Przysieckie Święto Ziół
15 sierpnia 2017 r.
powrót
 

  Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - dogmat Kościoła katolickiego ogłoszony w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Ale już w VI wieku - w  czasach cesarza Maurycego (582-602) - świętowano Zaśnięcia Maryi Panny. Od X wieku kościół uroczystość Wniebowzięcia świętuje 15 sierpnia i łączy z błogosławieństwem ziół leczniczych. 

   Matka Boska Zielna (w Polsce) Matka Boska Korzenna (w Czechach) - tradycyjne święto, dzień w którym lud przynosi wiązanki zbóż, owoców i ziół leczniczych do kościołach gdzie  odbywa się tradycyjne święcenie.

Ludzie od pokoleń stosowali rośliny oraz zioła, które pomagają  w leczeniu różnorodnych schorzeń-  dziś na nowo odkrywamy te cudowne roślinki. 

  Na kontynencie europejskim wiedzę medyczną zapoczątkowali starożytni Grecy, a jej rozkwit jako nauki przypada na V i IV wiek przed Chr. Już wtedy (korzystając z wiedzy Egipcjan)  poznawano i badano lecznicze właściwości roślin, pojawili się rizotomowie zajmujący sie szukaniem i zbieraniem, oraz farmakopole odpowiedzialni za przygotowanie ziół, które następnie sprzedawano lekarzom i pacjentom w specjalnych składach zwanych po grecku apotheke - nazwa jak nam wiadomo przetrwała do dziś Apteka.

  Wśród roślin leczniczych już wtedy wspominano o rumianku, szafranie, nagietkach, jałowcu, piołunie, mięta  i wielu innych, które uprawiano przy starożytnych świątyniach a w średniowieczu w ogrodach zakonników. 

  Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia przynajmniej 7 000 związków chemicznych (współczesnych) pochodzi z roślin. W Stanach Zjednoczonych około 24 % nowoczesnych leków pozyskiwanych jest z roślin.

Wiek XX i XXI rozwój nauk chemicznych pozwolił na produkcją erzaców - związków chemicznych podobnych do tych jakie spotykamy w roślinach.

  Ja zawsze stawiam sobie pytania - Czy dzisiejszy człowiek jest wstanie naśladować dzieło stwórcy w każdym przypadku?. Czy lekarstwem jakim jest odpowiednia roślina - możemy zastąpić lekarstwem wytworzonym nawet w amerykańskim laboratorium?  Kiedy czytam (wskazania i przeciw wskazania) na ulotce załączonej do każdej pigułki zakupionej w dzisiejszej aptece,  to mam wątpliwości. 

  Dzisiejsza medycyna zrobiła wielkie postępy, ale jest też ogromny przemysł farmakologiczny, który jak każdy biznes nastawiony jest na zysk i tu nie zawsze zdrowie człowieka jest najważniejsze.

  Wszystkim, którzy mają jakieś przydomowe działki radzę: posadźcie, posiejcie sobie: czosnek, nagietki, oregano miętę, szałwię, chrzan, melisę, czomber, czarny bez (holunder), pokrzywy i wiele wiele innych - roślinki, które mają różne właściwości lecznicze nie wymagają opieki, same rosną - lepiej jak chwasty i doskonale sobie radzą w naszym klimacie.

 
  Kilka -(naście) lat temu Przysieckie Święto Ziół  do życia  powołały "Przysieczanki". Jak sięgam pamiecią zawsze  ze swoją przesiecką werwa śpiewały i czyniły to również w tym roku, wspominając dawne czasy. Nic się nie zmieniły, może tylko wypiękniały jak i całe otoczenie (boisko) na górce przy małym kościółku.
 

  Nowa Rada Sołecka pod kierownictwem Krzysztofa Lellka, kontynuuje stare tradycje zapoczątkowane przez byłego sołtysa Piotra Gritnera. Obiecali mi, że obok placu zabaw znajdzie się miejsce na ogródek edukacyjny z ziołami leczniczymi, a w przyszłym roku zamiast smacznych (ale jak twierdzą dietycy niezdrowych) grillów będzie też zupa z pokrzyw.


