Boże Ciało 2019
Procesja

Chrząszczyce 20 czerwca 2019
powrót

To święto ruchome ale zawsze w czwartek, tegoroczne Święta WielkaNocne późno więc i uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa też późne.

   Boże Ciało wprowadził papież Urban IV w roku 1389. Ale wszystko zaczęło się prawie 100 lat wcześniej  (1264),  od widzeń Julianny z Cornillon, przeoryszy klasztoru Augustynek, której objawił się Jezus  i zażądał od niej ustanowienia nowego święta ku czci eucharystii.  W tym też roku odbyła się pierwsza uroczysta procesja. Gdyby nie późniejsze wypadki,  Boże Ciało pozostało by jedynie lokalnym wydarzeniem. Dwa lata po wyborze Urbana IV na papieża w miejscowości Bolsena wydarza się eucharystyczny cud. Kapłan podczas sprawowania mszy świętej (z powodu nieuwagi) wylał wino na obrusik, na którym stawia się kielich - wino przemieniło się w krew. O wydarzeniu powiadomiono papieża  Urbana, który przyjął cud jako znak i zasadność wprowadzenia święta ku czci eucharystii.

   Tradycja czterech ołtarzy w procesji jest późniejsza w XV w. pojawiła się w Niemczech, skąd przywędrowała do Polski (zwyczaj  wprowadził bp krakowski Nankier). Cztery ołtarze - to liczba związana jest z czterema ewangelistami ( św. św. Markiem- Janem - Łukaszem i Mateuszem).

   Uroczystościom towarzyszy ważny przywilej dla dzieci, (dziewczynek) - sypanie kwiatów. a do obowiązków dorosłych należy przygotowanie ołtarzy i przygotowanie -  udekorowanie trasy dla procesji.

Nasza parafia to cztery sołectwa (Chrząszczyce, Złotniki, Górki i Folwark), które każdego roku rywalizują pomysłowością przy budowie ołtarzy - i to jest piękne.

 
 
filmowe fragmenty procesji ( część pierwsza)
 
 
 
 
 
 
Ołtarz II - sołectwo Górki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fragment procesji Bożego Ciała - Liturgia przy złotnickim ołtarzu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Pozdrowienia dla Katarzyny Długosz -
wracaj szybko do zdrowia !!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003000 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilo osb on-line: 1