II - Oktoberfest w Złotnikach
21 września 2019 r.
powrót

  Złotniki po raz drugi w swojej najnowszej historii nawiązały do bawarskiej tradycji - München, gdzie od 1810 roku odbywa się największe na świecie - Święto Piwa - trwające w tym roku od 21 września do 6 października. W München o tej samej godzinie rozpoczynali 186-ty  a w Złotnikach dopiero II Oktoberfest.

 Już w końcowych latach XIX wieku z Bawarii  na Śląsk przywędrowały i zakorzeniły się Oktoberfest i tradycyjny Meibaum, zwany z Źlinicach po nasymu - Moi. Potem nadeszły takie czasy, w których starano się o tej starej tradycji zapomnieć - ale ten okres naszej bogatej historii mamy za sobą. W Złotnikach rodzi się dużo dzieci, więc jest nadzieja, że taki 186-ty Oktoberfest też będzie kiedyś świętowany.

  Aneta Lissy-Kluczny  konferansjerka, animatorka i wokalistka od godziny16:30 witała po imieniu pierwszych gości, którzy powoli zaczęli się schodzić. Trochę  to trwało, ale gdy zebrała się już spora grupa - w tym wielu w tradycyjnych strojach, poprosiła obecnego już Burmistrza Krzysztofa Cebulę z małżonką panią Reginą - do otwarcia pierwszej beczki z bursztynowym napojem, którą sponsorował znany wszystkim  pan Mrocheń ze Złotnik. Po odszpuntowaniu - Burmistrz stanął przy kraniku i napełniał szklane kufle z piękną dedykacją.  Zawartość kufla była bezpłatna, ale za kufel trzeba było uiścić daninę.

 Po pierwszych degustacjach na betonowy parkiet weszły dzieci, która bawiły się, tańczyły z bajkową postacią  pod kierownictwem firmy Perfekto.  Potem rozbawione już dzieci przeszły do malowania twarzy, modelowania balonów, do waty cukrowej i popcornu.

  Dorosłym Oktoberfest umilały - przemiennie wokalem - znane z wielu estrad i sal koncertowych: Zuzanna Herud, Karolina Trela i Aneta Lissy Kluczny. Mocne uderzenie zaserwował "Kaprys Bras Sekstet" - a nad muzyką i nagłośnieniem czuwał Andrzej Przywara, wieloletni operator w tym fachu.

Wiele emocji wzbudził konkurs  z nagrodami na tradycyjny bawarski strój, a goście podczas parady, gorącymi brawami nagradzali modele i modelki. Jury po równo podzieliło nagrody, tak, że główna nagroda została na przyszły rok.

Podczas Ślubowania wszyscy uczestnicy w postawie stojącej uroczyście ślubowali, że do końca pozostaną nie-naprani a na niedzielną sumę już nie będą na bani.

Aneta Lissy - Kluczny po imieniu podziękowała głównym organizatorom za poty i trudy podczas prac przygotowawczych

  państwu: Wocka Zyglindzie i Jerzemu oraz państwu: Piechaczek Marii i Alojzowi
goście dziękowali brawami
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
P.S.   Strona OKtoberfest w Złotnikach, ukazuje się z pewnym opóźnieniem z powodu :

1- Niespodziewanego odejścia naszego  przyjaciela Henryka - czas na chwilę zadumy dla Złotnik
 

2- Od pewnego czasu jestem skazany na kontakt z naszą służbą zdrowia, która  z wiadomych powodów znalazła się w głębokiej zapaści. Brakuje wszystkiego, a pozostali lekarze są przeciążeni do granic ludzkich możliwości. Stałem się ofiarą - jedną z wielu - tego nowego sytemu. Na kilka dni zostałem wyłączony z aktywnego życia. Ale na szczęście udało mi się samemu naprawić ten prosty błąd.

powrót
Odwiedzin ogółem: 001539 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1