36-ty Odpust
Folwark kaplica pw. Podwyższenie Krzyża Świętego
16 września 2018 r.

powrót
 
   Dopiero 36-ty czy już 36-ty odpust w historii naszej kaplicy!?? Porównując nasz Kościół parafialny w Chrząszczycach, który datowany jest na 1260 rok - to 36 lat wydaje się bardzo mało. Jednak dla żyjących jeszcze mieszkańców Folwarku, którzy w czasach głębokiego stanu wojennego (1982) pracowali przy budowie kaplicy - prawie od podstaw - to bardzo dawno. Wielu, którzy się przyczynili i wspierali czym mogli aby mieć bliżej do kościoła - wśród nich ta najważniejsza Krystyna Kiełbasa z.d. Buhl (1941-2017) przedwcześnie zostali powołani do wieczności, ale patrząc z rajskich ogrodów pewnie też  dziś z nami świętują 36-te urodziny naszej Kaplicy.

  W kościele rzymsko-katolickim "Odpust" posiada dwa znaczenia: dogmatyczne i liturgiczne.

Odpust w sensie dogmatycznym łączy się z sakramentem pokuty (amnestia, darowanie kary), w sensie liturgicznym znaczy uroczystość ku czci patrona - opiekuna kościoła.

   Dla mieszkańców (szczególnie na Górnym Śląsku) - odpust parafialny (a dla Folwarku  odpust filialny) to oprócz Bożego Narodzenia i Wielkanocy najważniejsze wydarzenie liturgiczne w roku.

  Jest uroczysta Msza św. "suma odpustowa" zwyczajowo koncelebrowana, a uroczysty charakter nadaje jej orkiestra dęta, chór, sztandary i dzieci pierwszokomunijne. Piękny zwyczaj zachowany w wielu parafiach to także udział w sumie odpustowej duszpasterzy i parafian z sąsiednich parafii. W ciągu wieków wykształcił się też specjalny sposób świętowania. Do południa odpust ma charakter liturgiczny, zaś po południu przeradza się w radosne świętowanie i zabawę (karuzele). Na prawdziwym odpuście nie może zabraknąć straganów (po nasymu - budów).   

 
 
 
 
 
 
 
fragmenty liturgii
 
 
 
 
 
 
 
Filmowy fragment procesji
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
na placu po procesji
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002274 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1