Zniwniouk 2017
Folwark - Chrząszczyce

3 września 2017
powrót
 

  Podczas tegorocznych żniw pogoda dopisała, rolnicy zdążyli  dojrzałe zboża w sprzyjających warunkach bez strat zebrać. Na polach w naszej okolicy została już tylko kukurydza, a ziemniaki pewnie będziemy importować.

  Pierwsza niedziela września 2017 została wyznaczona na Dzień Dziękczynienia - podziękowania za tegoroczne zbiory, za pracę wszystkich. którzy przyczynili się do tego,  aby nam nie zabrakło chleba powszedniego.

  Na Śląsku Opolskim symbolem zniwniouka jest korona, wykonana z użyciem wszystkich rodzajów ziarna. Oprócz podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa dodaje się  kukurydzę, słonecznik rzepak, groszek, a dla ozdoby suszone kwiaty, owoce, warzywa i zioła.

  Piękno korony zależy od inwencji wykonawców - kobiet, które wiele godzin pracują - misternie wypełniając  wykonany przez mężczyzn metalowy stelaż. 

  Tegorocznym gospodarzem  zniwniouka było sołectwo Folwark. Przygotowali koronę, oraz dary do których dołączyli się również mieszkańcy pozostałych sołectw należących do naszej parafii. Samochodami dojechali na boisko w Chrząszczycach, skąd przy dźwiękach orkiestry procesją  z koroną ruszyli w kierunku kościoła.  Zapomnieli tylko o jednym - nie rozgonili czarnych chmur nad Chrząszczycami, z których w tym czasie rzęsiście padał deszcz. A po uroczystości dziękczynienia jeszcze większy.  

 
  Uroczystą liturgię celebrował ks. proboszcz Krystian Ziaja w asyście ks. Norbertem Widok i ks. Marcinem Pleśniak. Muzycznie mszę świętą  uświetniła orkiestra dęta z Zimnic Wielkich, a na organach grała Katarzyna Długosz.
 

  Miłym akcentem - po liturgii -  były życzenia i podziękowania złożone przez naszą Burmistrz Miasta Prószkowa panią  Różę Malik  dla pani Adelheid Ziaja (mamusi naszego proboszcza)  z okazji 90-tych urodzin, a orkiestra zagrała 100 lat. Zniwniouk zakończono kameralnym przyjęciem i poczęstunkiem na plebanii.

 
 
zniwniouk 2017 Folwark-Chrząszczyce  (filmowy fragment 1)
 
Korona z Folwarku przyjechała samochodem
 
rozładunek
 
 
 
przed główną bramą wejściową
 
 
dary złotnickie
 
Doszli do bram kościoła
 
 
ks. proboszcz Krystian Ziaja
 
przed grobami zmarłych proboszczy w naszej parafii - modlitwa
 
 
 
 
dwie duże dynie (czerwona i żółta wyrosły w moim ogrodzie)
Na stare lata  uciekam przed alzheimerem do ogrodu
- dla relaksu  zajmuję się uprawą różnych roślin
i polecam zamiast telewizora - wszystkim wcześniej urodzonym.
 
 
fragment 2 zniwniouk 2017  Folwark - Chrząszczyce
 
 
 
 
korona w kościele
 
 
początek liturgii
 
 
 
 
 
 
podczas ofiary
 
 
 
 
 
 
 
Adelheid Ziaja  90 - urodziny
życzenia i podziękowania składa pani Róża Malik
Burmistrz Miasta Prószkowa
 
 
 
 
 
życzenia urodzinowe dla Pani Adelheit Ziaja - mamusi naszego proboszcza
 
 
 
 
w drodze na plebanię
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
na plebanii
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 014233 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1