Leopoldy 2018 rozdane
Prószków 17 marca 2018
 
powrót  
zobacz też GALERIA  

  Rodzina Prószkowskich wielce zasłużona dla Śląska  ma głębokie korzenie, sięgające Świętego Cesarstwa Rzymskiego  a "Leopoldy" są związane  z  ostatnim potomkiem, hrabią Leopoldem von Proskau (1726-1769), który zginął we Wrocławiu w pojedynku z hrabią Zedlitz.
 

  Przeszło 1000 lat Śląsk był częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które uformowało się na gruzach Imperium, gdy w roku 800 n.e. papież Leon III na głowę Karola Wielkiego nałożył diadem cesarski.  Karol Wielki (742-814) był uważany za jednego z prekursorów jedności europejskiej. Gdy Wielka Moravia przyjęła chrześcijaństwo (833) i nasi przodkowie z plemienia Opolini  znaleźli się w orbicie wpływów cesarstwa.

  Wiatry historii od samych początków  zmieniały granice państwowe w cesarstwie. W imieniu cesarza rządy w poszczególnych państwach sprawowali książęta,  królowie - Wielkich Morav, Czech, Niemiec i Polski a każdy chciał korzystać z bogactw naturalnych i kulturowych Śląska. Dochodziło do licznych wojen które pustoszyły nasze ziemie a kolejni cesarze w te sąsiedzkie konflikty ingerowali tylko wtedy, gdy któryś z lenników zapominał płacić lenno - trybut.

  W 1532 roku bezpotomnie umiera  ostatni z dynastii Piastów, książę Jan zarządzający dobrami Księstwa Opolsko Raciborskiego. Książę Jan wprawdzie wyznaczył księcia Jerzego II von Hohenzollerna  jako swojego spadkobiercę, ale cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Ferdynand I nie uznał tego zapisu w testamencie i tak nasza opolska ziemia stała się własnością cesarza.   Ferdynand I przejął bezpośrednie rządy na Śląsku Opolskim, a jak piszą w kronikach, zaczął od opróżniania zamku w Opolu, wywożąc wszystkie skarby  księcia Jana do Wiednia.  

 

Prószków już w XIII wieku był wsią rycerską, w 1295 roku wpisany na listę wsi w księstwie opolskim, ale dopiero  w XVI wieku rodzina Prószkowskich  staje się znana i uznana na kartach historii w Europie.

 

 Hrabiowie von Proskau, właściciele naszego Prószkowa i okolicy pracowali na dworze cesarskim jako dyplomaci i wielokrotnie w rozmowach na dworach królewskich państw ościennych reprezentowali cesarza.

 

 Te bliskie kontakty z cesarstwem zaowocowały prawdziwą  nobilitacją, którą długo szczycić się będzie Prószków. Bowiem  dzięki zabiegom Jerzego Prószkowskiego  w Wiedniu 24 kwietnia 1560 roku Prószków otrzymał status miasta.  Jak wiemy hrabia Jerzy - to on był twórcą politycznej i gospodarczej potęgi rodu, osada otrzymała przywilej organizowania targu i prawa miejskie. To ożywiło gospodarczo i ekonomicznie Prószków i okolicę, a miasto mogło poszczycić się już własnym herbem.

 

  Ostatni potomek wielkiej rodziny - hrabia Leopold w 1763 roku założył w Prószkowie manufakturę ceramiczną - fajanse. Rozwój manufaktury spowodował zmiany w życiu miasteczka, tu osiedliło się wielu kolonistów rzemieślników z krajów ościennych, którzy zmienili oblicze Prószkowa a fajanse do dziś zdobią muzea w całej Europie.
To statuetką jego imieniem "Leopold" 
od 14 marca 2009 roku

 Gmina Prószków nobilituje swoich  zasłużonych  mieszkańców.

 
P.S twórcą statuetki jest Krzysztof Drygała  
   
Dotychczasowi laureaci: śp. ks. Erhard Heinrich - Arnold Kuc - Ingeborga Odelga - Józef Kochanek.- śp. Piotr Blachucik - Krystyna Kiełbasa -  Alojzy Olszok -  śp. Gabriela Gwóźdź -  Tomechna "Centrum" - Edeltrauda Gambka - Andreas Heinrich  
   
   
Gospodarzem kolejnej uroczystości - 17 marca 2018 roku - na  salonach Gościńca pod Różą w Chrząszczycach była  burmistrz miasta Prószkowa pani  Róża  Malik. która w 2009 roku powołała pierwszą kapitułę "Leopold Prószkowski"

 Wśród nominowanych zasłużonych na "Leopolda 2018" obecni byli także laureaci "Leopolda" z  lat ubiegłych, którzy osobiście odbierali statuetki zasłużonych, jednak nie wszyscy   Śp. Józef Kochanek, Śp. Krystyna Kiełbasa Śp. Alojzy Olszok już tylko duchem, ale zapisani  złotymi zgłoskami w naszej Gminie na przyszłe wieki.
 
