Bez tytułu 1

35- ty Odpust
Folwark kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
17 września 2017

powrót
 

  Korzenie naszej wsi siÄ™gajÄ… gÅ‚Ä™bokiego Å›redniowiecza. Pierwsza wzmianka na kartach historii to rok 1285 - gdzie w  dokumentach BolesÅ‚awa opolskiego  wymienia siÄ™ - Vorwerk des Gesco - osada sÅ‚użebna.  Osada sÅ‚użebna należąca do wÅ‚aÅ›ciciela zamku na Ostrówku w Opolio.

  BolesÅ‚aw opolski (znany jako Bolko I), byÅ‚ trzecim synem WÅ‚adysÅ‚awa I Opolskiego, któremu (wedÅ‚ug ostatnich ustaleÅ„) historia przypisuje zasÅ‚ugÄ™ sprowadzenia relikwii  Åšw. StanisÅ‚awa bp. krakowskiego, pozyskane podczas ekshumacji szczÄ…tków zamordowanego (1079) przez króla BolesÅ‚awa (zwanego Szczodrym) do naszego koÅ›cioÅ‚a parafialnego w ChrzÄ…szczycach.

 Zdarzenie (ekshumacja - podniesienie relikwii) miaÅ‚a miejsce w Krakowie 8 maja 1254 roku. WÅ‚adysÅ‚aw I Opolski  braÅ‚ udziaÅ‚ w pierwszej mszy Å›w. z okazji kanonizacji. Podniesienie relikwii Å›wiÄ™tego, ze wzglÄ™dów politycznych (Polska dzielnicowa) odbyÅ‚o siÄ™ rok po oficjalnym wyniesieniu bp. StanisÅ‚awa na oÅ‚tarze przez papieża Grzegorza VII w Asyżu (8 wrzeÅ›nia 1253 r.)

 

   Jak podajÄ… liczne źródÅ‚a, po powrocie WÅ‚adysÅ‚awa I z Krakowa na jego ziemiach (ksiÄ™stwo Opolsko- Raciborskie) nastÄ…piÅ‚y bogate dotowania koÅ›cioÅ‚a:
1257 założył klasztor Franciszkanów w Wodzisławiu Śląskim
14 kwietnia 1258 założył klasztor Dominikanów w Raciborzu
1258 ufundował klasztor Cystersów w Rudach raciborskich
1260 bogate dotowania dla kościoła Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha w Opolio.

  1260 dotowania do odbudowanego po spaleniu przez Tatarów (1242) koÅ›cioÅ‚a w Chremchici (dochody z trzech wsi - ChrzÄ…szczyce, ZÅ‚otniki i Źlinice) oraz relikwie. Wiele informacji wskazuje na to, że relikwie znajdujÄ… siÄ™ w naszej Å›wiÄ…tyni do dziÅ›,  zamurowane w Å›cianie podczas budowy nowego koÅ›cioÅ‚a w latach 1921-23. Prawdopodobnie pod jednym obrazem drogi krzyżowej w dniu konsekracji  7/10/1923 źródÅ‚o: Eigenbericht der Oppelner Nachrichten).

dotyczy: Chrzumczütz b. Oppeln  Bei der Kirchenvisitation im Jahre 1687 bemerkt der Visitator, daβ das Patrizinium in Festos Stanislai gefeiert wird und daβ auβer dem  St Stanisllaus - Hauptaltar, auch noch mehrere Reliquien des Heiligen hier vorhanden sind - źródÅ‚o: Visitationsberichte der DiÓ§zese Breslau von J. Jungnitz VB II S.298)

   I tak od 1260 do 1923 roku naszym patronem parafii ChrzÄ…szczyce byÅ‚ bp. Åšw. StanisÅ‚aw ze Szczepanowa, i do tej parafii do dziÅ› należy nasza wieÅ›. Tu warto wspomnieć, że do poÅ‚owy XIX wieku Vorwerk - potem Follwark, byÅ‚ administracyjnie powiÄ…zany z królewskim zamkiem w Opolu, a uwÅ‚aszczenie folwarskich chÅ‚opów nastÄ…piÅ‚o dopiero po Paryskiej WioÅ›nie po 1848 roku. 170 lat temu caÅ‚y Folwark i okoliczne pola byÅ‚y paÅ„skie i należaÅ‚y do Opola..

