Tradycyjny
Koncert Bożonarodzeniowy
Proskauer Echo"

w Prószkowie 25 grudnia 2019 r.
powrót
 

   Boże Narodzenie - Święto upamiętające narodziny Jezusa Chrystusa przypadające każdego roku  w dniu 25 grudnia. W Ewangeliach nie jest wspominana data narodzin Jezusa, dlatego kościoły prawosławne (wschodnie) przyjęły dzien 7 stycznia.

  Święto Bożego Narodzenia szybko rozpowszechniło się w kościele zachodnim od IV wieku.  Sprzyjało temu oczywiście przyjęcie go na dworze cesarskim Konstantyna Wielkiego po zwycięstwie nad Maksencjuszem (312r.). Ale od  2 tysięcy lat uczeni nadal  w tym temacie prowadzą debaty. Ale my mieszkańcy gminy Prószków nie wyobrażamy sobie  daty którą proponują inne wyznania. Dla nas - 22 grudnia to dzień odrodzenia "słońca" - początek astronomicznej zimy, a 25 grudnia dzień narodzin Jezusa Chrystusa.

 
Tradycyjnie Proskauer Echo w tym dniu zaprasza wszystkich mieszkańców z okolicy na Bożonarodzeniowy Koncert.

 Tak też było w tym roku.  Piękna  świątynia pw, Św., Jerzego  wybudowana przez Georga von Proskau w drugiej połowie XVI wieku (1587) w stylu renesansowym, po wielkim pożarze Prószkowa (1644) uległa zniszczeniu - została odbudowana w stylu barokowym przez mistrza włoskiego Giovanni Seregno i jego syna w 1687 roku. Kościół, który do dziś zachwyca znawców sztuki sakralnej  - zgromadził na dzisiejszy koncert komplet słuchaczy - miłośników kolęd.

 Właśnie, w tej śląskiej perle baroku - kolędy śpiewali nam Klaudia i Henryk Lakwa, muzyką sterował Hubert Pelka, czyli "Proskauer Echo". Gości w serdecznych słowach powitał i wprowadził w ten niecodzienny sposób modlitwy ks. proboszcz Piotr Spallek a na organach grał ks. Grzegorz Kublin.

   To piękna tradycja, która po dwuletniej mojej nieobecności, dziś znowu była dla mnie i wielu wielu czynnych słuchaczy - wielką  bożonarodzeniową  świąteczną ucztą duchową.

   Zgromadzeni w świątyni miłośnicy kolęd, gromkimi brawami nagradzali wykonawców  i w ten sposób zmusili do bissowawia. Na bis Proskauer Echo zaśpiewał najnowszą piosenkę zadedykowaną naszemu papieżowi Franciszkowi, która już jest do nabycia na CD.

Kilka migawek zarejestrowanych podczas koncertu
 
Powitanie ks. Piotr Spallek i...... to już święta...... w wykonaniu Proskauer Echo"
 
 
 
 
 
Hubert Pelka - sterowanie muzyką
 
 
 
Śląska perła baroku
w Prószkowie
Weihnachten....... "Proskauer Echo"
 
 
Klaudia & Henryk Lakwa "Proskauer ECHO
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Proskauer Echo -
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
od lewej Ks. Piotr Spallek - Klaudia i Henryk Lakwa - ks, Grzegorz Kublin  
 
   
Wesołych Świąt - Frohe Weihnachten !             dla moich internautów - rudolf z folwarku
powrót
Odwiedzin ogółem: 001530 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1