Bez tytułu 1

Leopoldy 2018 rozdane
Prószków 17 marca 2018
 
powrót  
zobacz też GALERIA  

  Rodzina Prószkowskich wielce zasÅ‚użona dla ÅšlÄ…ska  ma gÅ‚Ä™bokie korzenie, siÄ™gajÄ…ce ÅšwiÄ™tego Cesarstwa Rzymskiego  a "Leopoldy" sÄ… zwiÄ…zane  z  ostatnim potomkiem, hrabiÄ… Leopoldem von Proskau (1726-1769), który zginÄ…Å‚ we WrocÅ‚awiu w pojedynku z hrabiÄ… Zedlitz.
 

  PrzeszÅ‚o 1000 lat ÅšlÄ…sk byÅ‚ częściÄ… ÅšwiÄ™tego Cesarstwa Rzymskiego, które uformowaÅ‚o siÄ™ na gruzach Imperium, gdy w roku 800 n.e. papież Leon III na gÅ‚owÄ™ Karola Wielkiego naÅ‚ożyÅ‚ diadem cesarski.  Karol Wielki (742-814) byÅ‚ uważany za jednego z prekursorów jednoÅ›ci europejskiej. Gdy Wielka Moravia przyjęła chrzeÅ›cijaÅ„stwo (833) i nasi przodkowie z plemienia Opolini  znaleźli siÄ™ w orbicie wpÅ‚ywów cesarstwa.

  Wiatry historii od samych poczÄ…tków  zmieniaÅ‚y granice paÅ„stwowe w cesarstwie. W imieniu cesarza rzÄ…dy w poszczególnych paÅ„stwach sprawowali książęta,  królowie - Wielkich Morav, Czech, Niemiec i Polski a każdy chciaÅ‚ korzystać z bogactw naturalnych i kulturowych ÅšlÄ…ska. DochodziÅ‚o do licznych wojen które pustoszyÅ‚y nasze ziemie a kolejni cesarze w te sÄ…siedzkie konflikty ingerowali tylko wtedy, gdy któryÅ› z lenników zapominaÅ‚ pÅ‚acić lenno - trybut.

  W 1532 roku bezpotomnie umiera  ostatni z dynastii Piastów, książę Jan zarzÄ…dzajÄ…cy dobrami KsiÄ™stwa Opolsko Raciborskiego. Książę Jan wprawdzie wyznaczyÅ‚ ksiÄ™cia Jerzego II von Hohenzollerna  jako swojego spadkobiercÄ™, ale cesarz ÅšwiÄ™tego Cesarstwa Rzymskiego Ferdynand I nie uznaÅ‚ tego zapisu w testamencie i tak nasza opolska ziemia staÅ‚a siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… cesarza.   Ferdynand I przejÄ…Å‚ bezpoÅ›rednie rzÄ…dy na ÅšlÄ…sku Opolskim, a jak piszÄ… w kronikach, zaczÄ…Å‚ od opróżniania zamku w Opolu, wywożąc wszystkie skarby  ksiÄ™cia Jana do Wiednia.  

 

Prószków już w XIII wieku byÅ‚ wsiÄ… rycerskÄ…, w 1295 roku wpisany na listÄ™ wsi w ksiÄ™stwie opolskim, ale dopiero  w XVI wieku rodzina Prószkowskich  staje siÄ™ znana i uznana na kartach historii w Europie.

 

 Hrabiowie von Proskau, wÅ‚aÅ›ciciele naszego Prószkowa i okolicy pracowali na dworze cesarskim jako dyplomaci i wielokrotnie w rozmowach na dworach królewskich paÅ„stw oÅ›ciennych reprezentowali cesarza.

 

 Te bliskie kontakty z cesarstwem zaowocowaÅ‚y prawdziwÄ…  nobilitacjÄ…, którÄ… dÅ‚ugo szczycić siÄ™ bÄ™dzie Prószków. Bowiem  dziÄ™ki zabiegom Jerzego Prószkowskiego  w Wiedniu 24 kwietnia 1560 roku Prószków otrzymaÅ‚ status miasta.  Jak wiemy hrabia Jerzy - to on byÅ‚ twórcÄ… politycznej i gospodarczej potÄ™gi rodu, osada otrzymaÅ‚a przywilej organizowania targu i prawa miejskie. To ożywiÅ‚o gospodarczo i ekonomicznie Prószków i okolicÄ™, a miasto mogÅ‚o poszczycić siÄ™ już wÅ‚asnym herbem.

 

  Ostatni potomek wielkiej rodziny - hrabia Leopold w 1763 roku zaÅ‚ożyÅ‚ w Prószkowie manufakturÄ™ ceramicznÄ… - fajanse. Rozwój manufaktury spowodowaÅ‚ zmiany w życiu miasteczka, tu osiedliÅ‚o siÄ™ wielu kolonistów rzemieÅ›lników z krajów oÅ›ciennych, którzy zmienili oblicze Prószkowa a fajanse do dziÅ› zdobiÄ… muzea w caÅ‚ej Europie.
To statuetkÄ… jego imieniem "Leopold" 
od 14 marca 2009 roku

 Gmina Prószków nobilituje swoich  zasÅ‚użonych  mieszkaÅ„ców.

