II Wizytacja biskupia
w naszej Kaplicy
Folwark 22.06.2020

powrót
Dla później urodzonych trochę historii, która towarzyszyła nam od tworzenia
naszego sanktuarium pw. Podwyższenia Krzyża Św. do dziś.
Czyli od Stanu Wojennego WRONy  do ...............Pandemii COVID 19
 
    Przez całe wieki Folwark - (Vorwerck des Gesko) od 1260  do 1804 roku  był  własnością każdego  kolejnego właściciela  zamku na Ostrówku w Opolu. Byli to: Piastowie, królowie Czech, cesarze z rodu Habsburgów, królowie Prus.
   Tak, tak - nasz  Folwark był własnością książęcą, królewską, cesarską, i znowu królewską dopiero w połowie XIX wieku następuje powolne uwłaszczenie chłopów na ziemiach, które przez wieki uprawiali. Wszystkie podatki płacili do zamku w Opolu, a piwo mogli kupować tylko w browarach opolskich.  Do parafii Chrząszczyce byliśmy przyczepieni tylko przypadkowo - bo dziesięcinę chłopi składali do parafii Św. Krzyża w Opolu, do kościoła w Chrząszczycach  składali tylko 'meszne" i tu też od 1715 roku byli  zapisywani w księgach parafialnych - do dziś.  
 
Rok 1980

20 stycznia 1980r , w wieku 74 lat, umiera nasz proboszcz ks. prałat Jan Skorupa. Związany z nasza parafią przez 41 lat, od 21 września 1939 r. czyli od początku II Wojny Światowej do swojej śmierci.
  W roku 1951 (5 lutego) aresztowany przez UB - po trzech tygodniach zwolniony. 10 lipca 1954r. kolejny raz aresztowany i internowany (celem resocjalizacji) - przebywał w  Jarocinie Wlkp. 17.12.1956 zwolniony - po 2,5 latach wraca do parafii. Po śmierci ks. prałata Jana Skorupy 1980 r. parafię obejmuje ks. Tomasz Szymała
  foto: 21 września 1939 uroczysta inkorporacja
 ks. Jan Skorupa obejmuje naszą parafię
  Ks. Tomasz Szymała urodzony 29 grudnia 1920 roku w Dobrzeniu Wielkim  święcenia kapłańskie 21 czerwca 1953 r. Proboszczem w naszej parafii w latach 1980 - 1995. Zmarł po przejściu na emeryturę 19 stycznia 1999 w Krapkowicach
 
 
 Rok 1981

 To rok strajków, na półkach sklepowych pustki,  tylko ocet i musztarda, dziś trzydziestolatek może w to nie uwierzyć. Rok trudny pod każdym względem - chaos w  polityce. gospodarce i zaopatrzeniu, większość podstawowych artykułów na kartki. Paliwo do samochodów i traktorów reglamentowane. Z tego powodu pokolenie wcześniej urodzone, często schorowane utraciło możliwość dojazdu do kościoła parafialnego.

     Przeciętna liczba mieszkańców niewiele się zmienia od dwustu lat. W 1830 r. było nas : 142 mieszkańców 27 domów -1845 rok 160 mieszkańców 25 domów - 1870 rok 271 mieszkańców - 1944 rok 388 mieszkańców z tego 68 zginęło podczas wojny, a 88 pozostało za granicą - 1945 do 1947 roku 232 mieszkańców - 1994 rok 220 mieszkańców - 2013 rok 190 mieszkańców.

  Folwark - to średnio  zaledwie 200 mieszkańców, ale wśród nas była wtedy Krystyna Kiełbasa - taka społecznica, która zawsze coś dla mieszkańców potrafiła zorganizować.

foto: 26.02.2011 "prószkowskie Leopoldy rozdane" Na biało śp. Krystyna Kiełbasa (1941 - 2017)

 

19 stycznia 1981 "spotkanie przy choince w Świętkowni"

1 lutego 1981 "spotkanie kobiet w Świętkowni"

3 lutego 1981 - w Świętkowni planują remont

4 lutego 1981 - początek robót w Świętkowni - czwórka mężczyzn walczy twardo z dźwigarami
23 lutego 1981 o godzinie 17:30 dzwon w kaplicy przy ul Wiejskiej woła na pierwszą MSZĘ św. w  Świętkowni,  w intencji chorych - celebra ks. proboszcz Tomasz Szymała. Na własnych organach grał Piotr Łazik. Frekwencja bardzo duża! Antoni Smolin podczas wychodzenia uczestników po nabożeństwie stał z koszykiem i zbierał wolne datki za które kupiono nowe firanki do okien a z tego co zostało pokryto zaciągnięte podczas remontu długi.

