Karnawał Seniorów w Winowie /Opole
styczeń 2019
powrót

   Kolejny karnawał Seniorów w Winowie za nami. Z wielkim rozmachem Andreas Heinrich i Beata Maliszewska zorganizowali spotkanie seniorów - gościnnie u ks. proboszcza Eugeniusza Józefa Plocha w podziemiach kościoła pw. Ducha Św. w Opolu Winowie. Muzykę na instrumentach dętych serwowała orkiestra Brasscapelle "Kaprys" a stare przyśpiewki przeplatane trefnymi dowcipami o Õmye - po nasymu przedstawiły nam  "Walczanki".(informacje o Walczankach na końcu strony)         

  Tradycyjny konkurs na przebierańca wzniecił wiele emocji i śmiechu, miłe okazały się też  małe losowane prezenciki:  "wierszyki i przysłowia na każdą okazję"

ja wylosowałem taki cytat:

By dostrzec piękno nie trzeba być artystą

- wystarczy spoglądać sercem ciepłem i pełnym czułości.

 Wtedy całkiem niespodziewanie

możemy dostrzec cuda wśród szarej codzienności.


  Prawda!  Przeżyliśmy karnawałowy kogel mogiel, który na chwilę nas pobudził, rozweselił, zmusił sztywny kręgosłup do kiwania głową  a ręce do oklasków i pozwolił na 3 godzinne zapomnienie o codziennych dolegliwościach, jakie nie omijają żadnego Seniora siedzącego godzinami w kolejce do lekarza a potem w domu przed telewizorem.

 
O menu i zaopatrzenie zadbali:
- pączki ks. proboszcza Krystian Ziaja (parafia Chrząszczyce)
- sałatkę przygotowały panie z Folwarku: Maria Chudala - Klara Kornek - Jadwiga Giza - Danuta Zmarzły - Elfrida Długosz - i Otylia Kania.
- Klopsiki przyrządziła pani Beata Sikorska
- kucharki i kelnerki: Anna Duda - Irmgarda Walecko - Irena Staffa - Maria Chudala - Siostra Renata
- Przytulanki i wierszyki - prezenciki przygotowały: panie z Klubu Seniora w Winowie pod kierunkiem pani Beaty Maliszkiewicz
Wszystkim wykonawcom i organizatorom w serdecznych słowach na zakończenie  podziękował:
ks. proboszcz Eugeniusz Józef Plocha.

 
Zespół instrumentów dętych  "Brasscapelle"  filia "Kaprys"
 
Zespół "Walczanki"
 
 
 
Fotografie w kolejności zupełnie przypadkowej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I to już koniec - karnawału u Seniorów w Winowie
 

Kilka słów o Zespole Walczanki ( przedruk "Tygodnik Krapkowicki")

Zespół folklorystyczny Walczanki to jeden z najdłużej działających i najbardziej utytułowanych zespołów na Opolszczyźnie działający przy kole DFK Walzen. Pierwszy występ zespołu miał miejsce w 1975 roku. Pomysłodawczynią i inicjatorką powstania zespołu była walecka działaczka społeczna, nauczycielka, radna, poetka ludowa Maria Nadolska. Pierwszą kierowniczką „Walczanek” była Elżbieta Kozubek, propagatorka powstawania na terenie gminy Walce Kół Gospodyń Wiejskich. Początkowo „Walczanki” były właśnie zespołem śpiewaczym Koła Gospodyń Wiejskich w Walcach, a patronowała mu Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Walcach, która ufundowała zespołowi stroje ludowe uszyte na wzór dawnych, noszonych przez kobiety na naszym terenie. Po amatorskich początkach pierwszym nauczycielem śpiewu w zespole został znakomity muzykolog, wybitny znawca śląskiego folkrolu śp. dr Piotr Świerc z Gogolina. Od 1983 roku przez kilka lat „Walczankami” opiekowała się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Walcach. Od tego czasu kierownikiem zespołu jest Maria Żmija-Glombik.

Zespół był i jest do dzisiaj prawdziwą ozdobą wiejskich, gminnych, wojewódzkich, a nawet krajowych dożynek. Do wokalnego programu „Walczanek” wprowadzono układy taneczne, a zespół stawał się coraz bardziej popularny w całym regionie. Występował w znaczących dla województwa opolskiego spotkaniach i imprezach, jak: Święto Kwiatów w Otmuchowie, Święto Spółdzielczości w Opolu, Wiosna Głubczycka, Dni Niemodlina, Bank Miast Głogówek - Puck z transmisją telewizyjną, spotkanie z członkami Centralnej Komisji Historycznej z Warszawy, spotkanie z Polonią „Zgoda” z RFN, otwarcie sali Bethowena w Muzeum w Głogówku, reprezentował Opolszczyznę na śląskim śpiewaniu w Chorzowie, itp.

W 1990 roku zespołem zaopiekował się Gminny Ośrodek Kultury w Walcach. „Walczanki” otrzymały nowe wianki i czepce. W 15. rocznicę powstania, zespół otrzymał odznakę „Zasłużonemu Opolszczyźnie” za działalność artystyczną oraz krzewienie kultury ludowej. Zespół folklorystyczny „Walczanki” w swej karierze zdobył wiele znaczących nagród, pucharów, wyróżnień i dyplomów, biorąc udział w przeglądach, konkursach Święta Opolskiej Pieśni Ludowej w Gogolinie oraz Opolskich „Wiatrakach” - zdobywając w 1996 roku I, a w 1998 II miejsce w województwie opolskim. W 1990 roku zespół wystąpił gościnnie w I programie TVP w Warszawie. W 2000 roku, na zaproszenie TVP wystąpił w sali kolumnowej Sejmu RP. W okresie prawie 40 lat istnienia przez zespół przewinięto się ponad 80 osób, a jego skład wahał się od 15 – 20 osób. W tym czasie członkinie zespołu poznały ponad 150 śląskich pieśni ludowych, biesiadnych, obrzędowych, itp. Mają one za sobą przeszło 200 koncertów w różnych regionach naszego województwa, kraju i za granicą. Do dziś biorą udział w Festiwalach Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach, zajmując czołowe miejsca

 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002573 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1