Dożynki - Zniwniouk - Erntedankfest 2017
Przysiecz 10 września 2017
powrót
 

  Zaszczyt organizacji tegorocznego „Święta Dziękczynienia 2017”, które  dedykowane jest wszystkim pracującym w pocie czoła: na polach, łąkach, w ogrodach i lasach - przyjęło sołectwo Przysiecz.

  Przysiecz - Przyschetz, miało być Lichtenwalde (jak w Republice Weimarskiej) ale Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie chciało się zgodzić.

  Ludzie w Przysieczy są bardzo pracowici. W XVIII wieku wieś należała do domeny prószkowskiej w której mieszkało 15 bauerów (kmieci) i kilku chałupników razem około 123 mieszkańców.  Aktualna demografia przekroczyła 560 mieszkańców i dalej rośnie bo jak twierdzą media - od roku (2016) skutecznie działa afrodyzjak zwany potocznie 500+.  

 
 Piękna wieś z małym kościołkiem na górce, "Najpiękniejsza Wieś Opolska 2003", której od 1996 roku największego uroku do dziś dodają Panie z Zespołu "Przysieczanki". Upiększanie wsi trwa, aktywni sołtysi i Rada Sołecka nie spoczywają na laurach, a kto czasami tu bywa, może to gołym okiem zauważyć.

 

  Organizacja gminnego Zniwniouka - to skomplikowane logistyczne przedsięwzięcie. To zadanie dla wielu, jak zaznaczył pierwszy najważniejszy w Przysieczy - sołtys Krystian Lelek -  "pomogła mi Rada Sołecka i wszyscy mieszkańcy". Swoje korony na gminne spotkanie dowiozły też sołectwa przynależne do Prószkowa, nawet Winów (od 1/01.2017 przymusowo oderwany od macierzy) miał swoją reprezentację w Przysieczy.

 

  Zniwniouk rozpoczął sie barwnym korowodem -umzugiem - . Na czele kawaleria na koniach - czego piyrwej nie było, potem dzieci na konikach (pięknie), dalej kolasy z VIP-ami z za nimi korony na różnych nowoczesnych powozach (więcej szczegółów na filmie). Korowód krętymi drogami pod lasami i polami dojechał pod bramy kościoła, gdzie rozładowano korony.

   Uroczyste nabożeństwo Dziękczynienia odbyło się w warunkach polowych na placu pod dużym namiotem.
Głównym celebrantem uroczystości był proboszcz ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich.
 W wygłoszonej homilii powołał się na Cypriana Norwida :  
 
 

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba.... 

Tęskno mi, Panie...
 

 akcentował: "żaden bowiem z zawodów nie jest tak bliski rzeczywistości jak zawód rolnika, bowiem żaden nie dociera tak blisko do tajemnicy Boga..... "

   Przy ołtarzu koncelebrowali proboszczowie z naszej prószkowskiej gminy: ks. prof. dr hab. Józef Mikołajec proboszcz parafii Boguszyce, ks. dr hab. Krystian Ziaja prof. UO. proboszcz parafii Chrząszczyce, Ks. Jan Czereda proboszcz parafii Zimnice Wielkie i Małe, ks. Jan Wolnik z parafii Ligota Prószkowska. Muzycznie uroczystość uświetnili : Orkiestra Dęta Prószków" pod batutą Andrzeja Bojarskiego, na organach Janikuła. kapela Góralska  zagrała "Barkę", a na zakończenie "Alleluja " po francusku zaśpiewała  mieszkanka z Chmielowic. Nabożeństwo zakończono wspólnym odśpiewaniem "Te Deum".

 
Po uroczystościach liturgicznych korony żniwne, które asystowały podczas nabożeństwa przed ołtarzem, przemieszczono na plac przed kościołem, gdzie goście  mogli podziwiać ich urodę z bliska.  
 