Dla mieszkańców Folwarku data 23 lutego 1981 roku to data historyczna - Pierwsza Msza Św. w Świętkowni,  po której  - pomimo ogromnego chaosu w całym kraju "życie" w wiosce nabrało tempa

24 lutego 1981 "pierwsza katecheza w Świętkowni.

7 marca 1981 "Pierwszy Dzień Kobiet" w Świętkowni

11 marca 1981 " Pierwszy Dzień Seniora w Świętkowni (uczestnicy: wszyscy już Śp. Anna Wieszala, Rozalia Kornek. Maria Giza,  Anastazja Wystrach, Konrad Wróbel, Ryszard Bieniek, Helena Dudek-Malcher. Józef Malcher, Maria Langosch, Jadwiga Kiwus, Marta Bieniek, Matylda Langosch, Ludwik Langosch, Maria Zmarzły, Maria Tatura, Józef Tatura, Julia Kornek, Jadwiga Cebula, Eryka Kochanek i organizatorka Krystyna Kiełbasa)

25 marca 1981 - druga w historii Folwarku Msza Św.

8 kwietnia 1981 - remont dachu w Świętkowni

 w kolejnych miesiącach - nasze duchowe życie staje się normalne.

13 grudnia 1981 na drogach pojawiło się opancerzone wojsko a WRONa ogłasza "Stan Wojenny". Aresztowania, w Kopalni Wujek pierwsze ofiary. W miastach koksowniki przy których ogrzewały się liczne patrole wojskowo- milicyjne, kontrolujące wszystko i wszystkich. W kraju rządziła WRONA - ekipa wojskowych i partyjnych, która dla świętego spokoju zgadzała się na wszystko - oprócz zmiany ustroju, strajków i demonstracji.

P.S. WRON - Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - popularnie WRONa

 
Rok 1982

Mamy nowy rok,  stan wojenny trwa, WRONA próbuje  opanować chaos polityczny a komisarze w zakładach pracy - chaos gospodarczy. Pojawia się polityczne podziemie, kartki na żywność, paliwo i alkohole dalej obowiązują -  aresztowania trwają.

W takich ciekawych czasach ......

12 luty 1982 roku - Do urzędu Gminy wybiera się delegacja  w składzie : Krystyna Kiełbasa, Danuta Zmarzły i Jan Pawleta.

Cel: uzyskanie zgody władz na adaptację świetlicy LZS przy ul Szkolnej na kaplicę,

 
 PS. świetlica.... od połowy XIX wieku do  1945 roku w budynku mieściło się mieszkanie nauczyciela i stara szkoła. W styczniu 1945 podczas wojny budynek został częściowo uszkodzony.  W 1952 roku LZS pod kierownictwem Józefa Kochanka na tych już ruinach wybudował  dla młodzieży świetlicę (13.11.1954 dokonano otwarcia). Po latach z uwagi na brak środków i opieki ze strony władz Gminnych budynek ulegał stopniowej dewastacji.
Do Folwarku przyjechali: Naczelnik Gminy Prószków, pierwszy sekretarz Partii oraz Dyr. Szkoły Zbiorczej w Prószkowie.
  "Władza" jednomyślnie przekazuje świetlice LZS do adaptacji na kaplicę - na wyłączne odprawianie mszy św." W tym bałaganie politycznym, władza zapomniała o wszystkich warunkach: pozwoleń budowlanych, projektach. inspektorach nadzoru itp.  dla świętego spokoju zgadzała się na wszystko.
 
