Boże Ciało 2017
Parafia Chrząszczyce
15 czerwca
powrót

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - celebrowana 60 dni po Wielkanocy, ustanowiona na pamiątkę cudu w Bolsenie gdzie - trzymana w rękach kapłana hostia, zaczęła krwawić.

 Wydarzenie miało miejsce w Bolsenie (Włochy) w 1263 roku podczas pielgrzymki do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła, kapłana Piotra z Pragi, także wątpiącego w Boską tajemnicę - obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.  Opisany cud wydarzył się  w czasie kiedy w pobliskim Orvieto przebywał papież Urban IV (pontyfikat 1261-1264)  

  Papież Urban IV przekonany do prawdziwości cudu wydał bulę "Transiturus de hoc mundo" na mocy której zostało wprowadzone w całym kościele katolickim święto Bożego Ciała.  Pierwsza uroczysta i oficjalna procesja Bożego Ciała miała miejsce w Orvieto, gdzie w tym czasie papież rezydował. Od tego czasu Bolsena i Orvieto znane są jako  miasta cudu Eucharystycznego.

Co roku nie tylko w naszej parafii, na pamiątkę cudu w Bolsenie wierni podczas uroczystej  procesji odwiedzają cztery ołtarze przy których odczytywane są fragmenty Ewangelii.

  W naszej parafii tradycyjnie ołtarze  przygotowane i udekorowane zostały  przez cztery sołectwa: Folwark, Górki, Chrząszczyce i Złotniki. Na załączonych fotografiach widać ogrom pracy jaki wykonali mieszkańcy. Nie tylko ołtarze, ale i posesje przy drodze, którą przechodziła procesja były pięknie udekorowane.  Pogoda dopisała frekwencja również.

 
Ołtarz IV - Złotniki
 
 
Ołtarz III Chrząszczyce
 
 
Ołtarz II - sołectwo Górki
 
 
Ołtarz I Folwark
 
 
początek liturgii w kościele
 
 
PROCESJA - fragmenty
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Procesja w drodze do II i III ołtarza
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powrót i ostatnie modlitwy przy złotnickim ołtarzu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Filmy jeszcze w opracowaniu
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 016467 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1