Frühschoppen
Parafia pw. MB Szkaplerznej i św. Stanisława  bp.
Chrząszczyce 20 października 2019 r.
powrót

  Piękny niedzielny poranek, ciepły i bardzo słoneczny, zgromadził w naszym chrzombeckim kościele licznych mieszkańców naszej prószkowskiej gminy na corocznej październikowej Mszy św. w intencji DFK Proskau

   Miesiąc październik  - dla Ślązaków  - to nie tylko liczne bawarskie Oktoberfesty, ale także miesiąc naszej patronki św. Hedwig - Jadwigi, która urodziła się   na zamku Andechs ok. 1175r. (górna Bawaria przedgórze alpejskie) -  Mając 12 lat udaje się do nieznanej krainy śląskiej by poślubić  księcia Henryka Brodatego.

  Podczas uroczystej liturgii, którą celebrowali ks. dr hab. Marcin Worbs oraz ks. dr hab. Krystian Ziaja. Lekcje i modlitwę wiernych czytali, Lucjan Dżumla i Norbert Rasch. Muzycznie liturgię uświetniła orkiestra Dęta "Kaprys"  a na organach grała nasza Dominika. 

  W Homilii ks. Marcin przedstawił wszystkie dokonania św. Jadwigi dla Śląska, w tym najważniejsze, kościół i klasztor w Trzebnicy (1202), pomoc dla biednych oraz liczne inne  fundacje.

  Zaakcentował też problem wielokulturowości, bowiem małżonek Jadwigi - książę Henryk Brodaty kontynuował kolonizację zapoczątkowaną  przez swojego ojca Bolesława I Wysokiego po powrocie z wygnania (1163-1172), bowiem liczne wojenki polsko - czeskie i polsko - polskie (pomiędzy braćmi Piastami)  wyludniły Śląsk. Kolonizacja i osadzanie wielu rolników i rzemieślników w różnych zawodach z zachodnich niemieckojęzycznych landów okazała się trafnym posunięciem a Śląsk księcia Henryka Brodatego - stał się dwujęzyczny i najbardziej rozwiniętą dzielnicą w tej części Europy.

 Ks. Marcin........"Na ziemi śląskiej Jadwiga poznaje co znaczy koegzystencja ludzi różnych narodowości. Dostrzegając płynące z niej korzyści, widzi także wiążące się z nią problemy i napięcia. Powodowana chrześcijańską miłością bliźniego konsekwentnie zabiega o zgodne współżycie wszystkich Ślązaków, ucząc ich tak pięknych cnót, jak: tolerancja, otwartość, szacunek dla każdego człowieka czy gotowość do współpracy z drugim. Pozyskując ich serca, staje się dla nich ukochaną matką, którą otaczają głęboką czcią i wdzięcznością.

   Mężną Jadwigę Bóg odwołał do wieczności 14 października 1243 r. Niecałe ćwierć wieku później papież Klemens IV, ku wielkiej radości Ślązaków, wyniósł ją na ołtarze jako świętą. Dziś św. Jadwiga czczona jest jako patronka pojednania między narodami. Jej kult integrował i nadal integruje ludność Śląska. Do jej grobu w Trzebnicy pielgrzymują nie tylko Polacy i Niemcy, ale też wierni innych narodowości.

   W nabożeństwie uczestniczyli także przedstawiciele naszych lokalnych władz. Burmistrz Miasta Prószkowa pan Krzysztof Cebula z małżonką  Reginą,  oraz była burmistrz Miasta Prószkowa pani Róża Malik, która przyprowadziła ze sobą  liczną delegację zaprzyjaźnionych niemieckich emerytów (byłych wojskowych)   a goszczących corocznie od wielu lat w naszej gminie  (gdy nawiedziła nas powódź 1997  - pomogli).

 
Po nabożeństwie w zapełnionej do ostatniego  miejsca salce parafialnej na plebanii świętowaliśmy tradycyjny bawarski Frühschoppen.

   Panie organizatorki (DFK Proskau) uwijały się  by gościom nie brakowało kawy, orkiestra "Kaprys" grała tradycyjne wiązanki, był toast z szampanem, Róża Malik przedstawiła swoich (naszych) gości (emerytów z Bundeswery) a pani Ingeborga Odelga ubogaciła nasze dusze  swoją unikalną  POEZJĄ , recytując kilka  swoich wiersze. Było miło i wesoło, a czas szybko mijał.

Zarejestrowane dla potomnych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Witamy na Frühschoppen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ingeborga Odelga
podczas recytacji swojej poezji
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002822 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1