0
X Wielka Parada Orkiestr Dętych
23 czerwca 2018 Prószków
powrót
 

   Dziesiąta Prószkowska Parada Orkiestr przeszła już do historii. Nikt, kto widział, słyszał i przeżywał dziewięć poprzednich parad nie zaprzeczy, że ostatnia jubileuszowa stała na najwyższym do tej pory poziomie artystycznym. Wszystkie orkiestry pomimo niekorzystnych warunków pogodowych były nagradzane przez publiczność gorącymi brawami - brawa, które  dla wykonawców zawsze są najważniejszym podziękowaniem za wylane poty na niezliczonych godzinach ćwiczeń i prób. Kolejnym ważnym czynnikiem wysokiego poziomu wszystkich orkiestr to wiek muzyków.
  Przeglądałem stare fotografie które z poprzednich parad mam w archiwum, ukazują one działanie czasu. Wszystkie orkiestry - ogólnie niesamowicie  - odmłodniały, obok weteranów słuchaliśmy i zobaczyliśmy  młodzież i także jeszcze dzieci. Najlepszym i najbliższym nam przykładem jest Orkiestra Kaprys kierowana przez Klaudiusza Lisonia (na scenie było 70 muzyków) oraz Orkiestra Prószków kierowana przez Andrzeja Bojarskiego (około 50 muzyków na scenie). 

  Panowie dokonaliście gigantycznego dzieła, które zaowocowało tym, że Gmina Prószków jest - bez przesady - najbardziej muzykalna  w tej części świata. Nie wypominam Wam w tym miejscu laurów, jakie zdobyliście w przeciągu tych minionych lat, ale przytaczam znane powiedzenie: "takie rzeczypospolite jakie młodzieży chowanie".    

  Warto w tym miejscu przypomnieć, że do tego "wychowywania" szerzenia szeroko pojętej kultury  dołączyć możemy sukcesy "Scorpion Dance Team" pod kierownictwem  i choreografią Magdaleny Kolman, które zdobyły 4 medale na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Szczecinie - (w ostatnich dniach 15-17.06.2018).

   Prószkowska Parada Orkiestr corocznie organizowana przez kierownictwo OKiS  to taki katalizator, który podwyższa energie aktywacji - mobilizuje młodzież do codziennej aktywności.

 Stara "maxima" podpowiada: żeby dostać się na szczyty, nie potrzebna jest uroda, ani kondycja  - wystarczy trochę talentu a potem praca, praca - ćwiczenia i próby. 

 

  Pięknym szczęśliwym przypadkiem -  dzięki wielkim staraniom pani burmistrz Róży Malik

- bowiem podczas tegorocznej X jubileuszowej parady w Prószkowie gościli i brali czynny udział - po raz pierwszy w powojennej Polsce -

 "Musikkorps der Bundeswehr" .

  To nie tylko symboliczne ważne wydarzenie  mające znaczenie dla Polski w Europie, ale dla nas możliwość wysłuchania i zobaczenia "najlepszych" w branży orkiestr dętych. Nie będę się tu wymądrzał - ale pokazali najwyższy światowy kunszt i perfekcję.  Artyści z najwyższej półki,  przez publiczność nagrodzeni gorącymi brawami - wspaniała lekcja dla naszych muzyków i dyrygentów.

  
Młodzieżowa Orkiestra z Gogolina
Orkiestra Dęta Górażdże Cement S.A.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZS Żeglugi Śródlądowej Kędzierzyn Koźle
Orkiestra Dęta "Moravska Veselka" z Czech
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Chrząstowice
Orkiestra Blaskapelle Świbie
Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Siewierz
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Bazany
Orkiestra Musikkorps der Bundeswehr z Niemiec
Miejska Orkiestra Dęta Żywiec
Orkiestra Dęta  z Kotulina
Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys"  Źlinice - Boguszyce
Gminna Orkiestra Dęta z Prószkowa
 

  Trzynaście orkiestr na Prószkowskim Rynku - w Parku Partnerstwa przed zamkiem - na scenie w parku Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie, które od godziny 18-tej przemarszem ulicami miasta Prószkowa, przedstawiły się, a następnie w trzech miejscach zaserwowały nam ogromną dawkę muzyki.
   Każda orkiestra ma swój styl, każda inaczej emocjonalnie się prezentowała. Wybór, ze względu na paralelną w czasie prezentację był trudny, ale fani mają swoich, więc wszędzie były komplety słuchaczy. Może podczas meczu (Mundial) szeregi fanów miejscami trochę rzadkie, ale anty-kibice wytrzymali do finału, który dokładnie o północy zakończył się "Odą do Radości" i pokazem sztucznych ogni.

  Doznaliśmy wiele przyjemnych muzycznych i optycznych wrażeń, chociaż (moje odczucia) nie było takich spontanicznych wybuchów radości jakie pamiętam z pierwszej parady, która miała miejsce w 2009 roku z okazji 5-lecia odzyskania praw miejskich Prószkowa. Ale to tylko świadczy o poziomie umuzykalnienia prószkowskich fanów muzyki na instrumentach dętych - coraz trudniej nas zadowolić - a gorące brawa i prośby o bisy - były tylko dla najlepszych.  

 
   Organizacyjnie i logistycznie wszystko przebiegało sprawnie, konferansjerzy prezentujący poszczególne zespoły dobrze  merytorycznie przygotowani,  gastronomia na poziomie. Może tylko na przyszłość pomyśleć o oświetleniu sceny, wieczorem silne światło w tyle wykonawców miało ujemny wpływ na rejestrowanie fotograficzne występów i odbiór optyczny dla widzów, nagłośnienie dobre.   
 

Podziekowania dla Wszystkich Wykonawców  - muzyków , dyrygentów i tych, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili sie do tego, że X Jubileuszową Paradę Orkiestr - możemy pięknymi literami zapisać na kartach historii  Miasta i Gminy Prószków.

 
Fragmenty fotograficzno filmowe
fragment 1
 
Fragment 2
 
Fragment 3
 
Fragment 4
 
Fragment 5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
strona w budowie
 
 
 
 
 
 

powrót
Odwiedzin ogółem: 003407 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1