeszcze zaznaczyć że Orkiestra Dęta Prószków kierowana przez pana Andrzeja została urzędowo przypisana do Zespołu Caritas po "wsze czasy, aż do końca świata". W przyszłym roku świętujemy już 10-lecie wspólnego łamania się opłatkiem.

Kilka migawek z Chrzombeckiego spotkania.
 
 
 
 
 
 
Siostry Schindzielorki Alicja i Emilia
 
wyróżniona przez panią Burmistrz Róże Malik
 
wyróżniona przez panią Burmistrz Róże Malik
 
 
wyróżniona przez panią Burmistrz Róże Malik
 
 
 
 
 
 
 
Wyróżniona gospodyni Gościńca pod Różą
Ewa Schindzielorz
 
cała sala skalda sobie wzajemne serdeczne życzenia i dzieli się opłatkiem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadra zespołu Biedronki z Czarnowąs
 
Biedronki z Czarnowąs (Opola)
 
 
 
 
 
 
 
Emilia Schindzielorz
 
najmłodsza Schindzielorka
 
 
Orkiestra Dęta Prószków
 
 
 
 
 
 
tamburmajor Andrzej Bojarski
i Jego Orkiestra
 
Naczelny  zespołu "Ługi Bugi"
Piotr Pach
 
 
Andrzej Bojarski i Jego Orkiestra na spotkaniu wigilijnym w Chrząszczycach
 
 
 
 
To już prawie koniec spotkania wigilijnego 2017 - teraz poczekamy kilka dni na takie samo, ale w gronie rodzinnym.


 Wszystkim emerytkom i emerytom, szczególnie tym - z którymi nie udało mi się podzielić opłatkiem podczas tego popołudniowego wieczóra wigilijnego na salonach Pod "Różą"

Tylko zdrowia !!!
 abyśmy się mogli  ponownie spotkać w  2018 roku
w tym samym miejscu
pozdrowienia i serdeczne życzenia, rudolf z folwarku
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003812 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilo osb on-line: 1