  Historia naszej kaplicy nie jest tak bogato udokumentowana jak parafia ChrzÄ…szczyce. Rozpoczyna siÄ™ dopiero w czasach gÅ‚Ä™bokiego stanu wojennego (1982) w latach osiemdziesiÄ…tych ubiegÅ‚ego wieku. Ale  też już dziÅ› ma wiele historycznych ciekawostek - o tym przy innej okazji.

ÅšwiÄ™tujemy  35 -ty Odpust kaplicy w Folwarku pw. "Podwyższenia Krzyża ÅšwiÄ™tego".
 

   W dawnym Rzymie uciekano od znaku krzyża jako symbolu haniebnej Å›mierci, ale po latach staÅ‚ siÄ™ symbolem chrzeÅ›cijaÅ„stwa. Åšw. PaweÅ‚ z Tarsu mówiÅ‚ o krzyżu jako o znaku zbawienia..... ale do Å›wiadomoÅ›ci ludzkiej fakt ten przebijaÅ‚ siÄ™ bardzo wolno.  Dopiero w ciÄ…gu IV wieku krzyż z symbolu haniebnej, przeklÄ™tej Å›mierci, przez wszystkich omijany, przeistoczyÅ‚ siÄ™ w znak zwyciÄ™stwa i ma najważniejsze miejsce w życiu religijnym chrzeÅ›cijan.

   Podwyższenie Krzyża ÅšwiÄ™tego zwiÄ…zane z odnalezieniem relikwii krzyża (326) na którym umarÅ‚ Jezus Chrystus, przypisuje siÄ™ Å›w. Helenie - matce cesarza Konstantyna. Od tamtej pory do dziÅ› relikwie   uroczyÅ›cie czczone sÄ… przez wiernych z caÅ‚ego Å›wiata chrzeÅ›cijaÅ„skiego na wschodzie i na zachodzie.   


  Tradycyjnie - przeważnie - Folwarski odpust to niebo zachmurzone, a chwilami drobny deszczyk pada. Ale trudno wymagać w koÅ„cowych dniach lata dobrej sÅ‚onecznej pogody. Procesja dookoÅ‚a kaplicy odwoÅ‚ana, nabożeÅ„stwo (wystawienie) odbyÅ‚o siÄ™ w kaplicy. 

 
UroczystÄ… mszÄ™ Å›wiÄ™ta celebrowaÅ‚  ks. kapelan dr Alfons Schubert, emeryt - duchowy opiekun policji województwa opolskiego. Koncelebra proboszcz  ks. dr hab. Krystian Ziaja prof. UO oraz ks. prof. dr hab. Norbert Widok - pracownik naukowy UO
Gość honorowy - Burmistrz Prószkowa - pani Róża Malik. Muzyka: organy Katarzyna Długosz oraz członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Kaprys (Boguszyce, Źlinice).

Nie zabrakÅ‚o też pielgrzymów z parafii ChrzÄ…szczyce, oraz wielu mieszkaÅ„ców z Górek oraz  Opola - Winów. Chrzombecka procesja miaÅ‚a w tym roku dÅ‚uższÄ… drogÄ™ - przez Górki. Droga przez PyskÄ™ już na wieki zostaÅ‚a zamkniÄ™ta.  PochÅ‚oniÄ™ta na wieki  chyba że nastÄ™pne pokolenia wybudujÄ… most nad kopalniÄ….

 
 
 
 
 
 
filmowy fragment odpustu w Folwarku
 
 
 
 
 
ks. kapelan dr Alfons Schubert
w czerwcu 2012 roku w kościele pw. "Św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej" w Koźlu
świętował 50-lecie kapłaństwa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fragmenty 35-tego Odpustu w naszej kaplicy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 003440 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1