Ekumeniczne modlitwy
Folwark 7 maja 2017

                                                                          powrót
 

  Historia pierwszej połowy dwudziestego wieku odnotowała dwie najstraszliwsze wojny w dziejach ludzkości. Bilans: Pierwsza (1914 - 1918) to około 10 milionów zabitych i około 20 milionów rannych i ogromne straty materialne.  W drugiej wojnie, która trwała w Europie od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945r.  życie straciło  około 55 milionów, rannych zostało około 35 milionów.  Straty materialne oszacowano na 260 miliardów $. 

Obie odcisnęły na mieszkańcach naszej okolicy bolesne piętno.

  Pierwszej wojny już nikt z żyjących nie pamięta. Świadków naocznych, pamiętających ostatnie dni drugiej wojny jeszcze tylko kilkoro żyje. Mieli wtedy kilka lub kilkanaście lat gdy zimą 21 stycznie 1945 roku na prawym brzegu Odry pojawiły się wojska sowieckie, a w nocy z 21/22 stycznia po zamarzniętej rzece przeprawili się na lewą stronę Odry, zajmując cztery nadodrzańskie wioski: Folwark, Chrzowice, Boguszyce, Źlinice i Zimnice. I tu na prawie 3 trzy miesiące- do nocy 15/16 marca 1945 r - front na Berlin się zatrzymał.

Dzień 24 stycznia 1945 roku to początek tragedii dla cywilów. Sowieckie wojska w poszukiwaniu germanów strzelali do wszystkiego co się ruszało, dzieci, kobiety i starcy bo innych germanów  już tu nie było.

Bilans : Folwark 26 osób, Chrzowice 19, Boguszyce Źlinice około 230, Zimnice 64.

   W okresie od 21 stycznia do 15 marca 1945 roku po obu walczących stronach poległo w naszych okolicach również wiele żołnierzy. Tylko w Folwarku sowietów zginęło około 500. Poległych wojsk niemieckich: Folwark około 120 (exhumowani w roku ? 1970 do Chrząszczyc), Źlinice około 145 (exhumowani 2009 r.) do Nadolice k/Wrocławia

  Polegli sowieci  w kwietniu 1945 roku, pochowani zostali  w Folwarku na specjalnym  Cmentarzu "ruskim" .
  Dziś dla  mieszkańców nadodrzańskich wiosek - to miejsce, po byłym cmentarzu, od 8 lat - w miesiącu maju stanowi miejsce pamięci, tu spotykamy się na modlitwie o POKÓJ dla świata.

 

  Niedziela 7 maja 2017 r. Tegoroczne  modlitwy miały charakter ekumeniczny. Duchowni i świeccy  pod pomnikiem radzieckim i po drugiej stronie ulicy, przy tablicy upamiętniającej Niemców, którzy zginęli podczas przejścia frontu w 1945 roku zapalili znicze.
 Nasi proboszczowie ks. prof. Józef Mikołajec - Boguszyce, ks. prof. Krystian Ziaja - Chrząszczyce  oraz  opiekun duchowny  dla prawosławnych na Opolszczyźnie ks. Eustachy Stanisław Strach, proboszcz prawosławnej parafii w Kędzierzynie-Koźlu  modlili się wspólnie. Muzycznie uroczystość uświetniła:  Młodzieżowa Orkiestra Boguszyce, poczty sztandarowe z okolicznych szkół, poczty sztandarowe OSP, władze gminy Prószków na czele z panią burmistrz Różą Malik, oraz mieszkańcy.

 
fotograficzne relacja z tego spotkania.
 
fragment pierwszy
 
fragment drugi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003216 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1