  O słodkie ciasteczka (kaloryczne) i całą logistykę zadbali członkowie Rady: Marysia Młodawska - Urszula Sowada - Anna Lellek - pomagali: Dariusz Styra - Rafał Lellek - Przemysław Mierzejewski -Witold Pasternak.

Na estradzie obok przysieckich gwiazd "PrzysieczaneK" popisała się Paulina Klosa - pani z Chmielowic  nie zapamiętałem nazwiska -  wokal, młoda Skrzypaczka z Przysieczy ( ? ) oraz Duet "To My"  - Ola z Łącznika i Tomek z Boguszyc. Wielkim powodzeniem cieszyły się przejażdżki bryczką, którą do dyspozycji organizatorów przygotował Szindzierz ze Złotnik.

Pogoda dopisała, frekwencja również.
 
Relacja filmowo - fotograficzna dość obszerna w opracowaniu.  strona jeszcze w budowie
 
 
Nasze Przysieczanki
 
 
 
 
tańcz mała tańcz
 
 
 
 
 
 
 
Popcorn - kukurydza gotowana po 5 zł - losy po 10, zł.
a po ile tatuś z dzieckiem? - to pytanie do mamusi
 
 
 
 
 
..........rodzinka w zgodnym kroku marszowym lewa - lewa .... pewnie oglądali dzisiejszą transmisję  w TV.
 
dziewczyna której imienia nie zapamiętałem
  i skrzypce; viwaldi - zima
 
 
 
 
Pani konferansjer ... podczas próby bez mikrofonu
 
 
 
no i co znalazłeś....? bo nie widać..
 
 
Nowa gwiazda na firmamencie...... Pani z Chmielowic  (?)    - wokal (piękny silny głos)
 
 
 
zapraszam panią do tańca.....
 
 
 
 
 
dwaj byli politycy .... na ławce rezerwowej.
 
stoisko z lekarstwem na wszystkie boleści......
 
Ja mam tylko jednego ..... a pani 2x 500+
 
 
Paulina Klossa - wokal    Prószków/ Ligocki Młyn
 
 
 
 
z lodami na patyku
 
wszystko zjadłam ....... talerzyk pusty
 
więcej już nie mamy....... ona wszystko zjadła
polecam trochę kawy
 
 
 
 
 
przy takie pogodzie lepiej pilnować butelki i trzymać blisko siebie
 
 
 
teraz mam tylko jedną nogę ..... jak urosnę też będę miała dwie - jak moja mama
 
jestem laleczka mamusi......
 
dla pięknej głowy..........okulary za ciężkie
 
śpieszyłam się na Przysieckie Święto Ziół
i zapomniałam założyć buty.....
 
 
 
 
tu też okulary za ciężkie i głowa wymaga podparcia......
ale ta poza jest interesująca - podoba się.
 
 
dwa piwa to nie jedno
od przybytku głowa nie boli - chyba że sie podzieli
 
 
sołtyska do sołtysa....
teraz ci coś powiem na osobności....
więcej nie dosłyszałem bo za szybko przeszli
 
 
 
 
 
 
 
pod moim zadaszeniem
 
duet To My
Ola z Łącznika i Tomek z Boguszyc
 
Prószkowianka i Berlińczyk
 
 
 
 
 
duet To My
 
 
 
 
 
 
dziecko zabrali  - wózek na licytację wystawili......
czy nie lepiej by było pomyśleć o 500+
 
 
słońce chyli się ku zachodowi
a tu jeszcze taka kolejka......
 
Z jednego talerza zupa lepiej smakuje....
 
pamiątkowe fotografie
 
 
 
 
I to by było tyle na dziś - do opracowania zostało jeszcze kilka filmów - ale to wymaga więcej czasu
będą wprowadzane sukcesywnie

POZIĘKOWANIA DLA ORGANIZATORÓW
I DO ZOBACZENIE W LEPSZYM ZDROWIU PO PRZYSIECZKICH ZIOŁACH
 W ROKU 2018
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
wszelkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres  zmarzly@op.pl
 
 
Odwiedzin ogółem: 003579 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1