 
P.S twórcÄ… statuetki jest Krzysztof DrygaÅ‚a  
   
Dotychczasowi laureaci: Å›p. ks. Erhard Heinrich - Arnold Kuc - Ingeborga Odelga - Józef Kochanek.- Å›p. Piotr Blachucik - Krystyna KieÅ‚basa -  Alojzy Olszok -  Å›p. Gabriela Gwóźdź -  Tomechna "Centrum" - Edeltrauda Gambka - Andreas Heinrich  
   
   
Gospodarzem kolejnej uroczystoÅ›ci - 17 marca 2018 roku - na  salonach GoÅ›ciÅ„ca pod Różą w ChrzÄ…szczycach byÅ‚a  burmistrz miasta Prószkowa pani  Róża  Malik. która w 2009 roku powoÅ‚aÅ‚a pierwszÄ… kapituÅ‚Ä™ "Leopold Prószkowski"

 WÅ›ród nominowanych zasÅ‚użonych na "Leopolda 2018" obecni byli także laureaci "Leopolda" z  lat ubiegÅ‚ych, którzy osobiÅ›cie odbierali statuetki zasÅ‚użonych, jednak nie wszyscy   Åšp. Józef Kochanek, Åšp. Krystyna KieÅ‚basa Åšp. Alojzy Olszok już tylko duchem, ale zapisani  zÅ‚otymi zgÅ‚oskami w naszej Gminie na przyszÅ‚e wieki.
 
Uroczystość uÅ›wietnili również zaproszeni goÅ›cie:  
   
- Ryszard Galla z małżonkÄ… - poseÅ‚ na sejm RP  
- Henryk Lakwa - Starosta powiatu Opolskiego
- Klaudia Lakwa - Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Prószków
- Szymon Ogłaza - członek Zarządu Województwa
- Zbigniew Górniak -Dyrektor Programu Radia Opole
- Henryk Galwas - Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej
- Anna Wójcik - zastępca burmistrza Prószków
- Dorota Staniów - skarbnik gminny Prószków
- Sołtysi, Radni i przedstawiciele DFK gminy Prószków
 
   
Piękną muzyką popisały się nasze artystki Alicja Schidzielorz ze Złotniki Mirian Weinzetel z Chrząszczyc. Nagłośnieniem sterował Hubert Pelka z Przysieczy, organizacją zajmowała się Dominika Kotyrba.
ORGANIZATOR: OKiS i U.M Prószków
 
   
Prowadzenie i konferansjerka Aneta Lissy- Kluczny  
   
Tegoroczni nominowani i Laureaci  
Poza konkursem dla przedwczeÅ›nie zmarÅ‚ej Skarbnik Gminy Prószków. Wielkiej  oddanej dla drugiego czÅ‚owieka Osobie Å›p Gabrieli Gwóźdź, jej pamięć uczczono minutÄ… ciszy a statuetkÄ™ "Leopolda" odbiera córka Karolina
 
   
 
   
   
W kategorii przedsiębiorczość i gospodarka nominowane były dwie firmy: Pamet z Prószkowa, która zajmuje się konstrukcjami stalowymi dla branży budowlanej oraz Bassau, która sprzedaje środki do czyszczenia basenów i łaźni parowych.
 ZwyciÄ™zcÄ… zostaÅ‚a firma Pamet
 
 

 
   

W kategorii sport i rekreacja był tylko jeden kandydat do nagrody. Laureatką została pani Maria Bartusz. Na codzień księgowa, w czasie wolnym para- badmintonistka. Trenuje w klubie Victoria Domecko. Na mistrzostwach świata w Korei Południowej w 2017 r. wywalczyła srebro w grze podwójnej kobiet oraz brązowy medal w grze indywidualnej.

 
 
   

W kategorii kultura i sztuka nominowani zostali: Franciszek Wilczek, kierownik Gminnej Orkiestry Dętej Prószków, w tym roku obchodzi 50-lecie członkostwa oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta KAPRYS kierowana od chwili założenia przez Klaudiusaza Lisonia zrzeszająca głównie młodzież w wieku od 10 do 20 lat, grających na instrumentach dętych. Orkiestra w 2017 roku obchodziła swoje 10-lecie. Zdobywają liczne nagrody w konkursach orkiestr w Polsce oraz uczestniczą w projektach międzynarodowych.

Zwyciężyła: Orkiestra Dęta KAPRYS

 
   
   
   

Za działalność społeczną nominowani zostali: Rudolf Zmarzły, kronikarz, który dokumentuje i opisuje wszystkie gminne imprezy. Od lat bierze czynny udział w życiu gminy; Stanisław Lachnik – aktywny mieszkaniec Górek, emerytowany strażak i założyciel "Małego Góreckiego Muzeum" oraz Krystian Mróz, sołtys Chrząszczyc, prezes Stowarzyszenia Klub Sportowy Chrząszcz, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej.

 ZwyciężyÅ‚: StanisÅ‚aw Lachnik

 

 
   
Statuetka "Super Leopold" przyznana zostaÅ‚a Rudolfowi ZmarzÅ‚emu.   Wieloletni nauczyciel przedmiotów Å›cisÅ‚ych Technikum Elektrycznego w Opolu. Promotor wielu laureatów Olimpiad Wiedzy Technicznej na szczeblu centralnym, wielu jego uczniów to dziÅ› znani profesorowie i pracownicy nauki oraz gospodarki .   Współautor szeÅ›ciu patentów.  Na emeryturze zajmuje siÄ™ biaÅ‚ymi plamami w historii ÅšlÄ…ska  i historiÄ… swojego heimatu. Dokumentuje aktualne wydarzenia w gminie i szerokiej okolicy. Od lat bierze czynny udziaÅ‚ w życiu gminy - relacjonuje i komentuje aktualne wydarzenia,  
   
 
   
Kilka fotografii: Laureaci, nominowani i goÅ›cie podczas uroczystej Gali Leopold 2018 na salonach GoÅ›ciÅ„ca pod Różą w ChrzÄ…szczycach  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
PozostaÅ‚e fotografie kliknij  GALERIA 2018  
   
pozdrowienia z folwarku rudolf  
   
powrót  
Odwiedzin ogółem: 003581 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1