Zniwniouk 2020 i 97 Kiermasz 
parafia pw. MB Szkaplerznej i Św. bp. Stanisława
4 październik 2020 rok w Chrząszczycach
 
powrót
 

  Zniwniouk - czyli Erntedankfest - dzień - w którym dziękujemy Bogu na wysokościach i wszystkim mieszkańcom naszej parafii tu na naszej ziemi, którzy troszczą się o chleb powszedni, o dobre plony które pozwolą nam przeżyć w dostatku przez kolejne  dni do zniwniouka 2021. 

  To drugie takie skromne "święto dziękczynienia". Parafianie, którzy mają w peselu pierwsze dwie cyfry mniejsze od 97 - mogą jeszcze pamiętać lata,  gdy wody w Odrze było w wielkim nadmiarze i wszyscy parafianie zamiast o Zniwniouku, myśleli jak pomóc naszym powodzianom.  Dziś podobnie, zamiast myśleć o Zniwniouku wszyscy chowamy się pod maskami na twarzach by przypadkiem nie powąchać koronowirusa, który w ostatnich dniach zbiera obfite żniwo, szczególnie w grupie ludzi, którzy mają niskie i bardzo niskie numery początkowe w peselu.

  Kiermasz - to w naszym ziemskim rozumieniu dzień urodzin kościoła, taki Geburtstag
 Dzień w którym dokonała się konsekracja Domu Bożego. Dzień, w którym biskup przyłożył  Bożą  Pieczęć, która potwierdziła na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. 
 
   Nasz mały kościół na Chrzombeckim Wzgórzu ma udokumentowane istnienie - rok 1260, Urodził się na pewno 100 lat wcześniej.  Po wielu wiekach  okazał się być za mały dla rozrastającej się liczebnie parafii pw. Św.  bp. Stanisława.   W roku 1867 ks. Joseph Jański (jego grób znajduje się na naszym cmentarzu po lewe stronie krzyża.) rozpoczął starania aby wybudować nowy i większy. Plany upadły, bo Boguszyce i Źlinice postanowiło się od  Chrząszczyc odłączyć i  wybudować własny nowy kościół.
 Dopiero po 55-ciu latach od pierwszej inicjatywy ks.  Jańskiego, nowy proboszcz, ks. Henryk Kulik 19 kwietnia 1920 roku poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, który zaprojektował A. Kickton. Budowa trwała 3 lata

  Tu warto wspomnieć, że Arthur  Kickton (1881-1944) słynny niemiecki architekt (i nie tylko architekt), urodzony w Kwidzyniu jest autorem wielu znanych budowli. Jego autorstwa to kościoły: św. Barbary w Bytomiu, św. Piotra i Pawła w Opolu, Bethlehemkirche w Poczdamie i wiele innych.

Urodziny naszego nowego drugiego kościoła datujemy na 7 października 1923 roku, bowiem w tym dniu został przez kardynała Adolfa Bertrama konsekrowany.
I każdego roku w okolicach tej daty świętujemy.
 W tym roku Jego 97 Geburtstag - 97 Urodziny - czyli
97 Kiermasz,
razem ze Zniwnioukiem 2020

  Było skromnie. Nabożeństwo celebrował  ks. proboszcz Krystian Ziaja, ks. Henryk Wolny koncelebra. Muzycznie uświetniła: Orkiestra Dęta: "Składanka" (Karina Wotzka-Waldemar Wencel- Rafał Lazik- Gerard Wójcik- Dominika Kukula- Paweł Lazik- Dariusz Szmolke- Michał Piechaczek).  Organy: - Mariette Weidler i Schola Parafialna Chrząszczyce. 
 Tegoroczni Starostowie: Krystyna Liguda i Krzysztof Kochanek reprezentowali wszystkie sołectwa naszej parafii. Kościół ze zrozumiałych względów nie był (jak zawsze) przepełniony, ale atmosfera, przeżycia duchowe zniwnioukowo - kiermaszowe  nie odbiegały od tych, które pamiętamy z lat poprzednich.
Relacja fotograficzno filmowa (Danuta Zmarzły i Lucjan Dzumla)
 
 
 
 
 
Starostwo zniwniouka
Krystyna Liguda i Krzysztof Kochanek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Migawki filmowe podczas liturgii
 
cześć druga zakończenie
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schola Parafialna:

Anna Baron - Franciszka Dżumla - Natalia Kiwus - Anna Matuszek - Kamila Matuszek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002881 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1