   Miejsce koron zajęła Prószkowska Orkiestra Dęta pod batutą Andrzeja Bojarskiego. Konferansjerkę i prowadzenie drugiej części święta dziękczynienia przejął Piotr Pach który zaprosił głównego organizatora sołtysa pana Krystiana Lelek aby dokonał powitania gości,  oraz  gospodarza  Dożynek 2017 panią Burmistrz Różę Malik  do wygłoszenia tradycyjnych słów.......

 
Dożynki Gminne 2017 ogłaszam za otwarte.....
 
 
Obowiązki starostów Gminnych Dożynek 2017 pełnili:Pani Sylvia Mika   i   Pan Jan Kurpierz
 
 

  Ja starałem się jak tylko mogłem  rejestrować ważniejsze momenty tego pięknego corocznego święta. Moje wrażenia i odczucia będą subiektywne, bo każdy z gości patrzy inaczej. Przysiecz to wieś średniej wielkości, kiedyś był tu młyn i zakład bielenia płótna na "Blychu" - dziś mają tylko "małe ale bogate muzeum na Blychu". Większość młodych pracuje za granicami kraju. Tym większe (nie tylko moje) uznanie dla pozostałych, którzy zmobilizowali się do przygotowania imponującego zniwniouka. Każda posesja udekorowana (zrobiłem foto dokumenty), a jak wspomniała pani Burmistrz "skosili także trawę w  lesie." Sprawdziłem, fragmentami trasa umzugu  prowadziła Borami Niemodlińskimi.

 
   Dlatego jako gość - pochylam głowę zdejmując czapkę z wielkim uznaniem dla wszystkich, którzy nam gościom umożliwili  miłe dla oka i ucha przeżycia .

(P.S. zdjąłem czapkę którą zapomniałem potem założyć i została na głośnikach przy podium, jeśli ją ktoś znalazł proszę o wiadomość - jasno beżowa z daszkiem, miała napis Australia i stanowi pamiątkę od moich wnuków, którzy odwiedzali kraj kangurów)''. Moja czapka jest widoczna  od 3 do 4 minuty na filmie Liturgia po lewej stronie na kolumnie głośnika.
 
Teraz moje sprawozdanie foto-filmowe - sukcesywnie - bo materiału jest przeszło 20 GB, wszystkie ujęcia przypadkowe,  ewentualne uwagi kierować na adres zmarzly@op.pl 
 
Fragment filmowy 1 - umzug,
 
 
formowanie umzugu 2017
 
 
 
 
 
 
czasem biegamy z pieskiem... ......w Przysieczy  coś nowego
    bieg z traktorem
 
 
 
 
 
 
czołówka..... korowodu 2017 w Przysieczy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Drugi fragment Korowodu film około 6 minut
 
 
 
 
 
na małym koniku dojechała przed bramę Domu Bożego
i konik okazał się być dobrze wychowany
w kierunku kościoła składa głęboki ukłon....
 
ks. proboszcz wita zniwnioukowych gości przed Domem Bożym....
 
Pamiątkowe fotografie
 
Starostwo Zniwniouka 2017 z darami...
 
organizatorka pilnuje aby korony ustawić w odpowiednim szyku
 
 
do rozładunku złotnickiej korony zaangażowało się aż 5 chłopa
 
 
Ligockie Wrzosy dojechały narowerach
 
 
 
Korowód - marszem - przy dźwiękach Orkiestry Dętej Prószków
ruszył w kierunku "kaplicy Polowej"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koniec części pierwszej. Korowód - po nasymu Umzug przejechał całą zaplanowaną trasę, wszystkie korony szczęśliwie doniesiono do Polowej Kaplicy pw. ? i ustawiono przed ołtarzem. Wierni zajęli miejsca a proboszcz Ks. Prof. dr hab. Andrzej Hanich rozpoczyna uroczystą liturgie Dziękczynienia.  
 
P.S. Myślałem, że pomieszczę wszystkie materiały ze Zniwniouka na jednej stronie. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Liturgia i część oficjalna będzie miała podobny rozmiar. Dlatego moich internautów proszę o cierpliwość.
 
link do części II   kliknij Tu
link do części  III  kliknij TU
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 005078 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1