1 listopada "Wszystkich Świętych"
2 listopada "Dzień Zaduszny"

Chrząszczyce  AD MMXVIII

powrót

 Wśród żółtych listopadowych liści, jesienne kwiaty - chryzantemy i dziesiątki - setki - tysiące  małe złote  ogniki, migocące umarłym duszom. Przyśli tu ludzie - pochylają głowy z myślą, w żalu o tych, którzy odeszli w nieznany nam inny świat.

Żal że się za mało kochało  
Że się myślało o sobie        
Że się już nie zdążyło         
                 Że było za późno 
       
ks. Jan Twardowski      
 

   Nadeszły dni gdy wszyscy odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich i zapalić znicze. W czasach komuny zakorzeniła się w pamięci wielu osób i wciąż jest przekazywana młodym pokoleniom nazwa "Święto Zmarłych", aby nadać charakter świecki dla 1 listopada, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

  Dzień Zaduszny - Zaduszki - 2 listopada  nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego wiele osób odwiedza groby zmarłych dzień wcześniej.

 Już w głębokim średniowieczu  nasi przodkowie szukali kontaktu ze zmarłymi duchami aby uzyskać ich przychylność. Czynili to dwa razy w roku, na początku maja oraz jesienią w listopadzie.

 "Aby ogrzać zbłąkane dusze i ułatwić im odnalezienie właściwej drogi rozpalano na grobach ogniska, a przed domy i na groby dla wędrujący dusz - wynoszono również jedzenie. Ogień miał także uniemożliwić pojawienie sie upiorów, czyli dusze tych, którzy zmarli śmiercią niegodną".

   Zaduszki sięgają XIV wieku, gdy pod koniec średniowiecza rozpowszechniało się chrześcijaństwo, które wyparło dawne pogańskie obrzędy.

  Z dawnych pogańskich obrzędów zachował się zwyczaj ozdabiania grobów kwiatami i zapalania zniczy, które co roku rozświetlają nasze cmentarze.  Odwiedzamy groby naszych bliskich, tu jest pamięć - napis, ale zmarły już gdzie indziej mieszka.

Zapal świeczkę - westchnij i zmów pacierz, bo już wkrótce i my w zaświaty wyruszymy.  

 
Pierwszego Listopada 2018 rok na cmentarzu w Chrząszczycach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na cmentarzu w Górkach i Chrząszczycach 30 listopada 2018 w godzinach południowych
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
pozdrowienia z folwarku rudolf
Ewentualne uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl  - usuniemy lub poprawimy!
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002667 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilo osb on-line: 1