"Mors est ianua vitae”

„Śmierć jest bramą do życia”

powrót
Kilka refleksji z okazji Wszystkich Świętych zmarłych i Zaduszek
 

  Mors est ianua vitae - inskrypcja spotykana na wielu bramach przed wejściem na cmentarz - która w pełni zawiera podstawę wyznania wiary.

  Naszej wiary. W zbawczą śmierć Chrystusa i Jego zmartwychwstanie, która otwiera możliwość życia  wiecznego wśród zbawionych. Śmierć, która kończy biologiczne życie ciała, a uwalnia duszę.

  Już w odległych czasach ciała bliskich którzy odeszli, powierzano ziemi lub płomieniom - a obrządek pochówku traktowano z szacunkiem ale i z bojaźnią.

 

   Dziś środki masowego przekazu budują w naszych umysłach wypaczony wizerunek śmierci. W filmach, grach  komputerowych, staje się ona zjawiskiem bezosobowym  - rozrywką - w konsekwencji przestajemy sobie radzić z prawdziwą śmiercią, która dotyka wszystkich - jest codziennie obok nas.  

  Nasi przodkowie byli bardziej odporni na umieranie.  Ludzie starzy umierali w domach, w otoczeniu najbliższych, z tym faktem pogodzeni. Wiek XX zapoczątkował szpitalny styl umierania, ukryty za parawanem w salach szpitalnych. Umierający został zmuszony w samotności do konfrontacji z Bogiem lub z nicością, gdy odrzuca Boga.

  Coraz trudniejsza jest ta konfrontacja, gdyż pokolenie ludzi wchodzących dziś w wiek dojrzały to generacja zupełnie nie oswojona ze śmiercią, ponieważ  cywilizacja nastawiona jest obecnie na sukces, wolność, witalność i energię życiową.

 

 Od kilku dni obserwujemy wzmożony ruch na wszystkich mniejszych i większych cmentarzach. Zbliżają się Zaduszki, dla wielu to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli.

   Dobrze, że takie święta są w tym naszym pełnym rozpędu życiu. Dla wielu to okazja, by pójść na cmentarz, zapalić znicz  i pomodlić się za znajomych, przyjaciół czy swoją rodzinę. Dla osób niewierzących, to po prostu okazja powspominać tych, którzy byli kiedyś dla nich ważni i bliscy.

  Może dla wielu myśl o przemijaniu i śmierci nie jest miła, to może jednak warto zdać sobie z tego sprawę - tak na przyszłość.  Bo jak powiedział poeta  (E Stachura:)
 
Jak chmura zwiewna  - życie jest człowieka.
Płynie wzwyż, płynie w niż i śmierć go czeka.
 
 
 
 
 
 
 
Groby naszych zmarłych ( około 500) niżej:
zobacz groby na cmentarzu w Górkach  2  kliknij tu
 
zobacz do groby Chrząszczyce 3       kliknij tu

zobacz do groby Chrząszczyce  4      kliknij tu

zobacz do groby Chrząszczyce 5
        kliknij tu

zobacz do groby Chrząszczyce 6        kliknij tu
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002776 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1