Henryk Milek - 90 -te urodziny
Złotniki 27 lutego 2017 rok

powrót
 

 Urodziłeś się w Wójtowej Wsi w roku 1927 - 27 lutego, a jako trzylatek zamieszkałeś w Górkach. Po ukończeniu szkoły podstawowej  w 1941 roku, mając 14 lat wybrałeś się do Czech na naukę zawodu (elektryk). Tam trafiłeś też do Arbeitsdinst, gdzie  takich młodych chłopców przygotowywano do wermachtu. 

 
 
Po ukończeniu nauki zawodu, mając 17 lat, w 1944 roku zostałeś powołany do wojska. Nie wojowałeś długo, do końca wojny pozostało kilka  dni. Szczęśliwie trafiłeś do angielskiej niewoli skąd po miesiącach zostałeś zwolniony, nielegalnie wróciłeś do domu w Górkach, Pracę znalazłeś na katowickim Śląsku jako pomocnik murarski. To były głodne i chłodne  czasy, potem praca jako elektryk (zawsze pod wysokim napięciem) w Zakładzie Energetycznym w Opolu skąd w 1982 roku przeszedłeś na emeryturę,
 
 
 Swoje życie na dobre i na złe w roku 1951 związałeś z Marią Gajda  i na stałe osiadłeś w Złotnikach,  gdzie mieszkasz do dziś.
 
 
 
Maria Gajda i Henryk Milek 17 września 1951r. (ach co to był za ślub....!)
 
 

Vergangenheit ist Geschichte, Zukunft ist Geheimnis, aber jeder Augenblick ist ein Geschenk.

Urodziłeś się 90 lat temu w pierwszej połowie XX wieku a w jego połowie,  jak wielu mieszkańcom naszej Ziemi, przez wiele lat  towarzyszył Ci strach wojenny a w czasie i po drugiej wojnie światowej, głód i nędza.

Jahre sind vorbei,

Nicht alle waren sorgenfrei.

Dein neues Lebensjahr sei heiter,

Das Schönste auf Deiner Lebensleiter!

 

Dzisiaj - chociaż życie Ci dokuczy, a los z nóg zetnie, "Jak Ci idzie?" Odpowiadaj zawsze "Świetnie".

   Skóra traci jędrność i pokrywa się zmarszczkami, spada metabolizm, organy zewnętrzne zużywają się, ale najważniejszy jest  Twój mózg, który dzięki sirtuinie pracuje prawidłowo.  Długowieczni, do których i Ty już należysz -  każdy w swoim życiu przeżył krótszy lub dłuższy okres głodu - lub skrajnej nędzy. Przypomnij sobie lata wojenne.

  Tak nas Stwórca zbudował, że organizm wytwarza sirtuinę a podczas głodowania występuje jej nadmiar, komórki nerwowe pracują wtedy lepiej  wolniej się zużywają nie psują się. To brzmi jak paradoks, ale to ostatnie naukowe wiadomości.

Deine  90 Jahre sind es wert,

Dass man Dich besonders ehrt.

Darum wolln wir Dir heut' sagen

 Es ist schön, dass wir Dich haben!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Fragment I Film Z okazji 90-tych Urodzin - fragmenty filmowe z uroczystej Mszy Św. celebrowanej przy ks. dr hab. Krystiana Ziaja proboszcza  oraz ks. prof. dr hab. Norberta Widok w kościele parafialnym w Chrząszczycach 25/02/2017 roku
Fragment II film

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003408 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1