Bez tytułu 1

 

Åšw. Marcin
w ChrzÄ…szczycach  11 listopada 2019 r.
powrót
 

  Gdy przeglÄ…da siÄ™ stare dokumenty - w rocznikach  ( różne zobowiÄ…zania), znajdziemy takie zapiski: termin na Å›wiÄ™tego  Marcina.  ÅšwiÄ™ty Marcin, czczony przez KoÅ›ciół katolicki i Cerkiew prawosÅ‚awnÄ…, jest wspominany 11 listopada. Historycy nie ustalili dokÅ‚adnej daty jego urodzin, i podajÄ…: byÅ‚o to gdzieÅ› w latach trzydziestych w IV wieku w Sabarii w rzymskiej prowincji Panonia (dzisiejsze WÄ™gry).  Ale historykom nie udaÅ‚o siÄ™ także  ustalić dokÅ‚adnie gdzie byÅ‚a ta Sabaria. ZmarÅ‚ 8 listopada 397 roku w Candes -Saint - Martin, miejscowoÅ›ci we Francji.

 Marcin - byÅ‚ synem rzymskiego legionisty z godnoÅ›ciÄ… trybuna - gdy wydoroÅ›laÅ‚  w wieku 15 lat  sam zostaÅ‚ żoÅ‚nierzem. Jego sÅ‚użba w legionach rzymskich, jego aresztowanie za odmowÄ™ walki, a po zwolnieniu za walkÄ™ pod znakiem krzyża - tÄ™ piÄ™knÄ… legendÄ™ do dziÅ› wspominamy. Jako cywil, po odejÅ›ciu ze sÅ‚użby zamieszkaÅ‚ w pustelni - zostaÅ‚ ojcem życia zakonnego. Jego sÅ‚awa i Å›wiÄ™tość za życia znana byÅ‚a w caÅ‚ej okolicy. Dlatego gdy zmarÅ‚ biskup z Tours (371) wierni pragnÄ™li wÅ‚aÅ›nie jego i prosili aby przyjÄ…Å‚ godność biskupa. On ciÄ…gle odmawiaÅ‚ przyjÄ™cia sakry. ChowaÅ‚ siÄ™ w pustelniach poza miastem, ale mieszkaÅ„cy podstÄ™pnie go sprowadzili i przez aklamacje wybrali. 4 lipca 371 otrzymaÅ‚ Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie i sakrÄ™ biskupa, a  godność tÄ™ sprawowaÅ‚ 25 lat.

 Za wielkie zasÅ‚ugi dla ludu, szczególnie dla biednych i chorych, za jego Å›wiÄ™tobliwość po Å›mierci KoÅ›ciół jako ÅšwiÄ™tego  wynosi go na oÅ‚tarze.

 Jego życie byÅ‚o barwne i peÅ‚ne przygód, jego życiorys staÅ‚ siÄ™  wielkÄ… ksiÄ™gÄ… legend obyczajów i przysłów. Już w Å›redniowieczu DzieÅ„ Å›w. Marcina (11 listopada) byÅ‚ dniem Å›wiÄ™tym i radosnym.

- Dniem zakoÅ„czenia roku gospodarczego - koÅ„czono wypas bydÅ‚a na pastwiskach, rybacy zamykali sezon poÅ‚owów, zakoÅ„czono podstawowe prace polowe, a w  spichlerzach, stodoÅ‚ach i piwnicach nagromadzono już zapasy żywnoÅ›ci na zimÄ™.
- Przed nadejÅ›ciem adwentu  do "dnia Å›w, Marcina" należaÅ‚o zapÅ‚acić za pracÄ™ i sÅ‚użbÄ™ w gospodarstwie.
- Panom na zamku zapÅ‚acić czynsz  za najem ziemi,
- Do kościoła dostarczyć daninę - meszne - dla księży,
- Obowiązywał też zwyczaj zanoszenia tłustych gęsi do dworu, do klasztoru i do kościoła,
  Termin marcinkowy byÅ‚ ostatecznym  dniem - na uregulowania wszelkich należnoÅ›ci.

 

   DzieÅ„ zakoÅ„czenia roku gospodarczego  Å›wiÄ™towano na wesoÅ‚o - zabawy, taÅ„ce, opowiadano barwne legendy i wróżby o żywocie Å›w. Marcina - gÄ™si, które go zdradziÅ‚y swoim gÄ™ganiem, gdy chowaÅ‚ siÄ™ przed przed ludem  - swÄ… karÄ™ ponoszÄ…  do dziÅ› - a pieczona byÅ‚a w tym dniu podstawowym daniem na każdym stole.
 
  Z tego okresu pochodzi też najbardziej znana legenda- Gdy Å›w. Marcin miaÅ‚ spotkać na swej drodze czÅ‚owieka ubogiego z którym podzieliÅ‚ siÄ™ pÅ‚aszczem żoÅ‚nierskim, WÅ‚aÅ›nie na kanwie tej legendy nasi lokalni artyÅ›ci - 11 listopada 2019 - w naszej parafii zorganizowali plenerowe przedstawienia, które zarejestrowaÅ‚em dla moich internautów.
 
 
 
 
Nasi artyści
 
migawki podczas przygotowania zespołu do plenerowego przedstawienia Legendy o Marcinie legioniście
 
Jak Marcin legionista - zostaÅ‚ biskupem    Przedstawienie plenerowe w wykonaniu naszych artystów
 
Procesja "św. Marcina" - która prowadzi do ogniska, gdzie dla wszystkich czekają smaczne rogaliki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W tym roku u nas tak było....
Na Marcina było sucho - to Gody będą z pluchą
Nie byÅ‚o mrozu na Marcina  - nie bÄ™dzie tÄ™ga zima
Ciepło była na Marcina - tak i ciepła będzie cała zima
Na Marcina od południa wiatr wieje - to daje na lekką zimę nadzieję

 

wszystkie Marcinowe przysÅ‚owia pogodowe (11.11.2019 w ChrzÄ…szczycach) 
dają nam nadzieje, że zima będzie łagodna

 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002469 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1