3 Maja 2019 r. w Złotnikach
Żołnierze Św. Floriana  ustawili "Meibaum"
powrót
 

  Święty Florian urodził się Zeiselmauer w Austrii, która w tym czasie była częścią Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. Jego życie przypadło na okres cesarza Dioklecjana (284 - 305), który upatrywał siłę  państwa w jego pogańskim charakterze, akcentował kult dawnych bogów i prześladował chrześcijaństwo.

   Florian w młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego, w której był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 stawił się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na śmierć.

4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns.

 Kanonizowany w XVI wieku. Młody  żołnierz ubrany w strój legionisty rzymskiego wylewający wodę z wiadra na płonący dom.

 

Św. Florian stał się patronem osób walczących z pożarem,

opiekunem chroniących przed ogniem.

 

W naszej parafii 3 maja 2019 przed godziną 12:tą Strażacy naszej prószkowskiej gminy przy remizie w Złotnikach uformowali kolumnę marszową - na czele Orkiestra Dęta "Prószków" i Andrzej Bojarski. W drodze do kościoła na chwilę zatrzymali się przy remizie w Chrząszczycach gdzie ks. proboszcz Krystian Zaja celebrował krótką liturgie i pieśń dedykowaną Św. Florianowi. Po kilku minutach ruszyli w kierunku kościoła parafialnego, zatrzymując się przy grobach księży, gdzie młodzi strażacy składają kwiaty, chwila zadumy, muzyka i kolumna strażaków przeszła do kościoła gdzie odbyła się uroczysta liturgia w intencji Strażaków naszej Gminy.

W uroczystościach uczestniczył również reprezentant naszej władzy:                               burmistrz Krzysztof Cebula,

oraz dowódcy naszej straży: Jerzy Wocka i Tadeusz Domaradzki.

 
Relacja filmowa (1) > Przemarsz Kolumny<
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ks. proboszcz Krystian
podczas uroczystej Liturgii
 
 
 
 
 
 
 
 
po liturgii
przemarsz do Złotnik gdzie zostanie ustawiony tradycyjny Meibaum    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 002374 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1