XIV Święto Ziół
w  Przysieczy  15 sierpnia 2018

powrót
 
 

   Od kiedy za pośrednictwem aptek -  wszechpotężna chemia - weszła do naszych domów. a różne  suplementy na porost włosów i nieśmiertelność można kupić  w każdym kiosku z gazetami, przestaliśmy się martwić o nasze zdrowie i opychamy się codziennie przysłowiowymi hamburgerami.

  Daliśmy się  omamić do tego stopnia, że zapomnieliśmy, że nasi przodkowie, którzy korzystali tylko z „boskiej apteki” – owoców zielonych lasów, łąk i ogrodów też żyli,  może nie tak długo jak my w XXI wieku – ale przynajmniej zdrowo umierali. Dziś, żyjemy dłużej ale najczęściej umieramy po ciężkich nieuleczalnych chorobach.

 Przez wieki w pewne dni w roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa.

 Zanika tradycja wkładania za święte obrazy zebranych ziół, bukiety specjalnie przygotowane na dzień Matki Boski Zielnej, która ciałem jakie miała na tej ziemi, nie czekając na zmartwychwstanie wszystkich ludzi została przeniesiona do nieba. (Święto Matki Boskiej Zielnej ustanowił Papież Pius XII w 1950r jednak tradycja tego święta ma dużo starsze korzenie)

 Te bukiety kiedyś musiały być skuteczne skoro przez wieki leczono nimi ludzi i zwierzęta.

 Nauka już dawno temu dowiodła, że nasze ciało zbudowane jest z tych samych pierwiastków co rośliny, które rosną wokół nas. Stwórca dorzuca tylko do  tych atomów - spożywanych codziennie iskrę życia, która trzyma to wszystko razem i pozwala rosnąć  i rozwijać. się.

  Ta ludzka roślinka, podobnie jak każda inna roślinka żyje w różnych warunkach a te warunki w których rośnie decydują o tym czy wyrośnie okazałe drzewo - czy skarłowacieje i wcześnie umiera.   

  A więc znajomość tego co gdzie - to klucz do wiedzy zielarskiej. Wiedzy nie dla wybranych, ale dla tej powszechnej, praktycznej przekazywanej z matki na córkę i z omy na wnuczkę.

Jakie zioła używało się na skaleczenia, niestrawności, przeziębienia, robaki i inne przypadłości trapiące lud i jego zwierzęta.

  Od 14 lat mieszkańcy Przysieczy - kierowani przez roztropnych gospodarzy - starają się na wesoło wskrzesić zapomniane ziołolecznictwo, a wspomagają ich OO Franciszkanie, którzy w tym temacie mają wielowiekowe doświadczenie.  

 Jestem też mocno przekonany, że założony przez organizatorów  mały ogródek – „Boska Apteka” znajdzie w każdym gospodarstwie naszej gminy i dalekich okolicach wielu naśladowców, bo gości z daleka i z bliska na Święcie Ziół w Przysieczy  było sporo.

Wszystko na wesoło - bo tak jak dzieci - najlepiej uczymy się podczas dobrej  zabawy.

  Atrakcji na  Święcie Ziół dla dużych i małych biesiadników było wiele: karuzele wszelkiego rodzaju, akwakule, kolejka elektryczna, jazda na koniku, przejażdżki bryczką po okolicy, a dla gości dostojnych, zamożnych podróże po Przysieczy czarnym powozem weselnym.

  Było też trochę „parady wojskowej”, ale niepodobnej do tej warszawskiej  na 100 - lecie powstania Polski.

 Nasza parada wojskowa "pod szabelkami"  nawiązuje do 247 rocznicy śmierci hr. Leopolda z rodu Prószkowskich, który zginął od tej broni 10 maja 1769 we Wrocławiu w pojedynku z hr. Zedllitz.     

  To był dzień w którym skończyło się wielowiekowe panowanie Prószkowskich - nie tylko na Śląsku Opolskim, a właścicielem Prószkowa od tego czasu stał się Król Pruski.

Przysieckie Święto Ziół to dobra muzyka, zabawa, i sąsiedzkie plotkowanie  przy piwie.

 Wystąpiły i gorącymi brawami nagrodzeni zostały zespoły oraz soliści:

Prószkowska Orkiestra Dęta” pod batutą Andrzeja Bojarskiego – "Zespół Przysieczanki”, dobrze prezentowała się nasza Chrzombecka wokalistka Miriam Weinzettel, oraz dwie młode Skrzypaczki z Przysieczy (niestety zapomniałem nazwisk). Sponsorzy "hojni" (wyróżnieni imiennie), gastronomia spisywała się dobrze, pogoda, organizacja i atmosfera medalowa.   

 
Fragment filmowy - Orkiestra Prószków - dyr. Andrzej Bojarski
 
Andrzej Bojarski i Jego drużyna
 
fragment filmowy - " Przysieczanki"
 
 
Fragment filmowy 1    wokal - Miriam Weinzetel
 
   
 
 
 
 
 
 
 
Gastronomia - pyszne smakołyki serwuje pani Stefania
 
 
 
 
 
 
Nasza lokalna władza - po zakupach na loterii
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
stoisko OO franciszkanów z ziołami i maściami na wszystkie boleści
 
 
 
 
Przysieczanki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002942 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1