35- ty Odpust
Folwark kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
17 września 2017

powrót
 

  Korzenie naszej wsi sięgają głębokiego średniowiecza. Pierwsza wzmianka na kartach historii to rok 1285 - gdzie w  dokumentach Bolesława opolskiego  wymienia się - Vorwerk des Gesco - osada służebna.  Osada służebna należąca do właściciela zamku na Ostrówku w Opolio.

  Bolesław opolski (znany jako Bolko I), był trzecim synem Władysława I Opolskiego, któremu (według ostatnich ustaleń) historia przypisuje zasługę sprowadzenia relikwii  Św. Stanisława bp. krakowskiego, pozyskane podczas ekshumacji szczątków zamordowanego (1079) przez króla Bolesława (zwanego Szczodrym) do naszego kościoła parafialnego w Chrząszczycach.

 Zdarzenie (ekshumacja - podniesienie relikwii) miała miejsce w Krakowie 8 maja 1254 roku. Władysław I Opolski  brał udział w pierwszej mszy św. z okazji kanonizacji. Podniesienie relikwii świętego, ze względów politycznych (Polska dzielnicowa) odbyło się rok po oficjalnym wyniesieniu bp. Stanisława na ołtarze przez papieża Grzegorza VII w Asyżu (8 września 1253 r.)

 

   Jak podają liczne źródła, po powrocie Władysława I z Krakowa na jego ziemiach (księstwo Opolsko- Raciborskie) nastąpiły bogate dotowania kościoła:
1257 założył klasztor Franciszkanów w Wodzisławiu Śląskim
14 kwietnia 1258 założył klasztor Dominikanów w Raciborzu
1258 ufundował klasztor Cystersów w Rudach raciborskich
1260 bogate dotowania dla kościoła Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha w Opolio.

  1260 dotowania do odbudowanego po spaleniu przez Tatarów (1242) kościoła w Chremchici (dochody z trzech wsi - Chrząszczyce, Złotniki i Źlinice) oraz relikwie. Wiele informacji wskazuje na to, że relikwie znajdują się w naszej świątyni do dziś,  zamurowane w ścianie podczas budowy nowego kościoła w latach 1921-23. Prawdopodobnie pod jednym obrazem drogi krzyżowej w dniu konsekracji  7/10/1923 źródło: Eigenbericht der Oppelner Nachrichten).

dotyczy: Chrzumczütz b. Oppeln  Bei der Kirchenvisitation im Jahre 1687 bemerkt der Visitator, daβ das Patrizinium in Festos Stanislai gefeiert wird und daβ auβer dem  St Stanisllaus - Hauptaltar, auch noch mehrere Reliquien des Heiligen hier vorhanden sind - źródło: Visitationsberichte der Diӧzese Breslau von J. Jungnitz VB II S.298)

   I tak od 1260 do 1923 roku naszym patronem parafii Chrząszczyce był bp. Św. Stanisław ze Szczepanowa, i do tej parafii do dziś należy nasza wieś. Tu warto wspomnieć, że do połowy XIX wieku Vorwerk - potem Follwark, był administracyjnie powiązany z królewskim zamkiem w Opolu, a uwłaszczenie folwarskich chłopów nastąpiło dopiero po Paryskiej Wiośnie po 1848 roku. 170 lat temu cały Folwark i okoliczne pola były pańskie i należały do Opola..

  Historia naszej kaplicy nie jest tak bogato udokumentowana jak parafia Chrząszczyce. Rozpoczyna się dopiero w czasach głębokiego stanu wojennego (1982) w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Ale  też już dziś ma wiele historycznych ciekawostek - o tym przy innej okazji.

Świętujemy  35 -ty Odpust kaplicy w Folwarku pw. "Podwyższenia Krzyża Świętego".
 

   W dawnym Rzymie uciekano od znaku krzyża jako symbolu haniebnej śmierci, ale po latach stał się symbolem chrześcijaństwa. Św. Paweł z Tarsu mówił o krzyżu jako o znaku zbawienia..... ale do świadomości ludzkiej fakt ten przebijał się bardzo wolno.  Dopiero w ciągu IV wieku krzyż z symbolu haniebnej, przeklętej śmierci, przez wszystkich omijany, przeistoczył się w znak zwycięstwa i ma najważniejsze miejsce w życiu religijnym chrześcijan.

   Podwyższenie Krzyża Świętego związane z odnalezieniem relikwii krzyża (326) na którym umarł Jezus Chrystus, przypisuje się św. Helenie - matce cesarza Konstantyna. Od tamtej pory do dziś relikwie   uroczyście czczone są przez wiernych z całego świata chrześcijańskiego na wschodzie i na zachodzie.   


  Tradycyjnie - przeważnie - Folwarski odpust to niebo zachmurzone, a chwilami drobny deszczyk pada. Ale trudno wymagać w końcowych dniach lata dobrej słonecznej pogody. Procesja dookoła kaplicy odwołana, nabożeństwo (wystawienie) odbyło się w kaplicy. 

 
Uroczystą mszę święta celebrował  ks. kapelan dr Alfons Schubert, emeryt - duchowy opiekun policji województwa opolskiego. Koncelebra proboszcz  ks. dr hab. Krystian Ziaja prof. UO oraz ks. prof. dr hab. Norbert Widok - pracownik naukowy UO
Gość honorowy - Burmistrz Prószkowa - pani Róża Malik. Muzyka: organy Katarzyna Długosz oraz członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Kaprys (Boguszyce, Źlinice).

Nie zabrakło też pielgrzymów z parafii Chrząszczyce, oraz wielu mieszkańców z Górek oraz  Opola - Winów. Chrzombecka procesja miała w tym roku dłuższą drogę - przez Górki. Droga przez Pyskę już na wieki została zamknięta.  Pochłonięta na wieki  chyba że następne pokolenia wybudują most nad kopalnią.

 
 
 
 
 
 
filmowy fragment odpustu w Folwarku
 
 
 
 
 
ks. kapelan dr Alfons Schubert
w czerwcu 2012 roku w kościele pw. "Św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej" w Koźlu
świętował 50-lecie kapłaństwa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fragmenty 35-tego Odpustu w naszej kaplicy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 003478 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1