Na zebraniu wiejskim pani Krystyna Kiełbasa informację o pozwoleniu przekazuje do publicznej wiadomości.
Odzew: LZS protestuje -  zebranie zostaje zakończone.
 20 lutego 1981 po tygodniowej konsultacji postanowiono zorganizować wiejskie referendum mieszkańców (tajne głosowanie) i zwołano kolejne zebranie.

Na zebraniu plebiscytowym obecnych 32 osób. Osobiście przekonuję zebranych, że taka okazja na odzyskanie świetlicy na cele sakralne, w tym całym politycznym bałaganie, w którym wszystko wolno a zarazem nic nie wolno, szybko sie skończy, bo komuniści opanują ten chaos i zabronią wszystkiego. Mając zezwolenie władz powinniśmy szybko zadziałać.
Tajne głosowanie na kartkach - wszyscy głosują. Po sprawdzeniu wyników okazało się, że za adaptacją świetlicy głosowało 28 uczestników a przeciw było tylko 4 osoby.
Na tym samym spotkaniu zostaje wybrany komitet do adaptacji świetlicy na kaplicę

 
W składzie: Jan Pawleta, Danuta Zmarzły, Joachim Wala, Józef Kornek, Otylia Kania, Elfryda Długosz oraz młodzież: Hubert Wojtuś, Hubert Dusza, Henryk Kochanek
 
28 Lutego 1982 r. niedziela, pierwsza Msza Św. celebrowana w Świętkowni przez emerytowanego ks. prałata Alfonsa Rolnika, który został przez mieszkańców mianowany na
"niekoronowanego  Proboszcza w naszej Świętkowni"

Fot: Ks. prałat Alfons Rolnik przed wejściem do naszej "kaplicy' w Świętkowni.
 

1 marca 1982 informacja WRONY  - internowano już 6647 osób w całym kraju

7 marca 1982 r. zaczynamy prace przy remoncie świetlicy.

Pod nadzorem pana Józefa Tatury wyciągamy wszystkie okna w świetlicy, okazuje się, że nadają się tylko na opał, Cały dzień wywozimy gruz. Do pracy zgłosiło się 25 osób. Czyścimy stare cegły, szykujemy posiłki dla pracujących. Wstawiamy nowe okna, parapety. kończymy schody, montujemy nową instalację elektryczną. Nowe schody do piwnicy, kupujemy boazerię, szukamy za hydraulikiem, malujemy sufit, stolarze wstawiają nowe drzwi, hydraulicy montują fafiry, malujemy okna, hydraulicy pracują cały tydzień oprócz WIELKIEJ SOBOTY. podłączamy piec do komina itd....

29 marca 1982 r władza przywraca międzymiastową łączność telefoniczną zawieszoną 13 grudnia 1981 r.

20 maja 1982 po wielu perypetiach w stanie wojennym, pani Krystyna Kiełbasa dopięła celu: mamy nową kaplicę.

 
   
 
20 maja 1982 Pierwsza uroczysta msza Św. w nowej kaplicy Celebra ks, proboszcz Tomasz Szymała Obecnych nikt nie liczył. Było nas dużo.
Kaplica scementowała naszą społeczność, która co do przeznaczenia świetlicy była podzielona . Obecnie każdy - bez wyjątku - aprobuje ten stan - to był dobry pomysł Pani Krystyny Kiełbasa.
 
Kilka kolejnych dat:

13 czerwca 1982 r pierwsza w historii Folwarku procesja Bożego Ciała,

13 Lipca 1982 pierwszy ślub-Ursyna Kania & Artur Baron. W tym roku zakupiono tez organy elektryczne ( cena:124 500,- zł,)  Ze Stanów Zjednoczonych s. zakonna  Sulpitia(*1906 we Wrzoskach) - rodzona siostra Rozalii Kornek- przysłała : 3 kielichy,10 ornatów, 20 kompl. szat dla ministrantów, obrusy i inne przedmioty liturgiczne. Wiktor Staffa urodzony w  Folwarku (zam, RFN) wyrzeźbił figury wysokość około 70 cm (Św. Rodzina - Matka Boska z Aniołami). Figura "Serce Jezusa - dar  Anny Pawleta  z pielgrzymki do Fatimy. Ołtarz wykonał Erwin Janetzko. Pulpit do czytania Józef Tatura, ambonę zbudował Ryszard Kasperek z Górek. Napis "Gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w  imię moje tam Ja jestem pośród  nich" na ścianie frontowej z drzewa wycinał Józef Smolin (Bole Tytków)

