20 lat partnerstwa pomiędzy Gminą Prószków i miastem Hünfeld
20 Jahre Partnerschaft Proskau - H
ünfeld
Chrząszczyce 16 czerwca 2017
powrót
 
To przypadek, czy uśmiech Pana Boga?
 
 

 Dzień w którym my świętujemy 20 lat partnerstwa pomiędzy Gminą Prószków (Polska) i miastem Hünfeld (Niemcy) umiera Wielki Człowiek - kanclerz  Helmut Kohl, który w 1989 roku  12 listopada stał się symbolem  pojednania dwóch śmiertelnie skłóconych narodów.

  Dwadzieścia osiem lat temu w miejscowości  Krzyżowa  na Dolnym Śląsku, kanclerz Niemiec w objęciach polskiego premiera Tadeusza Mazowieckiego, przekazali sobie "Znak Pokoju"

- Msza Pojednania celebrowana w Krzyżowej przez naszego bp. Alfonsa Nossola  była symbolem,  początkiem historycznych przeobrażeń w podzielonej Europie. Na granicy padła żelazna kurtyna, padł Mur Berliński, kraj stał się wolny -  chociaż coraz trudniej z tej wolności przychodzi nam  korzystać, bo to proces trwający latami, ale uczymy się demokracji.

  Od tego symbolicznego gestu zaczęło się nie tylko pojednanie, ale i polsko-niemieckie partnerstwo. W Europie wiele innych narodów też znalazło wolność, a Polska jako ubogi krewny Europy Zachodniej przystąpiła do Unii.  Kto pamięta tamte czasy? 

Dziś 16 czerwca 2017 świętujemy jubileusz 20-lecia partnerstwa.

 Na przykładzie naszych miast Hünfeld - Proskau, pomyślmydzieło Helmuta -  przetrwało trudne 20 lat,  wydało wielkie historyczne owoce -  sprawdziło się w życiu codziennym.

 Autor pojednania - Helmut Kohl -  Jego duch właśnie w tym dniu, odświętnym, ważnym dla nas mieszkańców obu miast - powołany został do wyższych celów, a Jego doczesne ciało  może teraz spokojnie odpoczywać snem wiecznym.  

Requiescat In Pace
    
 

 

 Uroczystości Jubileuszowe w podniosłym nastroju z udziałem gości zaprzyjaźnionych miast nfeld (Niemcy) i Landerneau (Francja) rozpoczęły się w kościele parafialnym w Chrząszczycach. Celebra uroczystości: ks. dr hab. Krystian Ziaja, ks. Eugen Kutzka (Niemcy) i ks. Stanisław.  Mszę Świętą muzycznie uświetnili Chór Parafialny i Schola Parafialna pod batutą Joachima Konska - Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kaprys pod batuta Klaudiusza Lisonia - przy organach Mariette Weidler i Joachim Konsek - Homilia okolicznościowa ks. Eugen Kutzka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po nabożeństwie w drodze na salony Gościńca pod Różą gdzie rozpocznie się część II - oficjalna z przemówieniami i bogata  artystycznie.
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 015921 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1