Źlinice
 International Women’s Day  2020

7 marca 2020 r.
powrót

  Matronalia - archetyp Dnia Kobiet - obchodzony już w starożytnym Rzymie u początków istnienia imperium. Pierwszego marca, zamężne kobiety prosiły boginie o błogosławieństwo życia małżeńskiego  i otrzymywały podarunki od swoich mężów.  Po upadku Cesarstwa Rzymskiego (V wiek) losy kobiet w każdym następnym wieku pogarszały się - w końcu, na prawie 1500 lat utraciły wszystkie prawa.

Musiało dojść do tragedii aby mężczyźni zaczęli myśleć.!
 W 1857 roku pracownice przędzalni bawełny w Nowym Jorku wszczęły bunt, żądając skrócenia czasu pracy i płac równych z mężczyznami. Właściciel fabryki, dążąc do uniknięcia rozgłosu sprawy, zamknął protestujące kobiety w pomieszczeniach roboczych. Nieoczekiwanie wybuchł pożar. Zginęło 129 kobiet.
 
   Po 50 latach - w 1908 r.  20-tego lutego-  doszło do kolejnych wielkich manifestacji, wtedy  dopiero mężczyźni zrozumieli  i ustanowili pewne prawa dla swojej drugiej lepszej połowy. Ale w kolejnych 100 latach różnie w poszczególnych krajach to bywało. Każdy kraj inaczej świętował.
  W naszym PRL-u (te czasy pamiętam z autopsji) - dla kobiet w każdym zakładzie pracy był "Gożdzik, rajstopy albo inny rarytas - potem składały podpis odbioru prezentu". Zaś panowie "Dzień Kobiet"  zwykle sprowadzali do znakomitej okazji, aby w męskim gronie wypić "za zdrowie dam"

  Na Śląsku Dzień Kobiet nazywano wprost „Dziyń Wesołego Chopa”. Kobietom przypadały funkcje mniej wdzięczne: usługiwanie rozweselonym biesiadnikom, sprzątanie po nich i znoszenie ich pijackich fanaberii.

Dopiero 1975 rok - został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Kobiet.
 Wtedy też poraz pierwszy obchodzono
 
International Women’s Day - Międzynarodowy Dzien Kobiet
 
 Sołectwo Źlinice w gminie Prószków - tegoroczne świętowanie "Międzynarodowy Dzień Kobiet"  rozpoczęły z 6-cio godzinnym wyprzedzeniem, czyli 7 marca 2020 o godzinie 18:00 w pięknej przystrojonej sali "U Antka", czyli gościnnie u gospodarzy Anny i Pawła Jagło w Źlinicach
  Kolejny raz z wielkim rozmachem mężczyźni przygotowali swoim Paniom święto - jakie pozazdrościć może im każda wieś.
"Festiwal Piosenki Retro"
 

Aktorzy: Robert Janocha - Bernard Piechaczek - Dariusz Broj - Kamil Broj - Kamil Marzotka - Walter Krzewica - Benedykt Panusz - Tomasz Kansy - Jerzy Binczak i Adrian Jasik. z wielkim rozmachem przygotowali się do prezentacji swoich aktorskich i wokalnych umiejętności. Nad bardzo dobrym nagłośnieniem czuwał Tomasz Piechaczek

Ale tu warto zaznaczyć: żeby nie doszło do wypaczeń jakie towarzyszyły w latach PRL-u w czasie świętowania  "Święta Kobiet" - nad wszystkim czuwała jednak Kobieta: 
 
Sandra Komor
 
 Ona też żebrała gorące brawa za Pięknie wyreżyserowany Festiwal, dobrą scenografię i przygotowanie aktorów. Dobre nagłośnienie i wielkie zaangażowanie aktorów w poszczególnych rolach, a amatorski wokal, jakby po specjalistycznych studiach - godny pozazdroszczenia.
   Wszystkie obecne Panie - w pełnym spektrum wiekowym - w miłych słowach powitał prowadzący i konferansjer pan Adam Kasperek, a wszystkich gości honorowych powitał po imieniu w następującej kolejności

Reginę Cebula
Pierwszą Damę Gminy Prószków z osoba towarzyszącą
 Krzysztofem Cebulą  Burmistrzem Miasta i Gminy Prószków

Irena Szott - sekretarz Gminy Prószków

 Dorota Staniów - Skarbnik Gminy Prószków

Barbara Dziubałtowska - Dyr. Wydziału Oświaty w Gminie Prószków

Małgorzata Chrynus - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej

Aneta Szmiech - Sołtys Boguszyce

Paweł Piechaczek - Radny sołectwa Źlinice

Robert Janocha - Sołtys ze Źlinic

Gabriela Hudala - Inspektor kasjer  Gminy Prószków

Sylwia Białończk - Inspektor Urząd Gminy Prószków

Podczas popisów wokalnych i przerywników z humorem - Były gorące brawa - nagroda dla wszystkich wykonawców

   Przy wejściu na salę, każda Pani otrzymała kwiatek, a w trakcie uroczystości miłe słowa do Pań skierował również pan Krzysztof Cebula - osoba towarzysząca pierwszej Damie - po krótkim przemówieniu z koszem wypełnionym słodyczami skierował się od stołu do stołu częstując czekoladkami. Dwugodzinny Festiwal Piosenki Retro przeplatany trefnymi humoreskami,  bardzo szybko minął, ale pozostawił piękne nie zapomniane wspomnienia.  Za zaproszenie serdecznie dziękuję! R.Z.

 
 
"Ach te baby........"
 
"Zimny drań......."
 
kochać nie wart......
"Umówiony na 9-tą "
 
"Pod pantoflem"
 
 
filmowy fragment pierwszy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Kochanie" - filmowy fragment
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
Wszelkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres;   zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 002624 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1