Koncert Dziękczynny
30 lat TSKN

 w Chrząszczycach
18 październik 2020 r
  Proskau
 
powrót
 

  Minęło 8 wieków kiedy na Chrzombeckim Wzgórzu pogański lud czyli  nasi przodkowie, poddani  Księcia Władysława I Opolskiego postawili na jego ziemiach w XIII w. mały dom Boży.  To były lata, gdy Wesoła Nowina Ewangelii  Świętej dopiero z trudem trafiała pod  strzechy.

Minęło 6 wieków.

 W latach dwudziestych ubiegłego wieku (1921-1923)  stara świątynia pw. św. bp Stanisława okazała się za mała więc wierni parafianie - zainspirowani przez ks. Henryka Kulika (proboszcz w latach 1914-1931) -  postanowili na fundamentach starej świątyni wybudować nową.

  Na projektanta świątyni wybrali  słynnego Arthura Kictona (1881-1944), który w latach trzydziestych  zaprojektował też kościół św.. Piotra i Pawła w Opolu.

   Nasz kościół, w 1923 r. konsekrowany pw. MB Szkaplerznej przez kard. Adolfa Bertrama stanowi dzieło skończone, a największym osiągnięciem architektonicznym jest jego wspaniała akustyka.
W niedzielę 18 listopada 2020 w ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, w naszym kościele odbył się Koncert Dziękczynny.

  Koncert rozpoczął się mszą świętą w języku niemieckim, którą celebrował

ks. prof. dr hab. Marcin Worbs. 

 Lider TSKN Rafał Bartek po nabożeństwie powiedział:

"Dziękujemy wszystkim biskupom- kapłanom - dawnym i obecnym, za opiekę duszpasterską nad naszym środowiskiem, bowiem wiara jest ważnym elementem naszej tożsamości. Dziękujemy Bogu  za 30 lat istnienia  naszego Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim ....."

 Nadszedł czas dla muzyków wywodzących się ze Śląska Opolskiego - absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, którzy zaprezentowali nam utwory znanych kompozytorów ( J. Haydna, JS Bacha, F Mendelsona, K. Saint -Saensa, C Francka, W Kilara, J.F. Haendla oraz G Donizettiego)

 
a przed skromną (ilościowo live) publicznością  wystąpili:

 Monika Piechaczek, sopran,

Oskar Koziołek-Goetz bas, baryton, (konferansjer prowadzący)

Michał Rożek, skrzypce

oraz Mateusz Rożek, fortepian.

Frekwencję na koncercie w kościele zawdzięczamy korona - wirusowi,  ale na facebookowym portalu był tłok a wszystkie posty od słuchaczy online (" wspaniały Koncert......
Kilka słów podziękowań i zaproszenie na kolejne koncerty   skierował do wykonawców ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja.
 
fotografie i filmy wykonały:  Franciszka Dzumla i Danuta Zmarzły.
 
Fragmenty filmowe
 
 
 
 
 Monika Piechaczek, sopran
Oskar Koziołek-Goetz  - bas, baryton
 
ks. dr hab. Krystian Ziaja - proboszcz
 
 
 
ks. prof. dr hab. Marcin Worbs
podczas liturgii
 
 
na organach podczas nabożeństwa
nasz maestro  Joachim Konsek
 
 
 
 
 
Lider TSKN Rafał Bartek
 
Michał Rożek - skrzypce
 
Mateusz Rożek - Fortepian
 
Oskar Koziołek-Goetz
 
 Monika Piechaczek  - sopran
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 001914 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1