Św. Marcin  z Tours
11.11.2018 w Chrząszczycach

powrót
 

  W wieku 15 lat św. Marcin obrał stan żołnierski i został rzymskim legionistą. Po burzliwych przeżyciach podczas służby w legionach pewnego dnia  - gdy napotkał półnagiego żebraka, oddał mu połowę swojej żołnierskiej opończy.
 W nocy po tym zdarzeniu w swoim śnie zobaczył Chrystusa odzianego w jego płaszcz, który mówił do aniołów  Patrzcie, jak mnie Marcin,  katechumen przyodział.
  Panowało wtedy przekonanie, iż chrześcijaninowi  nie godzi się być żołnierzem, gdyż z tym zawodem związane jest przelewanie krwi.

   Wówczas gdy towarzyszył Cesarzowi Julianowi w wyprawie do Galii przeciwko germańskim plemieniom, a było to w roku 356, nadarzyła sie okazja do wystąpienia z wojska. Marcin w zamian za podwójny żołd w przeddzień bitwy poprosił o zwolnienie ze służby w wojsku.  Ale za tchórzostwo przed bitwą został aresztowany.  Poprosił wtedy aby pozwolono mu stanąć w pierwszym szereg na polu bitwy a on walczyć będzie jedynie znakiem krzyża. 

......... Bitwa została wygrana, Marcin opuścił legiony, a lud wybrał go na biskupa. Po śmierci czczony przez  kościół katolicki i cerkiew prawosławna - 11 listopad  każdego roku.

Patron: dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy.

   11 listopada tego roku po nabożeństwie na placu przykościelnym w Chrząszczycach  odbyło się plenerowe przestawienie legendy o Św. Marcinie. Po przedstawieniu wszyscy aktorzy i ogromna liczba widzów okrężną drogą w pochodzie na czele którego widzieliśmy na koniu Św. Marcina biskupa przeszli ulicami sołectwa. Pochód zakończył się na parkingu kościelnym przy ognisku przygotowanym przez OSP Chrząszczyce. A Dla wszystkich uczestników -  DFK Chrząszczyce przygotowało smaczne rogaliki pieczone kiełbaski i ciepłą herbatę a dla dzieci dodatkową atrakcję: w czasie konsumpcji - możliwość malowania Św. Marcina na koniu.  

 
Nad wszystkim czuwał i dyrygował ks. proboszcz Krystian - na zakończenie serdecznie dziękując  uczestnikom a szczególnie organizatorom i aktorom.
 
Prognozy, które dawniej się sprawdzały.

Jaki dzień na świętego Marcina, taka będzie cała zima

Jeśli na Marcina sucho, to Gody z pluchą.

Jeśli śnieg spadnie na świętego Marcina, to będzie wielka zima.

11-tego listopada 2018 była ładna pogoda - czyli zimy nie będzie - zobaczymy
Kilka migawek fotograficznych w załączeniu:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 002118 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1