Pod Rumcajsem
Przysiecz 17 listopada 2018 r.

powrót
 

  Jeśli prawdziwego Ślązaka zapytasz:  Jak tam twoje „wieprzki” zaprowadzi cię do ogrodu i pokaże agrest, zielony owoc podobny do świniaka.

  Ten sam Ślązak zapytany: Jak tam twój „wieprzek” zaprowadzi cię do chlewika i pokaże swojego świniaka, który cały rok żyje  w chlewiku, często chadza po obejściu, tarza się w błocie i objada resztkami ze stołu gospodarza, a ten z dumą  mu się przygląda, poklepuje po grzbiecie i chwali gdy przybiera na wadze.  

  Jeszcze nie tak dawno - każda rodzina na Śląsku chowała sobie swoją świnkę a świniobicie było prawdziwym świętem całej rodziny. Zwyczajowo sezon świniobicia rozpoczynało się po św. Marcinie i nie było rzadkością, bowiem  tego dnia można się  było do syta najeść a przy okazji nakarmić sąsiadów. Zbliżały się święta, więc trzeba było także coś przygotować  i zachować na bożonarodzeniowy stół.

Przy okazji zacieśniały się więzi w naszej społeczności,

 bo na świniobicie przychodzili i krewni i znajomi. Świniobicie było też imprezą towarzyską.

Anno Domino MMXVIII, jesień po św. Marcinie – no to jedziemy na świniobicie do Przysieczy, które przygotowała Rada Sołecka z sołtysem p. Krzysztofem  Lelkiem na czele, a wszystkie przetwory przygotowała pani Stefania Wystrach i jej Grupa. Biesiadnikom do spalania nadmiaru kalorii na parkiecie "Pod Rumcajsem" pomagała muzyka serwowana przez Duet Ex Blok.

Pamiętajmy jednak:
- Kto je mięso, powinien wiedzieć, że nie rośnie na drzewach. Każdy kotlet, każda szynka każde żeberko - pochodzi ze zwierzęcia,  które żyło.
- Według lekarzy - każdy wieprzek w budowie jest bardzo podobny do człowieka, nawet po stracie głowy.
 
Fragmenty filmowe
 
przy mikrofonie
sołtys z Przysieczy. Krzysztof Lelek
powitanie biesiadników
na tradycyjnej Śląskiej uroczystości " jesienne Świniobicie"

Biesiadnicy
 
 
 
 
"EX BLOK"
 
 
 
grupa pod wezwaniem
Stefanii Wystrach
która przygotowała te smaczne wiktuały
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
EX BLOK
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 002761 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1