 
Rok 1983
2 lipca 1983 WRONA zniosła  po 586 dniach stan wojenny i ogłosiła amnestię dla więźniów politycznych
Rok 1988

Krystyna organizuje "Chór Mieszany" który przyjmie nazwę "Przyjaźń". Członkami chóru zostają mieszkańcy naszego Folwarku , parafii oraz dwie osoby z sąsiednich parafii. Dyrygentem zostaje Joachim Konsek (jest do dziś)

 
Rok 1994  
18 marca 1994 - PIERWSZA WIZYTACJA biskupia w naszej Kaplicy ks. bp. Alfons Nosol.
 
 
 
 
  Bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy Folwarku powitali ks. biskupa "chlebem i solą". Nasz chór pod kierownictwem Krystyny powitał go śpiewem, dyrygował Joachim Konsek. W imieniu mieszkańców wręczyłem mu pierwszą kronikę " Od kiedy Wesoła Nowina Św. Ewangelii dotarła do naszej wioski" . Krótkie przemówienie, przegląd naszego "majątku" i wyposażenia kaplicy - pożegnanie.
   Wizyta trwałą krótko. Ale dla nas mieszkańców Folwarku wielkie wydarzenie, a przede wszystkim wielki zaszczyt. Na drugim egzemplarzu "Naszej historii" zostawił nam swoją dedykację:
Czynić prawdę w miłości ! Właśnie i w ten sposób świadczyć na co dzień o naszym autentycznym życiu chrześcijańskim!
Szczęść Boże
podpis +A. Nossol
Rok 1995
Ks. Tomasz Szymała przechodzi na emeryturę.. Zmarł 1999 r. w Krapkowicach po chorobie w domu starości. Jego doczesne szczątki spoczywają obok naszego kościoła w Chrząszczycach.
 
21 sierpnia 1995 rok proboszczem naszej parafii zostaje mianowany ks. dr Krystian Ziaja
 
Rok 1996
15 grudnia 1996 w wieku 90 lat i 3 dni umiera ks. prałat Alfons Rolnik - prywatnie opowiadał  zawsze świetne dowcipy a  jego ulubione powiedzonko: ..."


Es kommt nicht darauf an, wie Alt man Ist, sondern  Wie man Alt ist".
Jego ostatnie urodziny w naszej kaplicy grudzień 1996
Rok 1997  
 9 lipca 1997 w godzinach rannych woda w Odrze doszła do wałów i przybiera. Dochodzi wiadomość, że około godz. 7 rano w Boguszycach przerwało  wał i woda polami zmierza w naszym kierunku. 10 lipca w godzinach rannych Folwark był już pod wodą.
Foto:10 lipca 1997 w godzinach przedpołudniowych.
Po powodzi, powrót do normalnego życia trwał długo.

Po powodzi jest inicjatywa (kościoła), ŻEBY SOŁECTWO FOLWARK I NASZĄ KAPLICĘ przyłączyć do parafii Winów. Na razie do kościoła w Chrząszczycach dojeżdżamy drogą przez Winów. 31 października proboszcz parafii Winów ks. Waldemar z Winowa udzielił  ostatniego namaszczenia mojej umierającej matce. Ale są protesty mieszkańców. W latach 2000 (byłem wtedy radnym i zaistniała możliwość przekazania budynku w którym mieści się nasza kaplica (za 1 zł)  razem z otoczeniem (boisko) na rzecz parafii Chrząszczyce. Po odpowiednich administracyjnych staraniach w latach 2001 parafia Chrząszczyce została właścicielem budynku w którym mieści się kaplica i zakrystia oraz otoczenie (boisko)

 

Rok 2002
 
W lutym 2002 ks. dr Krystian Ziaja wystąpił z inicjatywą do mieszkańców, aby "przemeblować" wnętrze kaplicy i bardziej usakralnić. Powołano odpowiedni komitet organizacyjny, aby opracować podstawowe założenia przebudowy.
2 kwietnia 2002 przenosimy całye wyposażenie kaplicy do Świętkowni ( dużo pomocników)
4 kwietnia 2002 przystąpiono do pracy. Wyburzono kilka ścian wzmocniono stropy, założono nową instalację, od strony wschodniej i południowej dobudowano nowej wejście.

