Z Niedźwiedziem po Folwarku

Folwark 1 lutego 2020r
powrót
   Niedźwiedź brunatny od zawsze zamieszkiwał pierwotne lasy w Europie - też tu na Śląsku, gdzie przeważały lasy dębowe, tego zwierza nie brakowało.
  Ursus
arctos  (po łac.) potężne silnie umięśnione zwierzę, gdy stanął na tylnych łapach mierzył czasem 2 metry i więcej. Zimy były srogie, nie takie jak dziś. Niedźwiedź  (ursus) przebudzony podczas zimowego snu, głodny często odwiedzał kurniki a bartnikom z ulów wybierał miód, wyrządzał szkody wśród bydła, lubił też ryby, których na Folwarskich rozlewiskach nie brakowało.
  Polowano więc na niego - szczególnie w okresie zimowym, gdy wody w Odrze skute były lodem a on zaglądał pod strzechy mieszkańców, szukając pożywienia w kurnikach i oborach. 
  Gdy takiego gościa udało się złapać i związać oprowadzano go po całej wsi od chałupy do chałupy i wszyscy się radowali, obdarowując myśliwych - czym chata bogata - składając wolne datki i częstując słodyczami.

   Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia sięga średniowiecza XIV - XV  w. bo jeszcze  w tych latach można było spotkać ursusa w naszych gęstych lasach. Dziś prawdziwego niedźwiedzia trudno zobaczyć, bo nadodrzańskie lasy podczas regulacji rozlewiska Odry wycięto, ale tradycja przetrwała do naszych czasów i co roku  w okresie karnawału się powtarza.

  Ponieważ dzisiejszy ursus już nie jest taki groźny,  więc do korowodu myśliwych, podczas  wodzenia coraz więcej innych profesji dołącza.  Muzykanci, cyganki, panny młode z dzieckiem na rękach, policjant z plikiem mandatów, lekarz z termometrem, nawet duchownego z kropidłem nie brakuje. Korowód jest barwny, rozbawiony i roztańczony - bo to już młode  - kolejne pokolenie kontynuuje naszą śląską tradycję. I Tak Trzymać!

 
 
Folwarczanie poszli z niedźwiedziem 2020
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002079 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1