Święto Kobiet 2018
Folwark 11 marca 2018
powrót
 

  W starożytnym Rzymie świętowano 1-szego marca Matronalia - święto zamężnych kobiet. Mężatki składały  Junonie - (bogini życia) - kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim. Potem na kilka wieków - w czasach chrześcijańskich  zapomniano o kobietach. W XIX wieku kobiety znalazły pracę w fabrykach, na taśmach gdzie panowały nieludzkie warunki. Ciężkie warunki pracy - zastrajkowały i doprowadziły do tego, że w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet i tak zostało do dziś w większości krajów na świecie.

  W latach 70 PRL, w zakładach pracy, szkołach - święto obchodzone było obowiązkowo.  Każda pracująca kobieta 8 marca, wracała z pracy z goździkiem, albo tulipanem, czasem z dobrem materialnym (rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa) - dobra materialne, które uzupełniały braki rynkowe. Dzień Kobiet był również okazją do publikowania w mediach fotografii przodownic pracy, które wyrabiały normy.

  Dziś mamy inne czasy. Kobiety w tych dnia wychodzą na ulicę i znowu walczą o swoje prawa, ale o tym donoszą aktualnie wszystkie media, więc ja  tego tematu nie będę rozwijał.


Mój znajomy (żonaty) zwierzał mi się kiedyś, że rozmawiał z Panem Bogiem.
 
Zapytałem się Pana Boga dlaczego wszystkie dziewczyny są takie piękne i słodkie, a moja żona zawsze zła i zgorzkniała...... Bóg mi odpowiedział: Ja stworzyłem piękną i słodką dziewczynę dla ciebie.... A ty stworzyłeś sobie żonę -  no to masz teraz problem.
 

Nasze Folwarskie Panie zorganizowały sobie spotkanie kobiet w Świętkowni, przy muzyce i "kaffej & kuchen". Taka okazja do wspólnego pośpiewania i poplotkowania.

 
 
 
Dzień Kobiet 2018 Folwark 11 marca 2018  (film około 7min)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002395 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1