10 kwietnia 2002 zbiórka złomu na fundusz przebudowy naszej kaplicy

 
22 kwietnia 2002. Kontrola postępu prac - ks. bp Jan Kopiec
 

   
   
 
 
 
15 września 2002 Uroczysta konsekracja naszej kaplicy ks. bp. Jan Kopiec
 
 
   
   
   
Rok 2017  
Kolejne 15 lat upływały nam spokojnie, do 5-tego listopada 2017 roku, gdy na naszą spokojną wieś jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość - Krysia nie żyje !
  Zmarła nasza niezawodna animatorka, osoba, która w 100 % była zarzewiem, że dziś Folwark ma właśnie taką - co roku piękniejsza kaplicę
 
5 listopada  2017 zmarła nasza
Krystyna Kiełbasa 
"ein Vorbild "
 Dla świata była cząstką - dla nas całym światem. Zostawiła nam tylko swoje dzieła i wspomnienia.  W naszej pamięci i w naszych sercach jej blask  nigdy nie zgaśnie, bowiem w murach naszej kaplicy pozostawiła swój wysiłek i pot, serce i muzykę


Rok 2020
 

   Świat musiał się zatrzymać by nie upaść. Świat, który znaliśmy przed wybuchem epidemii COVID -19 przestał istnieć. Całe kraje zamknęły się, kryzys doprowadził do upadku niezliczonej ilości firm, spowodował śmierć tysięcy ludzi, a milionom - jeśli nie miliardom - wywrócił życie do góry nogami. Jeśli nie zmienimy naszych nawyków, to będzie koniec ludzkości. Sprowadziliśmy tę pandemię na siebie przez globalny, absolutny brak szacunku dla zwierząt, środowiska i naszego klimatu. 

 
22 czerwca 2020r.
 II Wizytacja Duszpasterska Biskupa w naszej kaplicy w Folwarku
 - wizytator  Ks. Bp. Paweł Stobrawa
 

 Po dwudziestu sześciu latach.
Jakże inna - w porównaniu z pierwszą, którą dokonał ks. bp Alfons Nossol
była II Wizytacja Duszpasterska przeprowadzona przez ks. bp. Pawła Stobrawę

   Dwadzieścia sześć lat temu obecny był cały Folwark. Pełna kaplica wiernych, dla wielu brakło miejsca. Ks. Biskupa witaliśmy chlebem i solą, śpiewem chóru, a wierni z otwartymi ustami chłonęli każde słowo, które padło z Jego ust.

 
Pandemia 2020 zasłoniła nam usta maską, przerzedziła szeregi wszędzie nie tylko w kościołach. A wcześniej urodzonym radzi unikać bliźnich, bo spotkanie z "wirusem" na ogół kończy się tragicznie.
 Cóż, nadeszła nowa epoka "Antropocen" wirus pozostanie z nami, pogoda coraz bardziej nieprzewidywalna, musimy nauczyć się inaczej żyć .
 
 
Folwark
w oczekiwaniu na przyjazd wizytatora ks. Biskupa
 
Krótkie fragmenty filmowe z wizytacji:
 
 
 
Kwiaty od naszego sołtysa ^Tadeusza Wieszali
 
 
 
Powitanie Norbert Steinhof
 
 
 
 
 
 
Schola parafialna
 
nasza organistka Marietta Weidler
 
Ks. bp. Paweł Stobrawa  i Ks. proboszcz Krystian Ziaja
 
po wizytacji naszej kaplicy 22 czerwca 2020
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002790 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1