Święto Kobiet
Folwark 4 marca 2017 rok
powrót
 
 

Do dnia kobiet jeszcze kilka dni, ale nasze DFK Folwark - przyśpieszyło bieg historii i ogłosiło, że świętować w tym roku będziemy wcześniej bo niewiadomo, czy 8 marca będą miały okazję,  jak wiadomo cały kraj szykuje się do protestu - "Więcej Praw Dla Kobiet".

W tym temacie moje pokolenie już niema nic do gadania, a nasi pradziadowie w grobach się przewracają - bo w ich młodości ryby i kobiety głosu nie miały.

Prawo głosu w poszczególnych krajach przyznawano etapami:
- 1906 Finlandia
-1918 Wielka Brytania
-1919 w Polsce i w USA
- 1921 Szwecja

Dlatego nie dziwię się jak przeglądam księgi parafialne w naszej parafii,  że w każdym roku w XIX wieku  rodziło się przeciętnie 100-120 nowych parafian. Dziesięcioro dzieci w rodzinie - to była średnia. Przeliczmy to na 500+ wtedy się okaże, że każdego pierwszego listonoszka mi przynosi 4500 tysiąca, bo na jedno bym nic nie dostał. Który z chłopów miałby wtedy ochotę chodzić do roboty?

No i dobrze, że kobiety doszły do głosu, po tych 200 latach nasz mały folwark miałby dziś kilka tysięcy mieszkańców. I pewnie się domyślacie, że prezydent  też by nas przyłączył do miasta Opola z takim kapitałem. A tak na razie zabrał tylko Winów.

Migawki z folwarku:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002508 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1