Mӓrchennacht 2019
Bajkowa Noc
Ellguth Proskau - Ligota Prószkowska
Freitag/Samstag - piątek/sobota

30/31 .08 .2019
powrót

  W nocy z 30 na 31 sierpnia 2014 r. w godzinach 19:oo (piątek) do 10:oo (sobota),  Gemeindevorstand der Sozial Kulturellen Gesellschaft der Deutschen in Proskau (Deutsche Minderheit - Proskau) -  Mniejszość Niemiecka,  Zarząd Gminny TSKN w Prószkowie przy wsparciu przewodniczących DFK, zorganizowała kolejne XII spotkanie dla dzieci (od 6 do12 lat) ze światem niemieckich bajek.

  Spotkania z bajkami tradycyjnie w starym "Ligockim Młynie" u Państwa Klosów w Ligocie Prószkowskiej, gdzie podobno w nocy straszy.  Pan Klosa opowiadał mi kiedyś, że : koła młyńskie, które wiele lat temu zatrzymały się,...... już wielokrotnie się zdarzało, że  przy pełni księżyca w nocy nagle zaczynają się kręcić i słychać dziwne głosy.

  Na miejscu jednak stwierdziłem, że nasze dzieci duchów się nie boją. Rodzice przywieźli bardzo liczna grupę dzieci (34), które w mig opanowały całe (pięknie odnowione) obejście starego młyna. Zaglądały do każdego kąta i od razu zajęły pozycję  na huśtawkach przy wiatraku, a do długiej liny ustawiła się kolejka.
  Gdy juz wszystkie dzieci zostały zapisane na listę obecności zrobiliśmy sobie zbiorową fotografię na pamiątkę. Potem organizatorzy i opiekunowie spotkali się pod zadaszeniem (bo lekko padał deszczyk) - gdzie rozpoczął się wieczór zapoznawczy. Po tej ceremonii pani Asia zaprosiła wszystkich do zabawy ruchowej na zielonej murawie.
 
 Słońce zaszło za horyzontem, zrobiło się ciemno, a dla mojej kamery brakło światła - więc dalsze fotografowanie się skończyło.
 

Ale wiem, ze program który przygotowali organizatorzy był bardzo bogaty, a zaproszeni goście stawili się by opowiadać baśnie braci Grimm które stały się klasyką i zostały przetłumaczone na wiele języków  świata - baśnie w których obowiązuje prawo moralne :

"dobro i przezorność zwyciężają niegodziwość"

Dziś wielu dorosłych już zapomniało baśnie z morałem - napisane przez braci Grimm (Czerwony Kapturek - Jaś i Małgosia - Królowa Śnieżka - Kopciuszek czy Śpiąca Królewna).

A Szkoda !!

 
Nad liczną grupą dzieci czuwali wolontariusze:

Norbert Rasch
Joanna Rasch
Lucjan Dżumla
Barbara Moczko -Niestroj
Sabina Wieja
Heinrich Lempka
Małgorzata Danisz

Kinderfilmy (w języku DE i PL) przygotowali : Filip i Norbert Rasch
Sobotnie śniadanie dla dzieci i odbierających rodziców przygotowali: Jolanta Klosa, Barbara Moczko -Niestrój oraz Norbert Rasch.
 
Przed zachodem słońca
 
 
Rejestracja uczestników
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Słońce zaszło za horyzont - zaczyna sie Bajkowa Noc
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 001764 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1