Niedzielne popołudnie
Na ruskim cmentarzu i w Małej Pysce
Folwark 6 maja 2018 rok
powrót
 

   Historia naszej śląskiej ziemi, jak już wiele razy wspominałem - jest "pofyrtana". W dziejach wielokrotnie zmieniała przynależność państwową, a każda zmiana związana była z wojną. Już niewielu pamięta ostatnią II Wojnę światową a ona dla naszej okolicy była najtragiczniejszą w dziejach, którą zapisała historia.

   Jeszcze tylko dziadkowie i babcie (80 +) mają osobiste tragiczne wspomnienia, młodsi znają wojnę tylko z opowiadań, albo z telewizora.  Czas zaleczył rany a wiele mogił zarosło trawą.

   O tym, że my tu  na Śląsku od przeszło 70 lat mamy pokój, wcale nie znaczy, że tak będzie na wieki.  Kto śledzi  wielką politykę wie, że takich lokalnych tragicznych wojen dziś na świecie jest wiele. 

Trzeba pamiętać "gdy rozum śpi budzą sie demony", a każda wojna z sąsiadem jest tragiczna.

Przecież za naszymi politycznymi granicami ze wszystkich stron świata otaczają nas tacy sami ludzie - niczym oprócz  języka się nie różnimy.
 - To POLITYCY ze wszystkich stron -  nam - dla własnych chorych ambicji i interesów - nam zwykłym ludziom wmawiają, że my to  ich wrogowie, a oni to nasi odwieczni wrogowie - jeszcze raz powtarzam: gdy rozum śpi budzą się demony, a każda wojna zawsze budzi w spokojnych ludziach - często w nas samych - okrutne BESTIE, które potem nawzajem się mordują. 

  Z sąsiadem dobrym czy złym trzeba szukać porozumienia, żadna wojna nie jest dobra, żadna wojna nie jest sprawiedliwa - wiele każdemu sąsiadowi trzeba wybaczyć, a często samemu prosić o wybaczenie.

  Właśnie w tej intencji po raz pierwszy - 9 maja 2010 r.  ks. prof. dr hab. Józef Mikołajec - proboszcz parafii Boguszyce Chrzowice i Źlinice, gdzie podczas działań wojennych nasi "sąsiedzi" w bestialski sposób zamordowali około 300 mieszkańców  - zorganizował spotkanie modlitewne na ruskim cmentarzu w Folwarku, gdzie po wojnie pochowano przeszło pięciuset  poległych sąsiadów ze wschodu a po przeciwnej stronie drogi DK45 120 poległych Niemców.

 Od tamtego czasu (9/05/2010) spotkania odbywają się każdego roku w pierwszą niedzielę w miesiącu maju.

   A od zeszłego roku modlitwy mają charakter ekumeniczny. Celebrują : nasi proboszczowie, oraz  opiekun duchowny dla prawosławnych na Opolszczyźnie ks. Eustachy Strach - proboszcz parafii Kędzierzyn Koźle. Muzycznie uświetnili uroczystość muzycy Młodzieżowej Orkiestry Kaprys, poczty sztandarowe okolicznych szkół oraz sztandary OSP.

   Podobne modlitwy  z inicjatywy naszego proboszcza ks. dr hab. Krystiana Ziaji, prof. UO.  odbywają się też w Małej Pysce, przy pomniku upamiętniającym pierwszą śmierć naszego mieszkańca we Francji w pierwszych dniach w czasie I Wojny Światowej, połączone ze śpiewającą "Majówką" W tym roku, oba spotkania odbyły się (kolejno) tego samego dnia.

 
na cmentarzu - fragmenty filmowe  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nabożne piosenki majowe w Małej Pysce - po licznych piosenkach Kaffej & kuchen - przygotowane przez nasze Folwarskie panie
 
fragmenty filmowe w Małej Pysce Folwark 6 maja 2018 rok
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 002466 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1