XXXVIII   Odpust
             Folwark kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
                                 20 września 2020 r.
 
powrót
 

 W starożytności za wielkie przestępstwa karano  śmiercią krzyżową, w cesarstwie rzymskim była znakiem hańby i poniżenia. Ale od czasów Konstantyna I Wielkiego (306-337), kiedy to cesarzowa Św. Helena (326) czyli około 1770 lat temu, na górze Golgota odnalazła pod gruzami krzyż - na którym cierpiał i umarł Jezus, właśnie ten krzyż  stał się najbardziej znanym symbolem chrześcijaństwa na całym świecie. A Papież bł. Jan XXIII na pamiątkę Jego odnalezienia Podwyższenia - dzień 14 września - ustanowił jako święto.

Gdy w latach 80-tych ubiegłego wieku naszą świetlicę podniesiono do ranki Kaplicy  postanowiono ją oddać pod opiekę Krzyża

"In hoc signo vinces"  - czyli pod tym znakiem zwyciężymy.

  Tegoroczną uroczystą liturgię odpustową ku czci patrona  - opiekuna naszej kaplicy celebrował i  homilię wygłosił ks. Waldemar Musioł - koncelebra ks. Marcin Worbs i Ks. Norbert Widok. Muzycznie uświetnili: Orkiestra Dęta Sekstet Boguszyce na organach Mariette Weidler. Rolę gospodarza, po raz 26-ty pełnił ks. proboszcz Krystian Ziaja. Pogoda dopisała, ciepło i słonecznie,  uczestników uroczystego nabożeństwa z bliska i z daleka jak na czas "koronowirusa" - dużo. 

  Po nabożeństwie i procesji dookoła kaplicy, wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na tradycyjny poczęstunek (kawa + słodkie kołacze) - przy muzyce na instrumentach dętych.

   Pomimo sanitarnych ograniczeń, nabożeństwo było pięknym liturgicznie duchowym przeżyciem i miłym  na pogawędki podczas konsumpcji, którą przygotowały: grupa Pań z Przewrócia

Kilka zapisów fotograficznych dla przyszłych pokoleń.
 
skrót filmowy (cześć pierwsza)
Film - ma nam przypomnieć w jakich czasach żyliśmy
 i w jakich czasach przyszło nam żyć.
 
 
część II procesja
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
goście z dalekiego Ostrowa WLK.
 
 
materiały filmowe jeszcze w opracowaniu
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 002058 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1