Droga Krzyżowa
Chrząszczyce - Folwark- Górki- Chrząszczyce
31.03.2016
powrót
 

  Krzyż (łac. Crux) – symbol znany ludzkości już w czasach starożytnych. Prawie na wszystkich kontynentach naszej ziemi archeologowie odkrywają przedmioty związane z tym znakiem. Na Śląsku również: Celtowie, ludy germańskie jeszcze  przed erą chrześcijańską posługiwali się tym znakiem, a na południu Europy Rzymianie - Juliusz Cezar umieścił ten symbol na monecie ze swoją podobizną.

  Krzyż w czasach Chrystusa  był znakiem hańby i poniżenia. Na krzyżu wieszano największych przestępców. Ale tej  kary na terenie Cesarstwa Rzymskiego wobec obywateli rzymskich nie stosowano, gdyż była to najbardziej hańbiąca i okrutna metoda wykonywania wyroku śmierci.  Skazańca odzierano z szat, rzucano go na ziemię i rozciągniętego przybijano do krzyża. Śmierć następowała najczęściej przez uduszenie, lub pod wpływem omdlenia, gorączki, wyczerpania, wstrząsu.

  Dlatego dla pierwszych chrześcijan w czasach prześladowań, znakiem rozpoznawczym była ryba. Jeśli się złoży pierwsze zgłoski tych pięciu słów (w języku greckim): Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciel - wypadnie słowo ichthys, czyli "ryba", co mistycznie należy rozumieć - Chrystus.

  Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie: po pierwsze – łączy się z chrztem, gdyż żywiołem ryby jest woda; po drugie – ma odniesienie do eucharystii, która jest świętym pokarmem chrześcijan. Na malowidłach w katakumbach najczęściej spotykana jest ryba - symbol eucharystii. Na obrazach „Ostatniej Wieczerzy”, ryba znajduje się obok chleba i kielicha. Ryba jako pokarm błogosławiony przez Jezusa pojawia się wielokrotnie w Ewangeliach ( przykład: cudowne rozmnożenie chleba i ryb).

  Sytuacja zmieniła się diametralnie w IV wieku, kiedy cesarz Konstanty przyczynił się do zalegalizowania chrześcijaństwa (313 rok - edykt mediolański). Od tego czasu, a od pokoleń w naszej kulturze - krzyż stał się najważniejszym symbolem  czci - symbolizujący mękę Chrystusa i jego zwycięstwo nad śmiercią - dzieło zbawienia.

  Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa opisują wszyscy czterej ewangeliści. Podają przy tym szczegółowe okoliczności tego wydarzenia: pojmanie, uwięzienie, sfingowany przez Piłata proces sądowy , naciski przywódców żydowskich i tłumu skandującego ukrzyżuj Go  -ukrzyżuj Go, skazanie, wyszydzenie, drogę krzyżową, ukrzyżowanie, śmierć, złożenie ciała do grobu.

   W naszej parafii ks. proboszcz Krystian Ziaja wprowadził zwyczaj symbolizujący „Drogę Krzyżową” podczas której wierni modlą się  wspominając „Golgotę”. W tegorocznej procesji z Chrząszczyc do Folwarku dalej do Górek i powrót do kościoła w Chrząszczycach,  uczestniczyło wyjątkowo wielu parafian – ale liczebnie przeważała młodzież i dzieci. Nad bezpieczeństwem czuwała OSP.  

 
 
 
 
Procesja - Fragment filmowy  1 - Chrząszczyce - Folwark
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fragment procesji w Folwarku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003104 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1