Uroczystość uświetnili również zaproszeni goście:  
   
- Ryszard Galla z małżonką - poseł na sejm RP  
- Henryk Lakwa - Starosta powiatu Opolskiego
- Klaudia Lakwa - Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Prószków
- Szymon Ogłaza - członek Zarządu Województwa
- Zbigniew Górniak -Dyrektor Programu Radia Opole
- Henryk Galwas - Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej
- Anna Wójcik - zastępca burmistrza Prószków
- Dorota Staniów - skarbnik gminny Prószków
- Sołtysi, Radni i przedstawiciele DFK gminy Prószków
 
   
Piękną muzyką popisały się nasze artystki Alicja Schidzielorz ze Złotniki Mirian Weinzetel z Chrząszczyc. Nagłośnieniem sterował Hubert Pelka z Przysieczy, organizacją zajmowała się Dominika Kotyrba.
ORGANIZATOR: OKiS i U.M Prószków
 
   
Prowadzenie i konferansjerka Aneta Lissy- Kluczny  
   
Tegoroczni nominowani i Laureaci  
Poza konkursem dla przedwcześnie zmarłej Skarbnik Gminy Prószków. Wielkiej  oddanej dla drugiego człowieka Osobie śp Gabrieli Gwóźdź, jej pamięć uczczono minutą ciszy a statuetkę "Leopolda" odbiera córka Karolina
 
   
 
   
   
W kategorii przedsiębiorczość i gospodarka nominowane były dwie firmy: Pamet z Prószkowa, która zajmuje się konstrukcjami stalowymi dla branży budowlanej oraz Bassau, która sprzedaje środki do czyszczenia basenów i łaźni parowych.
 Zwycięzcą została firma Pamet
 
 

 
   

W kategorii sport i rekreacja był tylko jeden kandydat do nagrody. Laureatką została pani Maria Bartusz. Na codzień księgowa, w czasie wolnym para- badmintonistka. Trenuje w klubie Victoria Domecko. Na mistrzostwach świata w Korei Południowej w 2017 r. wywalczyła srebro w grze podwójnej kobiet oraz brązowy medal w grze indywidualnej.

 
 
   

W kategorii kultura i sztuka nominowani zostali: Franciszek Wilczek, kierownik Gminnej Orkiestry Dętej Prószków, w tym roku obchodzi 50-lecie członkostwa oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta KAPRYS kierowana od chwili założenia przez Klaudiusaza Lisonia zrzeszająca głównie młodzież w wieku od 10 do 20 lat, grających na instrumentach dętych. Orkiestra w 2017 roku obchodziła swoje 10-lecie. Zdobywają liczne nagrody w konkursach orkiestr w Polsce oraz uczestniczą w projektach międzynarodowych.

Zwyciężyła: Orkiestra Dęta KAPRYS

 
   
   
   

Za działalność społeczną nominowani zostali: Rudolf Zmarzły, kronikarz, który dokumentuje i opisuje wszystkie gminne imprezy. Od lat bierze czynny udział w życiu gminy; Stanisław Lachnik – aktywny mieszkaniec Górek, emerytowany strażak i założyciel "Małego Góreckiego Muzeum" oraz Krystian Mróz, sołtys Chrząszczyc, prezes Stowarzyszenia Klub Sportowy Chrząszcz, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej.

 Zwyciężył: Stanisław Lachnik

 

 
   
Statuetka "Super Leopold" przyznana została Rudolfowi Zmarzłemu.   Wieloletni nauczyciel przedmiotów ścisłych Technikum Elektrycznego w Opolu. Promotor wielu laureatów Olimpiad Wiedzy Technicznej na szczeblu centralnym, wielu jego uczniów to dziś znani profesorowie i pracownicy nauki oraz gospodarki .   Współautor sześciu patentów.  Na emeryturze zajmuje się białymi plamami w historii Śląska  i historią swojego heimatu. Dokumentuje aktualne wydarzenia w gminie i szerokiej okolicy. Od lat bierze czynny udział w życiu gminy - relacjonuje i komentuje aktualne wydarzenia,  
   
 
   
Kilka fotografii: Laureaci, nominowani i goście podczas uroczystej Gali Leopold 2018 na salonach Gościńca pod Różą w Chrząszczycach  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
Pozostałe fotografie kliknij  GALERIA 2018  
   
pozdrowienia z folwarku rudolf  
   
powrót  
Odwiedzin ogółem: 003512 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1